Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beykoz’daki devlet üniversitesinin 10. yılını kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz’un devlet üniversitesi olan Türk-Alman Üniversitesi’nin eğitim hayatındaki 10. yılını kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da ayrıcalıklı bir devlet üniversitesi olarak faaliyet gösteren “Türk-Alman Üniversitesi Eğitimde 10. Yıl Kutlamaları ve Merkez Kütüphane Açılış Töreni” yapıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, katılımcıları selamlayarak, açılışı yapılan Merkez Kütüphanesi’nin üniversiteye hayırlı olmasını diledi.

Kütüphaneye Mevlüde Genç’in isminin verildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevlüde Genç hanımefendiyi ve 1993 Solingen faciasında kaybettiğimiz aile fertlerini rahmetle yad ediyorum. Bu sene 10. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türk-Alman Üniversitesi’nin bütün mensuplarını kutluyor, her birine ayrı ayrı üstün başarılar temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mesajında Almanya ile dostluk konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

“Dost ve müttefik Almanya ile siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve insanî boyutları bulunan köklü ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz. Almanya’da yaşayan 3 milyondan fazla insanımızı iki ülke arasında beşerî bir köprü olarak görüyoruz. Türkiye’ye yerleşen Alman vatandaşları ve günden güne büyüyen ticari ilişkilerimiz aramızdaki dostluğun en bariz göstergeleridir. İki ülke arasındaki iş birliğini akademiye taşıyan Türk-Alman Üniversitesi bugün 5 fakülte, bir yüksekokul ve iki enstitüsü ile kuruluş hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Tarih boyunca her zaman iletişim, işbirliği ve dayanışma içinde olmuş Türkiye ile Almanya arasındaki dostça münasebetlerin bundan sonra daha da güçleneceğine yürekten inanıyorum. Bu duygularla eğitimde 10’uncu yılınızın ve merkez kütüphanenizin hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.”

Açılışa, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın katıldı.

“Türk-Alman Üniversitesi Eğitimde 10. Yıl Kutlamaları” etkinlikleri yarın da devam edecek.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beykoz’daki devlet üniversitesinin 10. yılını kutladı
Bizi Takip Edin