Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz’dan ‘vira bismillah’ dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz’da 2023-2024 yılı Su Ürünleri Av Sezonu Açılışı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz'dan 'vira bismillah' dedi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz’da düzenlenen 2023-2024 yılı Su Ürünleri Av Sezonu Açılışı’nda konuştu. Başkan Erdoğan, “Günün bu saatinde sizleri Beykoz’da böyle birlik ve beraberlik içinde görmek beni gerçekten çok mutlu etti.” dedi.

Poyrazköy Limanı’ndan gerçekleşen program da Uğur Işılak konseri ve halk oyunları ekibinin gösterisiyle başladı.

Açılışa, TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İstanbul Valisi Davut Gül, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ve milletvekilleri ile meclis üyeleri katıldı.

“4,5 AYLIK HASRET BUGÜN SONA ERİYOR”

Erdoğan, “4,5 aylık hasret bugün sona eriyor. Karadeniz, Marmara ve Ege’de gırgır ve trol yöntemiyle balıkçılarımızın ağları mavi sularla buluşuyor. Sezon bereketli geçsin. Balıkçılık sektörü 250 bin vatandaşımızı istihdam sağlıyor. Balıkçılık sektörüne sağladığımız destekleri en iyi sizler biliyorsunuz. 2004’ten beri ÖTV’siz yakıt veriyoruz. Toplamda 15,6 milyar lira ÖTV’siz yakıt desteğinde bulunduk. Su ürünleri avcılarına ve üreticilerine indirimli kredi sağlıyoruz. Sektörümüzü 2002’den beri 23,2 milyar liralık sübvansiyonlu krediyle destekledik. Küçük ölçekli kıyı balıkçılarımızı da unutmadık, sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar 313 milyon lira ödeme yaptık.” dedi.

DEPREMZEDE BALIKÇILARA DESTEK

Başkan Erdoğan, “Depremzede balıkçılarımızı kaderine terk etmedik. Deprem bölgesinde yaşayan ve gelir kaybı yaşayan balıkçılarımıza destek veriyoruz. Yarın itibariyle 3 bin 500 ila 60 bin lira arasında desteği depremzede balıkçılarımızın hesabına yatırıyoruz. Afet bölgesi ilan edilen illerde zayi olan Balık yumurtaları yavru, porsiyonluk ve anaç balıkları için 2 ay içerisinde destekleme ödemelerini gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

ÜLKE EKONOMİSİNE 1.7 MİLYAR DOLAR KAZANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“3 tarafı denizlerle kaplı ülkeyiz. Deniz ve su ürünleri her yıl hedef büyüterek devam ediyoruz. 2023 hedefimiz 1 milyar dolardı. 4 yıl önce bu rakama ulaşmayı başardık. 100’den fazla ülkeye ihracat yapan sektörümüz 1,7 milyar doları ülke ekonomisine kazandırdı. Türk somonu ile Ege ve Akdeniz’de yetiştirilen çuprayı dünyada marka haline getirdik. Geçen yıl 312 milyon dolar olan Türk somonu ihracatını inşallah bu sene 400 milyon dolara ulaştıracağız.”

“İBB’Yİ KAYIP VERDİK, BULAMADIK”

“Balıkçılarımız dünyaya açılıyor. Başta Moritonya olmak üzere Afrika ülkelerinde 50 balıkçı gemimiz binden fazla tayfa ile balıkçılık yapıyor. Balıkçılarımız 600 bin ton balığı okyanuslarda avlıyor. Hem yerel halka istihdam sağlıyorlar hem de ülkemizde milyonlarca dolar kazandırıyorlar. Biz denizlerimize ne kadar sahip çıkarsak denizler de bize sahip çıkar. Denizlere ne kadar ihtimam gösterirsek denizlerimiz de balıklarıyla bize hizmet eder. Müsilaj bizlere bu meselenin safsaklanmaması gerektiğini bize çok net göstermiştir. Av araçları kullanamaz hale gelmiş ve balıkçılarımız Marmara’da av yapamamıştı. Müsilajın süratle temizlenmesi için çok yönlü çalışmalar başlattık. İBB’yi maalesef kayıp verdik, bulamadık. Marmara’nın üzerindeki müsilajı kısa sürede biz temizledik. Tıpki Haliç’i temizlediğimiz gibi. Müsilaj Araştırma Komisyonu kurduk.”

 

“PRUVANIZ NETA, DÜMENİNİZ VİYA, RÜZGARINIZ KOLAYINA, BAHTINIZ AÇIK OLSUN”

“Balıkçılık ve su ürünleri sektöründeki sorunları çözmek için Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. 4,5 aylık aradan sonra yeniden açılışını yaptığımız balıkçılık sezonumuzun hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Beykoz Belediyemize teşekkür ediyorum.”

Balıkçılara bereketli, bol kazançlı bir sezon dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, “Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgârınız kolayına, bahtınız açık olsun” diyerek tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşmasının ardından Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan bir dümen hediye etti.

Başkan Erdoğan’ın konuşmasının ardından protokol üyeleri de sahneye davet edilerek dualar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra yavru balıkları Poyrazköy’den denize bıraktı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beykoz’dan ‘vira bismillah’ dedi
Bizi Takip Edin