Cumhurbaşkanı imzasıyla Beykoz’un güzellikleri koruma altına alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla; Riva, Göllü ve Bozhane Mahallesi’nde hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla; Riva, Göllü ve Bozhane Mahallesi’nde hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

Resmi gazetede yayınlanan karara göre, Riva-Çağağazı, Göllü ve Bozhane Mahallesi’nde 1. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına giren hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi. Böylelikle Ocak ayında Çavuşbaşı Bölgesi’nde başlayan imar planı çalışmaları için gerekli olan ve doğanında korunmasını sağlayan “Sit Derecelendirmesi” çalışması Riva bölgesi ile devam etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZASIYLA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün imzaladığı Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre; Beykoz sınırları içerisinde bulunan Riva-Çayağzı Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. maddesi gereğince karar verildi.

Geçtiğimiz haftalarda, Beykoz Riva-Çayağzı Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmişti. “Kesin Korunacak Hassas Alan” tesciline yönelik yürütülen idari süreç devam etmekteydi.

RİVA, GÖLLÜ VE BOZHANE KORUMA ALTINA ALINDI

Sürecin devamında, Resmi Gazete’nin dün yayınlanan 31 bin 478. sayısında Cumhurbaşkanı Kararına göre, Beykoz (İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı) Riva-Çağağazı, Göllü ve Bozhane Mahallesi’nde 1. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına giren hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

RİVA’NIN İMARINDA SON AŞAMAYA GELİNDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Riva’da imar planı çalışmaları için gerekli olan ve aynı zamanda doğanın korunmasını sağlayan “Sit Derecelendirmesi” Resmî Gazete’de yayımlandı. Böylelikle hem Riva’nın doğası da kesin bir şekilde koruma altına alındı, hem de bu bölgede uzun süredir üzerinde çalışılan imar sürecinde önemli bir aşamaya gelinmiş olundu.

ÇAVUŞBAŞI İMAR PLANI’NIN DA YAPILABİLMESİNİN ÖNÜ AÇILMIŞTI

Ocak ayında Çavuşbaşı Bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planı çalışmaları için gerekli olan ve aynı zamanda doğanın korunmasını sağlayan “Sit Derecelendirmesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmî Gazete’de yayımlanmıştı.

Cumhurbaşkanı imzasıyla Beykoz’un güzellikleri koruma altına alındı!
Bizi Takip Edin