Coşkun Tosun: Köy mallarının bir kısmını iade edeceğiz!

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun Polenezköy, İshaklı ve Cumhuriyetköy'ü ziyaret etti.

Seçim çalışmaları süresince sık sık Beykoz'un merkezi kadar köylerinin de önemini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediye Başkan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun Polenezköy, İshaklı ve Cumhuriyetköy’ü ziyaret etti.

Seçim çalışmaları süresince sık sık Beykoz’un merkezi kadar köylerinin de önemini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun, kalabalık bir heyet ile Beykoz’un Polenezköy, İshaklı Köyü ve Cumhuriyetköy’ü ziyaret ederek çok geniş katılımlı toplantılar yaptı.

POLENEZKÖY’ÜN ŞİKAYETLERİNİ DİNLEDİ

CHP heyetinin ilk durağı Polenezköy oldu. Burada kalabalık bir grup tarafından ağırlanan CHP’liler, içilen çayların ardından Polenezköy sakinlerinin yaşadıkları sorunları ve şikayetlerini dinlediler. Köylüler özellikle Kiraz Festivali gibi bir geleneğin yok edilmeye yüz tutmasından, köydeki tuvalet ve lavaboların belediye tarafından kira alınmasına rağmen hiç temizlenmemesinden, özelikle hafta sonları oluşan araba yoğunluğuna uygun otoparkların olmamasından, başta 75. Yıl Caddesi olmak üzere köy yollarındaki bozukluklardan, kanalizasyon sisteminin olmamasından, yaz-kış elektrik ve telefonların sık sık kesilmesinden ve köyün pazar arabasının sadece bir gün çalışmasından dolayı çok büyük mağduriyetler yaşadıklarını ifade ettiler.

“41 PROJEMİZE 41 KERE MAŞALLAH DİYECEKSİNİZ”

Polenezköy Muhtarı Frederik Novvicki’nin yaptığı kısa açılış konuşmasından sonra söz CHP Adayı Coşkun Tosun’a verildi. Sözlerine bu organizasyonu yapan Polenezköylülere teşekkür ederek başlayan Tosun, şunları söyledi; Öncelikle bizleri bu kadar kalabalık bir köylü grubunun karşılamasından duyduğum mutluluğu ifade etmeliyim. Şikayetlerinizin hepsinde haklısınız. Türkiye’nin gözbebeği olan Polenezköy’ün bu kadar büyük sorunlarla baş başa bırakılması kabul edilebilir bir durum olamaz. Bu, yeni bir durum da değildir. Maalesef çok uzun yıllardır bu yönetim bütün Beykoz’u böyle yönetti. Ama bunun acısını en çok Beykoz’un güzelim köyleri çekti. Bakın, daha 3 gün önce tam 41 projemizi açıkladık. Duyanlar, görenler, okuyanlar 41 kere maşallah diyorlar. İnşallah sizlerin de desteğiyle iktidara geldiğimizde başta Polenezköy olmak üzere tüm Beykoz’un dertlerini kısa sürede çözeceğiz.

“KİRAZ FESTİVALİ OLMAYAN POLENEZKÖY OLUR MU?”

Biliyorsunuz birileri, Beykoz’u kendilerine bırakmak için Beykozluyu buralardan kaçırtmak istiyor. O yüzden fabrikaları kapattılar. İşsiz ve mutsuz bir Beykozlu yarattılar. Ama korkunun ecele bir faydası yok dostlar. Biz çok kıymetli bir kadroyla yola çıktık. Bizim için Polenezköy’ü Polenezköy yapan değerler çok önemlidir. Kiraz Festivalsiz, güzel yemekleri olmayan, güzelim folklorik kıyafetleri unutulmuş bir Polenezköy’ü düşünemiyorum bile. O yüzden gelin bize destek olun ve o eski güzel günlerimize yeniden dönelim.

“KÖY MALLARININ BİR KISMINI İADE EDECEĞİZ”

Polenezköy’ün imar sorunları ile muhtarlığın köy mallarına belediye tarafından el konulması konusuna da değinen Tosun, “İlk önceliğimiz köylerin planlarının yapılması olacak. Türkiye’nin en önemli mimarlarından Ahmet Erkurtoğlu’nu kadromuza kattık. Ayrıca aldığımız karar doğrultusunda köylerin belediyeye geçen kısmı için birlikte bir komisyon kurarak o malların bir kısmını yine sizin istedikleriniz olmak koşuluyla size iade edeceğiz. Bir müjde de muhtarıma vermek istiyorum. Değerli muhtarım. Biliyorum ekonomik olarak çok zordasınız. Bir sekreteryanız bile yok. Kiralarınız var, telefon, su, doğalgaz faturalarınız var. Biz dedik ki, belediye olarak bu yükün bir kısmını biz üstlenelim ve muhtarlarımız bir nebze de olsa nefes alsınlar.” açıklamasını yaptı. Bu sözler toplantıya katılanlardan büyük alkış aldı.

İKİNCİ ZİYARET İSHAKLI KÖYÜ’NE OLDU

Coşkun Tosun ve beraberindekiler daha sonra İshaklı Köyü’ne geçtiler. Burada Köy Muhtarı Ali Balta ve kalabalık bir köylü topluluğu tarafından karşılanan heyet, bir kıraathanede sohbet ettiler. Dertlerini ifade eden köylülere hitaben konuşan Tosun, “Sevgili İshaklılar, görüyorum ki, Beykoz’un bütün köyleri çok dertli, çok muzdarip. Buraya Polenezköy’den geldim. Onlar da aynı sorunları anlattılar. Demek o ki, 3 dönemdir Beykoz’u yöneten zihniyet, sizden oy almış, vergi almış, emek almış ama karşılığında hiçbir şey vermeden iktidarda kalmaya devam etmiş.”

“HUZURLA BEYKOZ’DA KALABİLMEK İÇİN DESTEK İSTİYORUM”

“Artık bıçak kemiğe dayandı. Sizleri yıllardır tapularınızı vereceğim, planlarınızı yapacağım, imar sorunlarınızı çözeceğim diye diye oyaladılar. En güzel yerleri de para babalarına, gözü bu topraklarda olanlara sessiz sedasız vermeye devam ediyorlar. Ben sizden destek istiyorum. Bunu sadece sizin için değil, çocuklarınızın gelecekte huzurla Beykoz’da yaşayabilmeleri için istiyorum.” dedi. Programlarının devam ettiğini söyleyen Tosun ve beraberindekiler buradan ayrıldıktan sonra Cumhuriyetköy’e geçtiler.

SON DURAK CUMHURİYETKÖY OLDU

Diğer iki köy gibi burada da kalabalık bir kitle tarafından karşılanan CHP heyeti, köy meydanındaki kıraathanede istişarede bulundular. Burada köylülere seslenen Coşkun Tosun, “Değerli Cumhuriyetköylüler, az önce hepiniz dertlerinizi, şikayetlerinizi dillendirdiniz. Belki zamanımız olsa bunlardan çok daha fazlasını anlatacaktınız. Haklısınız. Yıllardır Beykoz’u ve özellikle köylerimizi görmezden gelen bir yapı var karşımızda. Bildiğiniz gibi yakın zamanda bir yerel seçim var önümüzde. Ya bu mevcut durumdan memnunuz diyeceksiniz, ya da yıllardır size hak ettiğiniz hizmeti vermeyenlere yeter deyip, yetkiyi bize vereceksiniz. İşte o zaman inşallah sizleri bütün sorunlarınızdan kurtaracak çalışmalarımızı göreceksiniz.”

“RANT YOKSA İŞ DE YOK MODELİNE ALIŞMIŞLAR”

“Arkadaşlar, biz Beykoz’un köylerine çok büyük önem veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Beykoz’un köylerini kalkındırmadan Beykoz’un ekonomisini ayağa kaldırmanın yolu yok. En çok şikayet ettiğiniz SİT değerlendirmesi için göreve gelir gelmez itirazımızı yapıp yeniden değerlendirilmesini sağlayacağız. İmar, mülkiyet, plan, tapu… Bunları bize zor işler gibi anlattıklarına bakmayın siz. Arkadaşlar bunların takatı kalmamış. Sadece yoksa yoksa iş de yok modeline alışmışlar. Ben size söz veriyorum. Ekibimle birlikte bu işleri nasıl çözdüğümüze tanıklık edeceksiniz. Sizden tek istediği bu dönem bize şans vermenizdir. Göreceksiniz martın sonu bahar olacak” dedi.

Coşkun Tosun: Köy mallarının bir kısmını iade edeceğiz!
Bizi Takip Edin