Covid-19 döneminde birey ve çocuk etkilenmeleri

Pandemi toplumu ve bireyleri birçok yönde etkilerken hayat düzenimizin, psikolojimizin bozulmasına neden oldu.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi toplumu ve bireyleri birçok yönde etkilerken hayat düzenimizin, psikolojimizin bozulmasına neden oldu. Bulaşıcı hastalığın ortaya çıkardığı ölüm tehdidi, belirsizlik, maddi kriz yaşayan insanlar her zaman olduğundan daha farklı davranışlar sergilediler. Birçok iş yeri kapandı ve insanlar işlerini evden idare etmeye başladılar. İşe gitmek zorunda olan ebeveynler çocuklarını nereye bırakacakları ile ilgili sıkıntılar yaşadılar.

Peki her şeyden önce bütün hayatımızı değiştiren pandemi süreci çocukları nasıl etkiliyor?

Çocukların eğitim hayatı çok farklı bir formata büründü. Bilgisayardan uzak tutmaya özen gösterdiğimiz çocuklarımız, uzaktan eğitim sebebiyle uzun saatler ekran karşısında tutma çabasına döndü. Ergenlik döneminde olan öğrencilerin tüm hayatlarına etkileyecek olan önemli sınavlarla nasıl başa çıkabileceklerine ilişkin kaygıları ayrı bir travma sebebi oldu.

Yaşları daha küçük olan çocuklar anlamdıramadıkları bu dönemde ilk olarak aile bireylerini örnek almaya, rol model edinmeye başladılar. Aile bireylerinin göstereceği tutum ve davranışlar çocuklarımızın hayatında büyük rol oynar. Bu nedenle ebeveynlerin oto kontrollü olmaları çocuklarının geleceği için şart.

Çocuklarımızın kaygılarını azaltabilmek için covid-19 virüsü hakkında bilgilendirme yapılmalıdır. “Hangi şekilde nasıl bulaşır, hangi tedbirler alınır” şeklinde anlatıp, bu sürecin biteceğini hayatımızın normale döneceğini yaş gruplarına ve gelişim seviyesine göre anlatıp merak ettikleri soruları sormalarına fırsat verilmelidir. Hatta küçük yaş gruplarına kukla veya oyuncaklarla somutlaştırarak oyun şeklinde anlatmak, çocuklarımızın kaygılarının azalmasına kaybetme korkusu yaşamalarına, oluşan veya oluşabilecek travmaya engel olabiliriz.

Bu dönemde anlam veremedikleri şekilde en fazla düzeni bozulan evden çıkıp enerjisini atamayan, evin içinde davranışları bozulan atamadıkları enerjileri yüzünden normalden daha fazla hareketli davranışlarını anlamak ve hak vermek zorundayız. Dört duvar arasında yaşamak zorunda kalan çocuklarımızı düz duvara tırmanmakla asla suçlayamaz, yaramaz diye adlandıramayız.

Hayatımızın biran önce normale dönmesi dileğimle…..

Covid-19 döneminde birey ve çocuk etkilenmeleri
Bizi Takip Edin