Dadaşlar Diyarı Erzurum'dan Yöre Gecesi

Anadolu'nun eşsiz renkleri, kardeşliği ve samimiyetinin sergilendiği Yöre Geceleri'nde Kurtuluş Savaşı'nın simge şehirlerinden Erzurum ili tanıtıldı. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde düzenlenen Erzurumlular Gecesi'ne Beykozlu Erzur

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu’nun eşsiz renkleri, kardeşliği ve samimiyetinin sergilendiği Yöre Geceleri’nde Kurtuluş Savaşı’nın simge şehirlerinden Erzurum ili tanıtıldı. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Erzurumlular Gecesi’ne Beykozlu Erzurumlular Derneği Başkanı Ziya İnik, Erzurum Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve İsfalt Genel Müdürü Ahmet Ağırman, siyasi parti ve STK temsilcileriyle yöre derneklerinin başkan ve yöneticileri katıldı.

Erzurum’un tarihi, doğal güzellikleri ile kültürel zenginliklerinin  tanıtımının yapıldığı gece davul zurna ekibinden oluşan  ‘Erzurum Bar Ekibi’  halk oyunları ile başladı. Program, yöre ses sanatçısı İsmail Bingöl’ün ‘Erzurum Yaylasına El Vurma, Hadi Gel Erzurum’a Gel’ gibi bölge türküleri, yöresel lezzetlerin sunumu ve ikramıyla kültür şölenine dönüştü.  

Gecede Erzurum denince akla ilk gelen yöresel lezzetlerden olan cağ kebabı, Erzurum’dan özel getirilen kadayıf dolması, su böreği, ayran aşı, kesme çorbası, ekşi mayalı ekmek, çekme helva, kara ve un helvası gibi yemek türleri sergilenerek konuklara ikram edildi.

Erzurum Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Ağırman “Türkiye Cumhuriyeti’nin Temelleri Erzurum Kongresi’nde Atılmıştır”

Programda Erzurum Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve İsfalt Genel Müdürü Ahmet Ağırman, dernek faaliyetlerinden bahsederek, Erzurum’u tanıttığı konuşmasında: “Erzurum Efe’nin diyarı, doğunun sınır taşı, Erzurum’un Dadaşı. Bunlar şehrimizi anlatan güzide değerlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri Erzurum Kongresi’nde atılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın sembol kadınları yine Erzurum’dan çıkan Kara Fatma ve Nene Hatun’dur. Şehitlerine, vatanına sahip çıkmayan dadaş olamaz.” diye konuştu.

Beykoz Erzurumlular Derneği Başkanı Ziya İnik, izleyicilere hitaben yaptığı konuşmada 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Kutlu Doğum Haftası’nı kutlayarak, derneklerini tanıtma fırsatı veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve yetkililere teşekkür etti.

Dadaşlar Diyarı Erzurum'dan Yöre Gecesi
Bizi Takip Edin