Çubuklu sakinleri Çanakkale’de

Çubuklu sakinleri, Beykoz Belediyesi’nin Çanakkale Şehitliği’ne düzenlemekte olduğu organizasyon ile Çanakkale’ye gitti!

Çanakkale Zaferleri’nin önemine dikkat çekmek ve bu bilinci gelecek nesillere aktarmak amacıyla Beykoz Bel

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çubuklu sakinleri, Beykoz Belediyesi’nin Çanakkale Şehitliği’ne düzenlemekte olduğu organizasyon ile Çanakkale’ye gitti!

Çanakkale Zaferleri’nin önemine dikkat çekmek ve bu bilinci gelecek nesillere aktarmak amacıyla Beykoz Belediyesi’nin tarihi yarımadaya düzenlediği gezilere katılan Çubuklu sakinleri, şehitlikleri ziyaret ederek, tarihi bilgilerini tazelediler. 
 

Kazanılan tek cephe “Çanakkale Cephesi”

I. Dünya Savaşı’nda açılmış olan 9 cepheden, kazanılan tek cephe olan ve 250 bin askerin şehit düştüğü Çanakkale’ye yapılan ziyarete Çubuklu Mahallesi’nden 150 ilçe sakini katıldı.

Ziyarete katılanlara Beykoz Belediyesi tarafından sabah kahvaltısı ve öğle yemeği ikramında da bulunuldu.

275 kg’lik mermiyi tek başına kaldıran asker: Seyid Onbaşı 

Rehberler eşliğinde yapılan gezide ilk ziyaret noktası deniz savaşlarının başladığı “Kilitbahir Köyü” oldu. Buradan sonra ise, 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak “İngiliz Ocean” gemisini batıran Seyid  Onbaşı’nın anısına dikilen anıta gidildi.

Sargı yerleri de bombalanıyordu 

Savaşın acımasız koşullarında yaralı askerlerin tedavi edildiği ve “sargı yeri” adı verilen çadırlar da bombalanıyordu. Cephede bulunan 31 sargı yerinden biri olan Alçı Tepe Köyü yakınlarındaki “Zığındere Sargı Yeri Şehitliği”nde, Komutan Nelson tarafından bombalama emri verilen ve 14 bin’i Türk, 6 bin’i yabancı olmak üzere toplam 20 bin askerin ölümü ile sonuçlanan noktayı ziyaret eden Çubuklulu’lar, duygulu anlar yaşadılar.

Merhamet timsali Mehmetçiğe saygı anıtı

Yardım isteyen yaralı  düşman askerini canını siper ederek savaş meydanından alan askerin anısına “Kanlı Sırt” eteklerine dikilen “Mehmetçiğe Saygı Anıtı”,  Türk askerinin savaş meydanında dahi yüksek ahlaki değerini  ve merhametini  terk etmediğinin bir göstergesi olarak Beykoz kafilesinin gözlerini doldurdu.  

Şehitler Abidesi, Conkbayırı, Meçhul Asker Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Yahya Çavuş Anıtı ve Kesikdere Şehitliği’ni de ziyaret eden Beykozlular, Yozgatlı Kınalı Hasan’ın öyküsüyle de duygu dolu anlar yaşadılar.   

500 bin asker hayatını kaybetti

Türk ve itilaf güçlerinden olmak üzere toplam 500 bin kişinin hayatını kaybettiği Çanakkale Cephesi’nde şehit olan askerlerimiz anısına 1973 yılında kurulan “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı”nda, Avustralyalı, İngiliz, Fransız ve Anzak askerlerinin anıtları da bulunuyor. 

Çubuklu sakinleri Çanakkale’de
Bizi Takip Edin