Cumhuriyetimizin 92.yaşı Beykoz'da kutlandı!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Beykoz Belediye Meydanı'nda program düzenlendi.

Beykoz'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Belediye Meydanı'nda düzenlenen program kapsamında devam etti. Şiirler, konuşmalar ve gösterilerle Cumh

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Beykoz Belediye Meydanı’nda program düzenlendi.

Beykoz’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Belediye Meydanı’nda düzenlenen program kapsamında devam etti. Şiirler, konuşmalar ve gösterilerle Cumhuriyet’in 92. yılı coşku ve gurula kutlandı. Ayrıca ilçe okullarında kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödül ve hediyeleri verildi.

Bayram kutlamasına; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Boğaz Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İdris Taşcan, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Beykoz Belediye Meydanı’nda dün (28 Ekim 2015) düzenlenen Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başlayan Cumhuriyet Bayramı programları, 29 Ekim sabahı Beykoz Kaymakamlığı’nda gerçekleştirilen resepsiyonla başladı. Ardından Beykoz Belediye Meydanı’nda buluşan Beykozlular, öğrenci ve öğretmenler tarafından hazırlanan programı izlediler.

Ferit İnal Lisesi Bando Takımı eşliğinde öğrenci ve öğretmenlerin geçit gösterisiyle başlayan programda şiirler, kompozisyonlar okundu, folklor oyunları sergilendi.

İlçe okullarında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödüllerini; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ve Boğaz Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu takdim etti.

Zaman zamanda duygusal anların yaşandığı kutlamada özellikle Cumhuriyet’in nasıl kurulduğunu anlatan şiirsel anlatım, katılımcılar arasında bulunan Kore Gazisinin bir anda kendini, ‘Allah Allah Allah!’ diyerek alana atması duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Kaymakam Ahmet Katırcı: Cumhuriyete sahip çıkacağız! 

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere sözü alan Kaymakam Ahmet Katırcı, Cumhuriyet’in 92.yılını en güzel cümlelerle ve sözcüklerle ifade etti. 40 yıl önce ilkokulda 29 Ekim Bayramı’nda Şair Uluğ Turanlıoğlu’nun ‘Yurdumun En Büyük Bayramı Bugün’ isimli şiiri ile konuşmasına başlayan Katırcı, birlik ve beraberliği işaret eden konuşmasında şunları söyledi: “En büyük bayramınız kutlu olsun. Birinci Dünya Savaşı’nda başta Çanakkale olmak üzere destansı bir mücadele veren Türk Milleti, içinde bulunduğu savaşı kaybetme neticesinde yenik ilan edildi ve Mondros Anlaşması ile tarihimizde kara bir leke olan Serv Anlaşmasını imzalamak zorunda bırakıldı. Ancak herkesin bilmediği ya da bilip de görmek istemediği bir gerçek vardı; Türk Milleti öyle kolayca boyun eğecek bir millet değildi. İngiliz siyasetçi Churchill‘in: ‘Dünya asırlarda her asırda bir dahi yetiştirir. O dahi de maalesef Türk Milletine nasip oldu’ dediği Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan o kutsal mücadele, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla zafere ulaştı ve yeni Türkiye Cumhuriyeti tohumlandı…Türk Milletinin toplum yapısına uygun olarak Cumhuriyet, yönetim şekli olarak belirlendi.   Ulu Önder Atatürk diyor ki: ‘Benim naciz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’. Bu Cumhuriyeti siz Türk gençlerine emanet ediyor. Bizimde insan ve gençlik olarak ona bir sözümüz var: Cumhuriyete sahip çıkacağız!  Sürekli uyanık olmak, çok çalışmak ve vatanımıza, milletimize, devletimize çok sevmek ve sahip çıkmak zorundayız”.

Program, Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Folklor Ekibi ve Akbaba Ticaret Meslek Lisesi Folklor Ekibi gösterileriyle son buldu. 

Cumhuriyetimizin 92.yaşı Beykoz'da kutlandı!
Bizi Takip Edin