Çubuklu Derneği 3 Mart'ta ses getirecek

Beykoz Çubuklu Derneği, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla 3 Mart’ta gerçekleştireceği etkinlik ile Beykoz’a adından söz ettirecek.

Faaliyetlerine 2008 yılında başlayan Çubuklu Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayıs

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çubuklu Derneği, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla 3 Mart’ta gerçekleştireceği etkinlik ile Beykoz’a adından söz ettirecek.

Faaliyetlerine 2008 yılında başlayan Çubuklu Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 3 Mart’ta gerçekleştireceği bir söyleşi ve eğlence etkinliğinde, Türkiye’nin önemli kadın isimlerinden üçünü Beykoz’da ağırlayacak.

Dernek, gerçekleştireceği bu önemli etkinlikte Beykoz’u temsil edecek olan kadınları program öncesi bir akşam yemeği davetinde bir araya getirdi. Kanlıca’daki İkinci Bahar Restotan’da oldukça samimi bir ortamda geçen toplantıda, Beykozlu şehit Murat Çavdar’ın ailesi de hazır bulundu.

Toplantıda, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Beykoz Kaymakamı’nın eşi Necla Ergün, Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu, Beykozlu şehit Murat Çavdar’ın anne, baba ve kız kardeşi, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykoz OFD’den Başkan Saniye Efe ve Serap Beşer, Beykoz Soroptimist Kulübü (Beykoz İş- Meslek Derneği) Başkanı Emine Jale Gönen, Riva Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Jale Girav, OFD Kurucu üyesi Figen Yılmaz, Beykoz Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik ve Yönetim Kurulu üyeleri Şenel Başaran, Arif Tunç, Nail Töngel, Ahmet Aydoğan ve Yücel Kaynı, danışman Ömer Kasap ile Beykoz yerel basınının temsilcileri hazır buludular.

Çubuklu Derneği önemli bir organizasyona imza atacak

Çubuklu Derneği’nin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 3 Mart tarihinde gerçekleştireceği etkinlik öncesinde bir ön- program niteliği taşıyan davette, katılımcılar hem faaliyette bulundukları derneklerin çalışmaları hakkında diğer misafirleri bilgilendiler, hem de “kadın” üzerine sohbet ettiler.

Sohbet, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik’in misafirlerini selamlaması ve dernek faaliyetleri hakkında kendilerini bilgilendirmesi ile başladı. Çelik, konuşmasında derneklerinde kadınlara yönelik faaliyetlere özellikle önem verdiklerini belirterek, bu amaçla sağlık taramaları yaptıklarını ve kadınları geliştirici sosyal ve kültürel aktiviteler organize ettiklerini anlattı.

3 Mart etkinliğine ünlü isimler katılacak

Aynı zamanda Çubuklu Derneği’nin bir üyesi olan ve derneğin 3 Mart’ta yapılacak söz konusu etkinliği öncesindeki ön-program faaliyetinin de fikir babası bulunan Doğuş Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Ozan Derviş, konuşmasına misafirlerini selamlayarak başladı. Derviş, 3 Mart’ta yapılacak olan toplantının bir serbest söyleşi ortamında gerçekleşeceğini kaydederek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Devlet eski bakanlarından Meral Akşener’in davete katılma olasılıklarının çok yüksek olduğunu belirtti. Ozan Derviş, CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in de katılacağı söz konusu etkinlikte, Beykoz’da kurumsal kimliği olan kadınların da protokol misafiri olarak mikrofona davet edilerek, günün anlam ve önemi ile ilgili olarak duygularını aktaracaklarını ifade etti.

Misafirler konuştu

Ozan Derviş’in ardından ise katılımcılar tek tek söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu, yaptığı konuşmada, bazı derneklerin sadece “tabela dernekleri” olduğunu ifade ederek, Çubuklu Derneği’nin son zamanlarda büyük bir atılım içerisinde olduğunu belirtti. 3 Mart tarihinde yapılacak olan organizasyon dolayısıyla dernek üyelerini şimdiden tebrik eden Kolcu, misafir şehit ailesine hitaben de, “Sizler bizim gururumuzsunuz, her zaman yanınızdayız” dedi.

Beykoz İş- Meslek Derneği Başkanı Emine Jale Önen ise, yaptığı konuşmada “elini taşın altına koyan insanlar ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti” ifade etti ve “bir anayı eğittiğiniz zaman bir nesli eğiteceğimizi bildiğimiz için hep beraber çalışıyoruz” dedi.

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’ün eşi Necla Ergün de, Çubuklu Derneği’ni planladıkları organizasyon dolayısıyla kutladı. “Kadınların 365 günün sadece bir gününde değil, her gününde hatırlanması gerektiğine” işaret eden Ergün, 8 Mart’ın, “emekçi kadınlar” günü olduğunu belirtti. Sözlerini, “kadına öncelikle anne kimliği ile bakmak istiyorum çünkü o, bir birey yetiştiriyor” şeklinde sürdüren Necla Ergün, “kadınlarımız her zaman verimli çalışmalar yapsınlar diliyorum” dedi.

BEDES Başkanı Gülay Demirel, “kadınlar günü”nün bir matem günü olmadığını, kadınların sorunlarının tartışılması ve bir farkındalık yaratılması açısından bugünün önem arz ettiğini belirttiği konuşmasında, “keşke dünya erkekler günü de olsa da, erkekleri kendilerine özel hissettirebilsek” dedi. Türk erkeğinin kadına gerçek değerini verdiğini gördüğünü ifade eden Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Kadın, dünyanın her yerinde mağdur olabiliyor. Bu da çoğunluğun erkek olmasından kaynaklanıyor. Kadın, eve kapalı kalmamalı. 2012’de bir bilinç kıyameti kopacak. Hem kadın hem de erkek olarak insan olmanın farkına varıyoruz. Farkındalığımız başladı. Eski şartlanmışlıklarımız geride kalıyor. Ülkemizde bu alanda önemli adımlar atılıyor, biz de STK’lar olarak buna destek verelim.”

Riva Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Jale Girav ise, dernek olarak kadınlara yönelik gerçekleştirdikleri okuma yazma kursları, dikiş, nakış, tekstil, komi ve garson yardımcılığı kursları gibi faaliyetlere değindi. Girav, “Riva çok güzel bir köy, ancak eğitim açısından desteğe ihtiyacı var. Daha Avrupa yakasına hiç geçmemiş çocuklarımız bulunuyor” dedi. Jale Girav, Çubuklu Derneği’ni, yapacakları etkinlik ile ilgili olarak da kutladı.

OFD Derneği kurucu üyelerinden Figen Yılmaz yaptığı konuşmada on iki yıldır Beykozlu olduğunu belirterek, “12 sene önceki Beykoz’u düşündüğümde çok yol kat edildiğini görüyorum” dedi. Amaçlarının Beykoz’a hizmet etmek olduğunu kaydeden Yılmaz, OFD’yi kurarken amaçlarının engelli bilincini yaymak olduğunu ifade etti. Çubuklu Derneği’ni kadınlara verdikleri değer ve gerçekleştirdikleri organizasyonlar nedeniyle de kutlayan Figen Yılmaz, Beykoz’da faaliyet gösteren vakıf ve derneklere atıfta bulunarak, “keşke Türkiye’deki bütün dernekler Beykoz’dakiler gibi çalışsa. Çok yol kat ettik. Bu kadar gönüllü kitlesiyle daha çok yol kat edilir” dedi.

OFD Başkanı Saniye Efe de Çubuklu Derneği’ni kadınlara verdikleri değerden ötürü kutladı.

Serap Beşer ise konuşmasına, “toplumumuzda engelli bir kadın olmak kolay değil” şeklinde başladı. Beşer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Engelli kadın olmak kolay değil, özellikle de sonradan sakat kaldı ise ve evli ise. Çünkü ilk önce eşi ve çocukları onu yalnız bırakıyor. Ama bir kadın kocasının başına bir sakatlık gelse, onu sırtında taşıyor. İnşallah eğitim ile bu bakış açısı değişir. Bunun düzelmesini temenni ediyorum. Engelli kadınların daha iyi şartlarda eğitimlerini alıp gelişmelerini istiyorum.”

Çubuklu Derneği 3 Mart'ta ses getirecek
Bizi Takip Edin