Coşkun Tosun: Beykoz da siyaset üstü bir adayım!

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrasına konuk oldu.

Beykoz Güncel Haber, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Köşe Yazarları Sofrasını belediye başkan adayları için…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrasına konuk oldu.

Beykoz Güncel Haber, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Köşe Yazarları Sofrasını belediye başkan adayları için kurmaya devam ediyor. Yaklaşan yerel seçim öncesi CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun Beykoz Güncel Haber köşe yazarlarının sorularını cevapladı.

İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Köşe Yazarları Sofrasına konuk olarak katılan CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun ve İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün yanı sıra köşe yazarları Şenel Ustabaşı, Süleyman Çalık, Mustafa Babuz, Sedat Altun, Sueda Muradoğlu, Yasemin Özdemir, Özer Güneş, Gonca Jale Peker ve Adnan Çeliker programa katılan diğer isimler oldu.

Beykoz Güncel Haber köşe yazarlarının sorularını cevaplayan CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun programa İlçe Başkanı Aydın Düzgün ile birlikte katılırken, siyaseti sevmediğini ve parti üstü bir aday olduğunu söyledi.

Özer Güneş

Konuğumuz Coşkun Tosun başkana ilk sorum şöyle oldu. “Cumhur ittifakı üyeleri sizleri devamlı  CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP gizli ittifak yaptı, birlikte hareket ediyor. Bunların adaylarını yani sizleri Pensilvanya yada Kandil belirliyor diye suçluyor. Böyle bir ittifak varmı? Ayrıca sizin aday olmanızda buraların bir etkisi varmı?”

Coşkun başkan soruma cevaben kesinlikle böyle bir şeyin olmadığını olmasının da mümkün olmadığını kendisinin bir siyasetçi olmadığını halkın içinden memuriyetten gelen biri olarak “Beykoz ilçemizde  yapılan anketler ve CHP teşkilatımızda yapılan istişareler sonucu CHP Beykoz’un adayı olarak seçildim. Ayrıca bizim partimiz CHP’nin İYİ parti ile bazı büyükşehir ve ilçelerde ortaklıkları yani bir ittifakı var. Bunun haricinde kimseyle bir ittifakımız kesinlikle yok. Birileri maalesef çamur at izi kalsın mantığı ile geçmişteki kendi karalarını bize yamamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Beykoz’da hiçbir parti ile ittifak yapmadıklarını söyleyen Coşkun Tosun, “İyi Parti ve Saadet Partisi kendi adayları ile seçime katılıyor. Hatta HDP bile Beykoz’da seçime kendi adayı ile girmesine rağmen özellikle CHP ve İYİ partiyi HDP ile ittifak yaptığı yalanı yayarak bize yönelen oyların önünü kesmeyi amaçlıyorlar.”

“Seçimlerdeki hedefiniz nedir? Ne kadar oy almayı hedefliyorsunuz?” soruma cevaben CHP Belediye başkan adayı Coşkun Tosun “Şuan 65 bin oy civarlarındayım. Çalışmalarımı aksatmadan sürdürerek Beykoz halkının desteği ile seçimden 75 bin oy alarak başkan olarak çıkacağımı düşünüyorum.”

“Belediye başkanı olursanız Çalışanları haksız şekilde işten atıp yerine kendi partinizin adamlarını koyacakmısınız?” soruma ise cevaben “Kesinlikle hiç kimse işinden aşından olmayacak. Kimsenin ekmeği ile oynamak bize yakışmaz. Ayrıca onların hepsi  düne kadar benim  mesai arkadaşlarımdı.”

Sayın Coşkun başkana samimi açıklamalarından dolayı teşekkür eder başarılar dilerim.

Süleyman Çalık

Bu haftanın konuğu Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı Sayın Coşkun Tosun oldu. Sohbet ve muhabbetle başlayan oturumumuz bir hayli keyifli geçmedi desem mübalağa olmaz. Adayın yoğun programından çok zamanımız olmamasına rağmen adayın konulara, mevzuata, bölgeye, sorunlara mahallelere ayrıca köylere hakim oluşundan ötürü zamanın iyi değerlendirip hemen hemen tüm sorunları projeleri ile bizlere çok bir şey bırakmadığını yaşadık. Kendisine 41 proje ve maşallahı ile çıkmış olduğu yolda başarılar diledik.

Sayın Başkana “bölgemizde tarım, cam ve dericilik gibi projelerin maket olarak değil gerçek hayata geçirildiğinde binlerce işsize iş imkanı yaratabilirsiniz” demem ile Sayın Coşkun Tosun, 41 proje kitapçığını açarak projelerinin fazlasını göstererek “Sadece onlarla kalmayacak. Sanayi siteleri, tarıma dayalı ürünlerin satılacağı dükkanlar, dericiliğin gelişmesi için sanayi bölgesinin oluşması, cam, el emeği işçiliklerinin ve üretilen ürünlerin pazarlanması ile pazarlanacak alanlar oluşturacağız. Çevre ilçelerdeki işletmelerle görüşüp servis desteği vererek iş imkanları oluşturacağız.” İfadelerini kullandı.

Başkana diğer sorum “30 yıldır belediyenin çeşitli kademelerinde görev yaptınız. Şimdi masanın başına talip oldunuz. Belediye başkan adaylığına talip olmanız Beykozluya yeterince hizmetin getirilemeyişimi?”

Coşkun Tosun soruma “Evet aday olmamda tamamıyla bugüne kadar Beykoz’a yapılamayan, yapılmayan hizmetin getirilemeyişiydi. Beykoz gerek sporda, gerek sosyal hayatta, gerek mülkiyette refah düzeyinde, istihdamdan hiç ama hiç faydalanamadı. Bizler geldiğimizde sorunların dibine kadar inip, minimum seviyeye indirene kadar mücadelemizi enerjimizi harcayacağız. Sebebi Beykoz’a olan Beykozluya olan minnet borcumuzdandır. Her bir vatandaşımızı ötekileştirmeden hizmetimizi, bilgilerimizi yıllardır edindiğimiz tecrübelerimizi, bilgi ve birikimlerimle Beykozluyu en üst seviyede refah düzeyini yükseltmek için mücadelemizi vereceğiz.”

“Beykozlunun yüzde 80’ninin mülkiyet ve imar sorunu var. Yerinde dönüşüm vaadiniz var. Her bir vatandaşın ortalama 100- 150 metre kare arsası üzerinde 3- 4 katlı binası var. Vatandaşımızın barınma sorununu nasıl çözeceksiniz?” soruma Sayın Başkan “Burada sizlerin huzurunda Beykozluya boynumun borcudur bir tek ama bir tek  vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Dönüşüm yapacağımız alanda yoksa arsa payı Beykoz’un genelinden tamamlayarak o ailemizi mağdur etmeden barınmasını sağlayacağız. Beykozluyu Beykoz’da bırakacağız.”

Gonca Peker

CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Coşkun Tosun ile gerçekleştirdiğimiz köşe yazarları sofrası buluşmamız gerçekten samimi bir sohbetti diyebilirim. Sorulan bütün sorulara açıklıkla cevap verdi ve netti. Motivasyonu ve enerjisi oldukça yüksek. Seçime ve sonrasına; hedefe ciddi şekilde kilitlenmiş; Beykoz için ne yapacağını ve ne yapmayacağını çok iyi bilen, planlamasını iyi yapmış bir aday vardı karşımızda. “Hazırım” dedi. Belli ki, 25 yıl boyunca belediyenin çeşitli birimlerinde görev almış olmasının verdiği tecrübe ve 40 yıldır Beykoz’da yaşıyor olması gücünün temel kaynağı…

Röportaj boyunca öne çıkan satır başlarını şöyle özetleyebilirim;
“Ben siyasetçi değilim.”
“Uzun vadeli siyaset yapmayacağım.”
“Beykoz için çalışacağım, derdim bu.”
“Dürüstüm yalan söyleyemem, yüzüm kızarır.”
“Partiler üstü bir adayım.”
“70-75 bin arası oy hedefim var.”
“Yücel başkanla çok farklı bir iletişimimiz var. Refah Partisi dönemindeki çalışmaları gerçekten çok çok iyiydi.”
Sorularım;
1-Aday adaylığı sürecinde birçok aday ile yarıştınız. Uzun soluklu bir süreçti ve aday geç açıklandı. Genel merkez tarafından seçilmenizi sağlayan ve diğer adaylardan ayrılan özelliğiniz neydi? Coşkun Tosun’un alameti farikası nedir?

Cevap kısa ve netti. Bunun tamamen toplumdaki duruşu, insan ilişkileri ve belediyecilikteki tecrübeleriyle alakalı bir durum olduğunu söyledi.

2-Beykoz Belediyesi’nde 25 yıl boyunca farklı kademelerde görev aldınız, belediye başkanı olursanız yapacağınız ilk iş nedir?

Cevap; İlk iş olarak Beykoz 1908’i ele alacağını, spor kulübünün eski tarihi kimliğini ve yerini bulması konusunda çok çalışacağını söyledi. İki; uyuşturucu ile mücadele edeceğini, Üç; her mahalleye ücretsiz birer kreş açacaklarını, dört; spor salonları ve merkezleri yapacaklarını belirtti.

3-“Beykoz eğitimde sonuncu, bağımlılıkta birinci.” diye bir açıklamanız var. Bağımlılıkla mücadelede neler yapacaksınız?

Cevap; Köylerde rehabilitasyon merkezleri kuracağız. Bağımlılar tedavi sürecinde köyde tarımla ilgilenecek mesela. Domates ekecek. Ve diğer bir takım alanlarla birlikte tedavi desteklenecek ve rehabiliteye katkı sağlanacak. Bu konuda profesyonel kurum, kuruluş ve kişilerle görüşerek projelerimizi geliştireceğiz.

4-Dürüst insanın siyasette yeri var mı?
Cevap kısa ve netti. Yok!

Mustafa Babuz

Soru: Beykoz’un turizm merkezi olması gerektiğini söylüyorsunuz. Bunu nasıl gerçekleştireceksiniz? Çünkü bu zaman a kadar hep lafta kaldı. Beykoz ilçesinin ilk turizm derneği olarak bizleri dikkate alacakmısınız?

Cevap: Beykoz un gençlerinin iş ve istihdama ihtiyacı var. Turizmin kaynaklarını Anadolu Hisarı’ndan başlayarak Anadolu Feneri’ne kadar tarih ve doğa hazinesi olan Beykoz’u Turizm destinasyonu merkezine dönüştüreceğiz. Bu konuda Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği ve Turizm İşletmeleri Derneği ile proje hazırlayacağız ortak hareket edeceğiz. Aynı zamanda Türkiye Turizm Seyahat Acenteleri (TÜRSAB) başkanı yöneticileri Beykoz’da ikamet ediyor, onlarında tecrübelerinden faydalanacağız. Bu bizim için bir şans… Bu tarihi hazineyi köreltmeden inanç turizmini de önemseyeceğiz.

Soru: Halkın en büyük sorunlarından biri de uzak yerlerde işe giden vatandaşlarımızın ulaşım sorunu ile bölgemizdeki yabancı uyruklu kişilerin iş taleplerini nasıl bir uygulama ile çözeceksiniz?

Cevap: Beykoz’daki iş yerlerini dolaştım iş güvenliği ve sağlıksız bir ortamda çalışan yabancı ve yerli çalışanlar var. Yabancılar avantaj sağlasa da yaşam değeri olmayan bir iş alanı hiç kimseye fayda sağlamaz. Yabancılar konusunda devletimizin çıkaracağı uygulamalar ile yerel olarak biz neler yaparız en sağlıklı şekil de takipçisi olacağız. Fakat başka bölgelere çalışmaya gidenlere servis desteği sağlayacağız yani Beykoz’dan işçi alan işletmelere ulaşım desteği sağlayacağız. Beykoz insanının işsizliğine teşvik desteği olması için bu konuda ciddiyiz. Ben Beykoz için, hizmet için tecrübelerimi icraya dönüştürmek için, siyasi olmadan her vatandaşın sorununa çözüm bulacağım. Bu duruşumu hepinize taahhüt ederim. Bu nedenle bu göreve talip oldum.

Şenel Ustabaşı

Beykoz’da yaşam mücadelesi veren gençlerimiz ve işsiz çok sayıda vatandaşımız bulunmakta. Bu vatandaşlarımızın dedeleri, babaları birkaç yıl öncesine kadar kapanan fabrikalarda geçimlerini ve yaşamlarını sürdürmekteydiler. Kapanan fabrikaların yerine turizm ile o açık bir an önce kapatılmadır. Beykoz sahillerinde turizme açık yaşam alanları oluşturulması gerekmektedir. Turizmin yanında balıkçılık üzerinde durulması gerekmekte olduğunu düşünmekteyim. Bu düşüncelerimi Coşkun Tosun başkanımıza aktardığımda aynı görüş birliğinde olduğunu, Beykoz’un turizme açılması gerektiğini söyledi. Beykoz’un turizme kazandırılması konusunda herkes hemfikir. İnşallah seçim sonrası ivedilikle bir çalışma olur. Beykoz işsiz kalan kardeşlerimize merhem olur Beykozlu iş ve istihdam sağlayabilmek için her sabah akşam 10 kilometre ile 70 kilometre ilçe dışına günlük yol yapmakta. Beykoz’da imar sorunu ve tapu sorunu önemli ise Beykoz için istihdam sağlanması iş imkanları daha önemlidir. Bu vesile ile ilk yazımızı da Beykoz’un istihdam konusu ile ilgili yazmış bulunmaktayım.

Adnan Çeliker

CHP Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun ile hoş bir aksam yemeğiyle sohbet ettik. İlçe başkanı Aydın Düzgün de bir süre eşlik etti. Coşkun başkan iyi ve düzgün bir kişiliğe sahip. Bu düşünceyi bu aksam değil yıllardır tanıdığımız için söylüyorum fakat soru ve cevaplarda tezatlar var.

Tarımla ilgili sorulan soruya büyük şehirle beraber yapılacak projeyi anlatıyor. “Peki büyükşehiri alamazsanız ne olacak” dendiğinde “onu yapması çok kolay kendimiz yaparız” diyor. Kolaysa yap projeni, yapacağım bunları de vatandaşta baksın projene oy versin.

Uyuşturucuyla ilgili güzel düşünceleri var fakat kullananları ıslah etme yerine nasıl uyuşturucuya bulaştırmayız diye önlem projeleri yapacağına çocuklar bir bira içmek için Kadıköy’e gidiyorlar sözü bence tezat. Demek ki kazanırsa birahane ve meyhane sayısı Beykoz’da bayağı çoğalacağa benziyor. Uyuşturucunun menbağı da bu tür mekanlarda daha fazla olduğu aşikâr.

Coşkun Başkan siyaseti ve siyasetçiyi sevmediğini söyledi. Bence sevmediği bir yere niye geldi o da ayrı bir soru. İster istemez gittiği partiye göre ayak uyduruyor

Keşke Coşkun Tosun ehli olduğu spor ve STK’larda devam etseydi ehli olduğu işlerde çok başarılı çalışmalara imza atardı diye düşünüyorum.

Coşkun Tosun örgütün belediye başkanı, Aydin Düzgün örgütün ilce başkanı. Düşünün ve kararınızı verin.

Sueda Muradoğlu

Köşe Yazarları Sofrasının bu haftaki konuğu CHP adayı Sayın Coşkun Tosun’du. Kendisini eskiden beri tanır, sohbetinin keyifli olduğunu bilirdik. Yine keyifli bir sohbetle masamıza renk kattı kendileri. 

Benim Coşkun Bey’e sorum madde bağımlılığı ve okullarımızın fiziki koşulları ile ilgiliydi. Sohbeti sırasında madde bağımlısı gençlerimizi rehabilite etmek için öngördükleri projelerden bahsetmişlerdi. Ben  ise bağımlılığa sahip olduktan sonra önlem almaya çalışmak yerine artık “Beykoz’da madde satışının önüne geçmek için düşündüğünüz bir önlem yok mu, gençlerimizi bu bataklığa düştükten sonra kurtarmak geç kalınmış bir önlem değil mi? diye sordum. Kendileri içişleri bakanımızın geçen günlerde yapmış olduğu söylemlere de atıfta bulunarak ‘ bu belediyenin değil tamamen emniyet güçlerinin sorumluluk alanıdır. ‘Bir tane uyuşturucu satan varsa’ diye iddialı söylemlerde bulunan sayın bakanımıza acaba bu durumdan bahseden hiç olmamış mıydı’ şeklinde haklı bir serzenişte de bulundu. Yine de eğer seçilirlerse belediye olarak emniyet üzerinde ellerinden geldiğince baskı yaparak bu konuya müdahil olmaya çalışacaklarını da belirtti. Bir diğer sorum ‘Beykoz’umuz da bodrumunu su basmayan bir okul yok, fiziki koşulları iyileştirmek için ne yapacaksınız ‘ sorusuydu. Bu konuda da kendileri söz verdiler. Fen işleri aracılığıyla bizzat kendisi ilgilenerek ‘Beykoz’daki okullarımızın artık anlatmaya utanır halde olduğumuz bu sorununu mutlaka çözeceğim’ şeklinde konuştu. Kendilerine bir kez daha teşekkür ederek, başarılar diliyorum.

Yasemin Özdemir

Coşkun Başkanın Beykozlu olması, Beykoz’a yıllardır hizmet etmesi ve Beykoz’un sorunlarını bilmesi Beykoz halkı için büyük bir şans. Biz Beykoz’a, Beykoz halkına hizmet istiyoruz. Bunu yapabilecek en doğru kişi de Beykoz’u karış karış bilen, Beykoz’un sorunlarına hakim ve çözümlerinin neler olduğunu bilen içimizden biri.

Bir eğitimci olarak en önem verdiğim konu eğitim ve geleceğimiz olan çocuklarımız. Okul öncesi eğitim alamayan çocuklarımıza ve asgari ücretin altında gelirleri olan ailelerimizin sırf işe gidebilmek için çocuklarını bıraktıkları merdiven altı diye tabir edilen, hiçbir kontrol mekanizması olmayan  yerlere gitmek zorunda kalan çocuklarımız için projelerini sorduğumda Coşkun Başkanın ‘her mahalleye anaokulu açacağız’ cevabı beni gerçekten çok mutlu etti.

Beykoz’daki bütün sıkıntıları bilen, 41 kere maşallah dedirten, 41 projesiyle Beykoz’umuza yakışacağını ve dertlerimize derman olacağına beni ikna eden Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Sayın Coşkun Tosun’ a başarılar dilerim.

Sedat Altun

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediye Başkan adayı Sayın Coşkun Tosun abimizle samimi bir ortamda gayet doğal ve içten siyasetçi fakat, siyasi olmayan üslupla söyleşi gerçekleştirdik.

Coşkun başkana mevcut belediye başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’ in 2/B konusunda vatandaşlara %50 indirimle tapu verdiğini, mahkemeler dolayısıyla hala tapusunu alamayan mahallelerin olduğunu (örneğin Rüzgarlıbahçe Mahallesinin % 80′ i gibi) ölçümlerin yeni yapıldığını, askı süresi beklendiğini, eğer siz belediye başkanı olursanız tapuları vatandaşa hangi şartlarda vereceğini sordum.

Coşkun başkan tapuları yasalara, hukuka uygun bir şekilde, fakat uygun fiyatlara vereceğini söyledi. Tapu taksitlerini ödemiş fakat 10 yıldır tapularını alamayanlar var, bunlarla ilgili ne yapacaksınız diye bir soru yönelttim. Göreve gelirse bir engel olmadıgını, tapuları vereceğini taahhüt etti.

Coşkun başkana “sermaye düşmanı olmadığımızı fakat Beykoz da yaşayan bir takım iş adamlarıyla bir normal vatandaşın aynı haklara sahip olması gerektiğini insan ayrımı yapacakmısın?” dediğimde,

Asla hiçbir sermaye grubunun adamı olmayacağını, herkesi aynı seviyede göreceğini, adaletli bir yönetim sergileyeceğini, Beykoz un çocuğu olduğunu, kiminin Coşkun abisi, kiminin Coşkun kardeşi olduğunu bildiğini söyledi.

Siyaseti sevmediğini, fakat siyaset üstü olduğunu, Beykoz’daki haksızlıklara ve yapılamayan hizmetler için aday olduğunu, Beykozlunun hak ettiği hizmeti ve adaleti sağlayacağını söyledi.

Coşkun başkana çıkmış olduğu bu yolda başarılar diler. Kısmet olurda Beykoz belediye başkanı olursa söyledikleri ve Beykoz halkına verdiği sözleri gerçekleştirmesini temenni ederim.

Coşkun Tosun: Beykoz da siyaset üstü bir adayım!
Bizi Takip Edin