CHP'li Vekil İhsan Özkes, Tokatköy'deydi

CHP Birinci Bölge Milletvekili, emekli müftü İhsan Özkes, esnaf ziyaretinde bulunmak üzere Tokatköy'deydi.

CHP Birinci Bölge Milletvekili, emekli müftü İhsan Özkes, esnaf ziyaretinde bulunmak üzere Tokatköy'deydi. CHP'li vekil, AK Parti'nin…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Birinci Bölge Milletvekili, emekli müftü İhsan Özkes, esnaf ziyaretinde bulunmak üzere Tokatköy’deydi.

CHP Birinci Bölge Milletvekili, emekli müftü İhsan Özkes, esnaf ziyaretinde bulunmak üzere Tokatköy’deydi. CHP’li vekil, AK Parti’nin dini istismar ettiğini belirterek, buna ilişkin bir dizi örnek sıraladı.

Adana Müftüsü olarak emekli olmasının ardından, 2011 Genel Seçimlerinde İstanbul Birinci Bölge Milletvekili olarak seçilen İhsan Özkes, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, İlçe ve Tokatköy mahalle yönetimi temsilcileri eşliğinde esnafı ziyareti gerçekleştirdi; ardından ise bir mekânda vatandaşlar ile sohbet ederek, kendisine çeşitli konularda yöneltilen soruları yanıtladı.

Milletvekilinin son durağı ise Ayazma oldu. Burada vatandaşlar ile görüşen CHP’li vekil, Ayazma’daki sorunlar ile ilgili olarak T.B.M.M’ne bir soru önergesi vereceği açıklamasını yaptı.

Vatandaşın milletvekiline ilginç sorusu

Ortaçeşme Tokatköy girişinden başlayarak, CHP Tokatköy İrtibat Bürosu’na kadar esnaf ziyaretinde bulunan CHP’li vekil, sokaktaki vatandaşların da hatırını sordu. 

İhsan Özkes, Tokatköy’deki esnaf ziyareti sırasında bir esnafın, “ hem CHP’li, hem de emekli müftü! Bu ikisi Türk toplumunun pek alışık olduğu bir şey değil” şeklindeki yorumu üzerine, Cumhuriyet’in kurulmasından, 1946 yılına değin Meclis’te hacı, hoca ve müftülerin görev yaptığını ve bunların hepsinin CHP’li olduğunu söyleyerek, “ Şimdi ben doğru olanı yapıyorum. Biz, haram yemeyen, İslami değerleri ön plana çıkaran bir partiyiz. Dinimiz de bunu emrediyor” dedi.

İkindi namazını Tokatköy Yeni Camii’de kıldı

İkindi namazını Tokatköy Yeni Camii’de kılmasının ardından Muradım Oyun Salonu’nda toplanan vatandaş ve partililer ile sohbet eden Özkes, Ak Parti iktidarının dini kullanarak, vatandaşları yanılttığını belirtti ve buna ilişkin bazı örnekler sıraladı. Emekli müftü vekilin bu bilgilendirme sırasında zaman zaman sinirlendiği görüldü.

İhsan Özkes: Egemen Bağış peşrev çekiyor!

Konuşmasının başında, kendisine “ nereli olduğu?” sorusu yöneltildiğinde, “Kahramançorumluyum” cevabını verdiğini belirten İhsan Özkes, “ bugünlerde de mübarek Çorum” demeye başladım ben” dedi. Özkes, bunun sebebini açıklarken, AB Bakanı Egemen Bağış’a gönderme yaptı.

CHP’li vekil, “ İstanbul Büyükşehir Başkanı olmak için buralarda peşrev çekiyor artık” dediği Egemen Bağış’ın, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, Başbakan’ın Rize’de doğması, ilk defa Siirt’ten milletvekili seçilmesi ve İstanbul’da da Büyükşehir Belediye Başkanı olması dolayısıyla, “ İstanbul, Siirt ve Rize’nin mübarek şehirler olduğunu” söylediğini hatırlatarak, “ Çorum’da mübarek, orada da ben doğdum” esprisini yaptı.

Kâbe’deki revakların yıkılmasına göz yumuyorlar

Başbakan’ın da bir fani olduğunu belirten emekli müftü, Bağış’ın sarf ettiği bu cümlenin doğru olmadığını kaydederek, “ mübarek yer, Kâbe-i Muazzama’nın olduğu yerdir” dedi. Özkes, Kâbe’de bulunan tarihi revakların bugünlerde yıkılıyor olmasına rağmen, kimsenin buna ses çıkarmadığı eleştirisinde bulundu ve “ buna göz yumuyorlar. Ulu önder Atatürk, 1926 yılında peygamber efendimizin kabrini yıkmak isteyen o Vahabilere meydan okudu. Bu revaklar Turgut Özal döneminde de yıkılmaya çalışılıyor ama rahmetli Özal müdahale ediyor ve yıkılmasını durduruyor. Şimdi ise durduramıyorlar” dedi.

Mübareklik, Egemen Bağış tarafından verilemez

Özkes, şunları söyledi: “ Asıl mübarek olan yeri ihmal ediyorlar, kendi çakma mübarek yerlerini ihdas ediyorlar. Mübareklik ancak Allah tarafından verilir, Peygamber efendimiz tarafından verilir. Yoksa Egemen Bağış’ın vermesiyle olmaz. Bunlar hadlerini aşıyorlar”

İlelebet olan sadece Allah’tır!

Salonda bulunan vatandaşlara, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun, “Başbakan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet, ezeli ve ebedi başkanıdır” şeklindeki sözünü de hatırlatan İhsan Özkes, “ bunlar Allah’ın sıfatlarıdır; peygamber bile ezeli, ebedi değildir; ilelebet olan sadece Allah’tır” dedi.

Özkes, “ ben bu söze inanamadım. Bu sözün neresinden tutacaksın?” açıklamasının ardından ise, İmam Hatip Lisesi mezunu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Soylu’nun bu sözüne tepki vermemesini eleştirdi.

Başbakan’a dokunmak bile ibadet…

CHP’li vekil, konuşmasının devamında, Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e de gönderme yaptı. Şahin’in “ Başbakan’a dokunmak bile bence ibadettir” sözünü hatırlatan Özkes, ayrıca Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser’in, “ Başbakanımız bizim için adeta ikinci peygamberdir” yorumunu da eleştirdi.

Tüm bu örneklerden sonra, “ son zamanlarda iki kişi ‘ muhterem zat’  olarak takdim ediliyor’ diyen Özkes, bu kişileri ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan olarak açıkladı. CHP’li vekil, “ üçüncüsü de herhalde ‘ dokunmatik ağlama makinası var ya, herhalde o!’ dedi.

Şu anda tek parti dönemi yaşanıyor

Tüm bu söylemleri “ yanlış” olarak niteleyen İhsan Özkes, 1946 yılında çok partili sisteme geçiş öncesindeki tek partili dönemin eleştiri konusu yapıldığını hatırlatarak, “ şimdi çok parti var ama tek parti dönemi yaşanıyor. Güya çok parti var! ” eleştirisini yaptı.  Özkes, Has Parti ve DP’den Ak parti’ye katılımları da şu şekilde yorumladı: “ Ak Parti artık çöküyor, düşecek; sağına Kurtulan Numan’ı, soluna Süleyman Soylu’yu alıyor. Bu bir yerde, Ak Parti’nin bitmek üzereyken onlardan umut beklediğini gösteriyor.”

Her yeri Tayyip korkusu sardı

Ak Parti’nin, Allah korkusunun üstüne geçmeye çalışmak suretiyle, Allah korkusunu zedelediğini ifade eden Özkes, insanların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan korktuklarını kaydetti. CHP’li vekil, “ Tayyip kokusu sardı, herkes korkuyor” dedi ve bu korkunun Ak Partili milletvekillerini de kapsadığını söyledi. İhsan Özkes, “ bu on yıl bize korkuyu ve sinmeyi getirdi” açıklamasında bulundu.

Nerede kaldı bizim onurumuz?

İnsanların Ak Parti mahalle temsilcilerinin yanında dahi konuşmaya çekindiklerini belirten Özkes, “ sen kimsin? Nerede kaldı bizim onurumuz; Anadolu’nun yiğitliği?” diye sordu ve “ bu gidişat yanlıştır!” dedi.

Tokatköy’de dükkânların yarısı boş

“ Tokatköy Mahallesi’ndeki dükkânların yarısı kapatmayı düşünüyor, yarısı boş” eleştirisinde de bulunan Milletvekili, şunları söyledi: “ Esnafı, memuru öldürdüler; emekli can çekişiyor. Bunu söylüyoruz; bize, ‘siz böyle diyorsunuz ama bu millet memnun olmasa bize oy verir mi?’ diyorlar. Biz de o zaman bir şey diyemiyoruz.”

Bize dinsiz diyorlar…

 “ Bize dinsiz diyorlar, biz onlardan daha dindarız; biz daha Kemal Kılıçdaroğlu’na ne Peygamber, ne Allah dedik. Biz Allah’ı da biliyoruz, peygamberi de biliyoruz… Bu memleketin hâli iyi değil; bu memleket batıyor.”

2B’de para veremeyene bedava vereceğiz

“ Bizi iktidara getirin! 2B’de parasını veremeyenin yerini bedava vereceğiz. Verebilenden ise çok az miktarda bir şey alacağız.”

Hızır Yılmaz: Egemen Bağış’la yarım kalmış bir hesabımız var!

Milletvekili İhsan Özkes’in ardından söz alan CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz ise, Ak Parti Danışma Meclisi’nde Egemen Bağış’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “ gel, yeniden İstanbul Belediye Başkanlığı’na sen aday ol” şeklinde seslendiğini hatırlatarak, Egemen Bağış’a,  “ hodri meydan!” dedi.

Yılmaz, AB Bakanı’na şu sözler ile gönderme yaptı: “ Onunla yarım kalmış bir hesabımız var. Gücün yetiyor ise, cesaretin var ise, gel Beykoz’dan aday ol! Gel, CHP adayının karşısında aday ol! Mustafa Kemal’in dediği gibi, geldiğin gibi seni geri göndeririz.”

‘ Boş gezenin bakanı’ diyorlar

Ancak Hızır Yılmaz, bunun için Egemen Bağış’a bir şart da koştu ve aday olan milletvekillerinin seçimleri kazanamadıkları takdirde yine vekil kalacaklarını belirterek, Bağış’a, “ şimdiden milletvekilliğinden istifa et, zaten senin için ‘ boş gezenin bakanı’ diyorlar” eleştirisini yaptı.

Aygün eleştirisi

Tokatköy sakinleriyle yapılan sohbette dikkat çeken bir husus, Milletvekili Özkes’e CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ile ilgili olarak yapılan eleştiriler oldu. 12 Ağustos 2012 günü PKK tarafından kaçırılarak, 2 gün sonra iade edilen Aygün’ün PKK ile ilgili yaptığı açıklamalara atıfta bulunan bazı vatandaşlar, Özkes’e, Aygün’ün neden hala partiden ihraç edilmediği sorusunu yönelttiler.

Meclis’e Beykoz Ayazma ile ilgili soru önergesi verecek

CHP heyeti, daha sonra Tokatköy’de bulunan 2. Ayazma mevkiine geçti. Burada vatandaşlar ile gerçekleştirilen sokak sohbeti öncesinde, 1. Ayazma’da bulunan ormanlık alanı işaret eden CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, iç içe geçmiş haldeki binaları işaret ederek, “ Milletvekilimiz İhsan Özkes, bununla ilgili olarak T.B.M.M’ne resimli bir soru önergesi verecek. Çünkü bunlar (Ak Parti) sözden anlamıyor. Sayelerinde ormanın ilk defa böyle taştan, duvardan şekil aldığını da gördük” dedi.

Özkes: Bu zulmü yaptırmayız; yapamazlar

İhsan Özkes ise, Ayazma’da yaptığı konuşmada, 2B konusuna değinerek, Ayazma halkına şu sözler ile seslendi: “ Burası sizin yurdunuz. CHP olarak bizler sizlerin yanındayız. Bunlar sizin ödeyemeyeceğiniz parayı size yüklüyorlar. Size ‘ buradan çekin gidin’ diyorlar. Bunlar olacak şeyler değil. Sizler nereye gideceksiniz? Başka yeriniz, başka yurdunuz yok. Biz, kendi insanımıza bu zulmü yaptırmayız. Bugün yüz binlerce Suriyeli’yi besliyoruz; onlara harçlık veriyoruz. IMF’ye yardım ediyoruz. Her yere para veriyoruz. Kendi insanımızı mağdur etmeyeceğiz. Ak Parti gerçekten de bir şımarıklık içinde. Kendilerine oy veren insanların oylarıyla, o insanlara zulmediyorlar. Ben bu konuyla ilgileneceğim. Ben önümüzdeki hafta mahalleniz ile alakalı soru önergesini vereceğim. Bölge milletvekilleriyle bu konuyu konuşacağım; kesinlikle sizin yanınızda olacağız. Sesinizin Ankara’da yankılanmasını sağlayacağız. ”

Haber: Arzu Başlantı

CHP'li Vekil İhsan Özkes, Tokatköy'deydi
Bizi Takip Edin