CHP'nin üçüncü adayı: Yener Kaya

CHP’de İlçe Başkanlığı adaylığı için demokratik yarış kızışıyor! Hızır Yılmaz ve Nagihan Akan’dan sonra Yener Kaya da adaylığını açıkladı.

CHP’de İlçe Başkanlığı adaylığı için Hızır Yılmaz ve Nagihan Akan’dan sonra tercrübeli..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’de İlçe Başkanlığı adaylığı için demokratik yarış kızışıyor! Hızır Yılmaz ve Nagihan Akan’dan sonra Yener Kaya da adaylığını açıkladı.

CHP’de İlçe Başkanlığı adaylığı için Hızır Yılmaz ve Nagihan Akan’dan sonra tercrübeli sendikacı ve siyasetçi Yener Kaya da adaylığını açıkladı. CHP’nin Kavacık’taki merkez binasında gerçekleşen toplantıya ilgi büyüktü.

Ülke istila altında

Yener Kaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: Ülkemizde üniversitedeki bütün bilim hocalarımız tasfiye edildi, susturuldu, kamuda çalışan, devlete yıllarını veren bütün bürokratlarımız teker teker işlerinden, görevlerinden atıldılar; kalanlar ise susturuldu. En yüksek yargı organlarımızın anayasada yapılan değişiklik ile organları değiştirildi.  Bugün ülkemizde -yanlı medya hariç- basında özgür köşe yazarlarımız patronları tarafından görevlerinden alındılar ve ülkemiz sanki 2002’de iktidara gelen AK Parti’nin istilasına uğradı. Bundan sadece iki gün önce görüş bildirmesi gereken STK’lara da saldırmaya başladılar. STK’lar, Başbakan tarafından ‘siz bu işlere karışmayın’ diye tehdit altına girmeye başladılar.

Bu şartlar altında partimizin Mart ayında yapacağı belde ve ilçe kongrelerinin, Nisan ayında illerde yapacağı il kongrelerinin ve Haziran ve Temmuz ayı başına kadar yapılacak olan kurultayın ülkemiz ve partimiz için çok önemli olduğu böylesi bir ortamda adaylığımı sizlerin huzurunda takdim ediyorum.  

Beykoz, meşale olacak

Bizim partimiz Atatürk ile Cumhuriyet’i kurmuştur ve demokrasinin tüm kurallarını ülkemize getirmiştir. Bugün Cumhuriyetimizin temel taşları bir zihniyet tarafından yavaş yavaş elimizden alınmak istenmektedir. Cumhuriyet’i kuran, demokrasiyi getiren partimize sahip çıkacağımız günlerdir bu günler. O bakımdan hepimiz birlik ve beraberlik içerisinde, tek yumruk birleşmek durumundayız. Bunun başlangıcını Beykoz’da meşale olarak yakmak istiyoruz. Burada aday arkadaşlarım da çıkabilir, onlar ile de beraber birlik içerisinde olmalıyız. Burada kazanmak diye bir durum yoktur.

Bir zamanlar Beykoz işsizliği en az olan bir yerdi

Beykoz, ülkemizde hemen hemen 1970’lere kadar işsizliği en az olan bir yerdi. Ama bu on sene içerisinde başta Sümerbank, Deri Kundura Fabrikası, Şişe Cam Fabrikası, Tekel AK Parti döneminde kapatıldı; bacaları söndürüldü. Böyle bir sanayi var iken, o sanayiyi özelleştirirken, kapatırken, senin dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bu yerlerin yerine istihdam sağlayacak iş yerleri açman gerekirdi. Beykoz, bir zamanlar Türkiye’de işsizliğin en az olduğu bir yerdi. Ancak gelin görün, şimdi işsizliğin en fazla olduğu ilçe oldu.

960 kişilik kadroya 14 bin müracaat yapıldı

Türkiye’nin her yerinde işsizlik var. Batman’da 960 tane çalışan 4 ay sonra işten çıkarılacak. 701 TL maaş ile oradaki İş Kur dört aylığına işçi alacak. 960 kişilik yere karşı 14 bin müracaat olmuş. Ülkemizde o yandaş basının, yandaş medyanın göstermediği işsizlik büyük boyutlara ulaşmıştır. Türkiye’de 2 milyon işsiz varmış; geçin bunları! Türkiye’de işsiz sayısı 7- 8 milyondan aşağı değil. Bu iktidarın çalışanlar üzerinde baskıları devam ediyor. Askeri ücretten çalıştırmak için ‘bakın’ diyecekler, ‘960 kişilik kadro için 9 bin kişi başvurdu’ diyecekler, bunu emsal gösterecekler. En büyük sömürü budur.

Hükümet boş sahada oynuyor

O nedenle önümüzdeki günlerde yapılacak olan ilçe kongrelerinde, il kongrelerinde, Kurultay’da herkesin bir pota içerisinde birleşmesi gerekiyor. Birleşsin ki, bu hükümete karşı sahayı boş bıraktık. Sanki saha onlarınmış, boş sahada oynuyorlar. Ona karşı mutlaka güçlü olmamız gerekir.

Partimizin son yapılan kurultayından sonra artık herkes, milletvekillerimiz ön seçim ile gelecek. Artık partilerimizin başında bulunanlar masaya oturup Parlamento’ya gidecek olanları Yüksek Seçim Kurulu’na son dakikada veremeyecek ve parti içi demokrasi tüm kurumları ile çalışacak.

Hedefimiz, Beykoz’da seçimi kazanmak

Hedefimiz Beykoz’da partimizi iktidar yapmaktır. Önümüzdeki günler çok önemli. 2014’ye yerel seçimler yapılacak.  Bu yerel seçimlerde partimizin Beykoz’da ağırlığını koyması gerekiyor. Çok çalışmamız gerekiyor. Bunun için de kadrolarımızın geniş olması gerekiyor. Partimiz Beykoz’da bunu kazanır. Birlik olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok.

O partiler şimdi ortada yoklar!

Cumhuriyet’i korumak en büyük görevimizdir. Eğer biz Cumhuriyet’i kurmasaydık, demokrasiyi getirmeseydik, eğer öyle gitmiş olsaydı, bugün bir Tunus olurduk, bir Libya olurduk, bir Suriye olurduk. Bunun temelini Atatürk atmıştır. Biz, Atatürk’ün partisiyiz. Ülkemizde birçok parti kuruldu; Demokrat Parti kuruldu, yüzde 50 oy aldı. Adalet Partisi kuruldu, yüzde 50 oy aldı. ANAP kuruldu, yüzde 50 oy aldı. Bugün o partiler meydanda var mı? Hiçbiri yok; ama CHP, Cumhuriyet’i korumak için hala var, bundan sonra da olacak.

Diğer aday arkadaşlarımı çağırıyorum…

Benden başka aday arkadaşlarım var. Kazanmak diye bir şey düşündüğüm yok. Birlik, beraberlik içerisinde olmamız lazım. O arkadaşlarımı da çağırıyorum: Gelsinler, Beykoz’da CHP’nin ne yapacağını kamuoyuna gösterelim. Seçimlerde ilçemizde kim kazanırsa kazansın, onun yanındayım. Uğraşım, partiyi büyütmek içindir, başka bir şey yoktur.

Basının sorularını yanıtladı

CHP İlçe Başkan adayı Yener Kaya, daha sonra basın tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Çarşaf listeye ‘evet’

Seçildiği takdirde çarşaf listeyi tercih edeceğini kaydeden Kaya, “yıllarca Beykoz’dan bir tane milletvekili çıkmadı” dedi. Kaya,  “önseçimden tarafım, ancak yukarıdan bir karar alırlar ise ne yapacağım, siz olsanız ne yapardınız?”  yorumunda bulundu.

Beykoz’da doğup büyüdüğünü hatırlatan Yener Kaya, “ mezarım bile hazır, Beykoz’da kalacağım” dedi. CHP’nin Türkiye’de bir “marka” olduğunu ifade eden Yener Kaya,    “ bu partiden en son ben giderim. CHP, en eski parti olarak dünyada 3- 4’e giriyor. Bu parti, yüzde 25’lerde dolaşsa bile yine de dimdik ayakta ve Cumhuriyet’e sahip çıkıyor” ifadesini kullandı.

“O diyen arkadaşım ile 100 metre koşuya varım”

Yener Kaya, kendisine sağlığı ile ilgili olarak yapılan bir eleştirinin hatırlatılması üzerine ise “ bunu diyen o arkadaşım ile 100 metre koşuya varım!” dedi.

CHP'nin üçüncü adayı: Yener Kaya
Bizi Takip Edin