Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz'dan 'vira bismillah' dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz'da düzenlenen balık sezonu açılış töreninde balıkçılara bereketli bir sezon diledi.

15 Nisan da başlayan su ürünleri av yasağı 1 Eylül gece yarısı 24.00 itibariyle sona erdi. Beykoz Poyrazköy L

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz’da düzenlenen balık sezonu açılış töreninde balıkçılara bereketli bir sezon diledi.

15 Nisan da başlayan su ürünleri av yasağı 1 Eylül gece yarısı 24.00 itibariyle sona erdi. Beykoz Poyrazköy Limanı’ndan tekneleriyle açılarak av sezonuna başlayacak olan balıkçıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uğurladı.  

Poyrazköy balıkçı barınağında düzenlenen Av Sezonu Açılış Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra arım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti İstanbul milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya, Ravza Kavakcı Kan ve Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, balıkçılar ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alana girişinde Poyrazköylü çocuklar tarafından karşılanarak çiçek takdim edildi. Anadolu Folklör Derneği Kulübü’nün de sahneye aldığı açılış töreninde bazı teknelerin üzerindeki pankartlarda Erdoğan’ın fotoğrafıyla ‘Reis aramızda, balıklar ağımızda’ yazısı ise dikkat çekti.

Bekir Pakdemirli: Doğal kaynaklarımız bize emanettir

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a katılımlarından dolayı teşekkür etti. Alanı dolduran kalabalığa seslenen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de “Bu avcılık sezonun bereketli geçmesini temenni ederim. Bakanlığımızın su ürünleriyle ilgili ana hedefi deniz ve iç sulardaki su ürünleri stoklarımızı koruma ve kullanma dengesi gözeterek avcılığın sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Başta biz yöneticiler olmak üzere, bilim insanları ile geçimini bu kaynaklardan temin eden sizleri, hep birlikte biyolojik kaynakların çeşitliliğinin devamından ve sürdürülebilir işletiminden sorumluyuz. Bunun için iş birliği ve güç birliği yapmak zorundayız. Unutmayalım ki doğal kaynaklarımız gelecek nesillere aktaracağımız emanettir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bereketli bir sezon diliyorum

Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılış programında Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, ‘İnşallah bu geceden itibaren balıkçılarımız ‘Vira bismillah’ diyerek denizlere açılacak, önümüzdeki 7,5 ay boyunca rızklarını arayacak. Tüm balıkçı kardeşlerimize Mevla’dan bereketli ve başarılı bir sezon diliyorum. Ağlarınızın hep dolu olmasını, dolu gelmesini temenni ediyorum’ diyerek başladı.

Su ürünleri sektörü 250 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor

Üç tarafının denizlerle çevrili Türkiye’nin, iklim ve coğrafi olarak dünyanın en güzel konumlarından birine sahip olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Deniz, doğal göl, baraj gölü ve gölet olmak üzere toplam 26 milyon hektar su yüzey alanımız var. Denizlerimizde 500, iç sularımızda 370 balık türü bulunuyor. Bu türlerden yaklaşık 100’ünün de ticari avcılığı yapılıyor. Su ürünleri sektörü 53 bin kişiye doğrudan, 250 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Allah’a hamdolsun her sene 600-700 bin ton civarında su ürünü istihsal ediyoruz. 2018’de 314 bin tonu avcılıktan, 314 bin 600 tonu yetiştiricilikten olmak üzere toplam 628 bin 600 ton su ürünü ürettik. İnşallah Mevla’nın yardımı, sizlerin de çabalarıyla bu rakamın yeni sezonda daha da artacağına inanıyorum’ şeklinde konuştu.

Kıyı balıkçımızı destek kapsamına aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Balıkçılarımızın hasretle beklediği Su Ürünleri Kanunu’ndaki değişikliği teknik düzeyde tamamladık. Meclisimizin açılmasıyla beraber milletvekillerimiz, az önce bakanımızı dinlediniz, gerekli yasa teklifini parlamentomuza sunacaklardır. Tarım ve Orman Bakanlığımız, soğuk hava depolarına, balık işleme ve muhafaza tesislerine yönelik hibeler veriyor. 12 metreden küçük boyda gemisi olan 10 bin kıyı balıkçımızı 2017’den itibaren destek kapsamına aldık ve 21 milyon lira ödeme yaptık’ dedi.

Her yıl on binlerce ton plastik atık denizlerimize boca ediliyor

Denizlerin, göllerin, ormanların ve yeryüzünde insanın istifadesine sunulmuş her şeyin emanet olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Tabiatla münasebet, özellikle bu münasebeti geliştirdiğimiz sürece sadece bugünü değil, yarınları, sadece kendimizi değil, çocuklarımızı da düşünmeliyiz. Emaneti sahibine teslim edinceye kadar da onu en iyi şekilde korumak, kollamak, muhafaza etmek zorundayız’ değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Milyonlarca insanın rızık kapısı olan denizlerimiz, göllerimiz, okyanuslar maalesef çok ciddi tehdit altında. Her yıl on binlerce ton plastik atık denizlerimize boca ediliyor. Suyumuz, toprağımız, havamızla beraber denizlerimiz de kirleniyor. Balık âdeta o naylonlardan beslenir hâle geliyor. Kirlilik sadece insanlara değil, denizde yaşayan canlılara, balıklara da çok ciddi zararlar veriyor. Düşüncesizce denize atılan bir plastik şişenin çözülmesi 600 yılı, naylon kumaşınki 40 yılı, misinanın çözülmesi ise yaklaşık 600 yılı buluyor.

Denizlerimizi korumak önce balıkçılarımızın görevidir

“İşin çok daha vahimi bu atıkların deniz canlıları tarafından yenilmesidir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemde balık türlerinin azalmasının ana sebeplerinden biri işte artan bu kirliliktir. Bir diğer önemli sebep ise av yasağına ve kurallarına dikkat edilmemesidir. Kaçak ve bilinçsiz avcılık gelecek nesillerin hakkını gasp etmek demektir. Ben hiçbir zaman, hiçbir balıkçımızın böyle bir yanlışa düşmeyeceğine inanıyorum. Denizlerimizi korumak herkesten önce balıkçılarımızın görevidir. Öyle mi? Biz devlet olarak sene başında attığımız adımla ülkemizdeki plastik poşet kullanım oranını yüzde 300 oranında geriletmeyi başardık. Kaçak, kuralsız avlananlara yönelik yaptırımları da ağırlaştıracağız’ diye ekledi.

Balıkçılara bereketli, bol kazançlı bir sezon dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, ‘Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgârınız kolayına, bahtınız açık olsun diyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum’ diyerek tamamladı.

Başkan Erdoğan kalkan balığı yavrularını deniz bıraktı

Poyrazköy Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, denize sembolik olarak kalkan balığı yavrularını bıraktı. Bu sırada bir tekneden kendisine seslenen balıkçıyla sohbet eden Erdoğan, gemiye çıkıp balıkçılara başarılar diledikten sonra alandan ayrıldı.

Erdoğan vira bismillah diyerek balıkçıları denize uğurladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin sonunda Azizler II Teknesi’nin binerek kaptan köşküne çıkarak balıkçılarla sohbet etti. Telsizden sefere çıkan balıkçılara şöyle seslendi. ‘Bu sezonun tüm balıkçı kardeşlerim için hayırlara vesile olmasını Allah’tan temmenni ediyorum ve Vira Bismillah diyerek sizleri denizlere uğurluyoruz, inşallah bol bereketli bir mevsim olsun diyorum, ya Allah Bismillah Vira Bismillah.’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz'dan 'vira bismillah' dedi
Bizi Takip Edin