Çocuklar, bilimin eğlenceli yönünü deneylerle keşfetti!

Beykozlu çocuklar, bilimin eğlenceli yönünü Genç Bilim Elçileri eşliğinde keşfetti.

Avrupa Bilim Şenliği Günü dolayısıyla TEGV Beykoz Birimi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği bilim etkinliğinde Beykozlu çocuklar, bilimin eğlenceli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlu çocuklar, bilimin eğlenceli yönünü Genç Bilim Elçileri eşliğinde keşfetti.

Avrupa Bilim Şenliği Günü dolayısıyla TEGV Beykoz Birimi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği bilim etkinliğinde Beykozlu çocuklar, bilimin eğlenceli yönünü Genç Bilim Elçileri eşliğinde keşfetti.

Eylül ayının son Cuma Günü olarak kutlanan Avrupa Bilim Şenliği’nde, 33 ülke 250 şehir de eş zamanlı bilim şenlikleri düzenlendi.

TEGV Beykoz Birimi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği bilim etkinliği, Beykoz’da da bu yıl ilk kez Hacı Numan Ortaokulu 6.sınıf öğrencileri ile Omurilik Felçlileri Derneği’nin tenis kortunda gerçekleşti.

Çeşitli deneyler ile eğlencelerin olduğu stantlarda çocuklara bilimle ilgili bilgilerin aktarıldı.

Çocuk yaşamında bilime karşı farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, çocuklar kendi yaptıkları çeşitli deneylerle güzel bir gün geçirdi.

256 öğrenciye açılan bilim etkinliği, sabah saat 10.00’da başlayarak öğleden sonra saat 14.00’a kadar devam etti.

Gazetemize konuşan Bayer Genç Bilim Elçisi Nisan Su Tablacı, günün önemine değinerek yapılan etkinliğe dair açıklamalarda bulundu. Tablacı: “Beykoz Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Öğrenim Birimi ile birlikte Toplum Gönüllüleri Eğitim Vakfı olarak etkinlik yapıyoruz. Biz burada Bayer Genç Bilim Elçileri ve Bilim Tohumları ekibi olarak varız. Buradaki gençler öğrencilerle eğlenceli deneyler yapıyorlar. Buradaki amacımız, bilimin hayatımızın içerisinde var olduğunu göstermek. Bir bilim okuma yazarlığı projesi. Önce gençlere bu konuda eğitim veriliyor, gençler aracılığı ile de çocuklara ulaşılıyor. Çocuklarla birlikte bilimin eğlenceli yönünü keşfediyoruz” şeklinde konuştu.

Söze devam eden Bayer Genç Bilim Elçisi Nurcan Aydoğdu da: “Bayer’in, Türkiye’deki 60. yılı vesilesiyle Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte Mayıs ayında başlattığı Bayer Genç Bilim Elçileri (BGBE) Bilim Tohumları Ekibi projesi, Mayıs ile Ekim ayları arasında 16 ilde 48 kırsal yerleşimde toplam iki bin 895 çocukla buluştu. Rotasındaki duraklarda ve çevre yerleşimlerde yaşayan 7-11 yaş arası çocukları getiren ekip, bilimi sevdirmeye yönelik deneylerle çocuklara farklı ve eğlenceli günler yaşattı. BGBE Bilim Tohumları Ekibi, Mayıs ayının ikinci haftasında, proje için tasarlanan özel araçla çıktığı Türkiye turunda sırasıyla Mersin, Adana, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Malatya, Trabzon, Rize, Tokat, Samsun, Balıkesir, Manisa, İzmir’de toplamda bine yakın çocukla buluştu. Ziyaret edilen beldelerde çocuklara eğlenceli etkinlikler hazırlayan ve büyük ilgiyle karşılanan Bilim Tohumları Ekibi, Ekim ayı sonuna kadar Çanakkale, Bursa, Edirne ve İstanbul’daki çeşitli kırsal yerleşimleri ziyaret ederek ilk sezonunu tamamlayacak” dedi.

TEGV Beykoz Öğrenim Birimi Sorumlusu Makbule İnanç ise, 33 ülke 250 şehirde kutlanan Bilim Şenliği dolayısıyla eş zamanlı etkinliler yapıldığını ifade ederek; “Bugün, Avrupa Bilim Günü dolayısıyla her yerde eş zamanlı etkinlikler yapılıyor. Bizde dedik ki, ‘neden bir ilçede olmasın?’.  Bizde TOG’la görüşmelerimizi yaptık, Bayer’de bu konuda bizi desteklemiş. Bilim adına çocuklara farkındalık yaşatmak istedik” dedi.

Bilimin eğlenceli yönünü keşfeden öğrencilere etkinlik sonrasında, ‘Bilim Tohumları Ekibi’ adlı kitap hediye edildi. Ayrıca çocuklar, ebru sanatını da yaptıkları ufak bir şeyle yakından tanıma fırsatı buldu. 

Çocuklar, bilimin eğlenceli yönünü deneylerle keşfetti!
Bizi Takip Edin