Demokrasi ve Demokratik

Bu ayki köşe yazımızda okurlarımızla siyasi partiler ve halkımız adına demokrasi ve demokratik kuralların öneminden bahsetmek isterim.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu ayki köşe yazımızda okurlarımızla siyasi partiler ve halkımız adına demokrasi ve demokratik kuralların öneminden bahsetmek isterim.

Parti içi demokratik kurallardan liderler her geçen gün uzaklaşıyor. Uzaklaşmasının sebebi demokrasi ve demokratik kuralları askıya alması mı?

Gördüğümüz kadarıyla demokrasinin ve demokratik kuralların başlangıcı, siyasi parti üyeleri ve mahalle muhtarından üst makamlara doğru devam etmelidir.

Hatırlıyorum ki gençlik yıllarımda mahallelere sandık kurulurdu. Sandıkta siyasi parti üyeleri demokratik kurallar çerçevesinde, kendilerini ve mahallelisini siyasi anlamda temsil edecek delege seçimi yapılırdı. Seçilen mahalle delegeleri il başkanlığı ve ilçe başkanlıklarını, ilçe teşkilatlarını oluşturmak için seçim yapardı. Bu seçimde delege; kaliteli, özverili, mahallesine hizmet edecek, mahallesini siyasi konuda en iyi şekilde temsil edecek ilçe başkanını seçmeye çalışırdı. Genel başkan da alt makamların iradesiyle seçilirdi.

Günümüzde ilçe başkanlarına ve il başkanlarına mahalle delegeleri itibar etmez. Bunun nedeni seçilen delegeler halkın içinde konuşulmamış, yorulmamış, çok destek görmemiş insanlar olmasıdır.

Öyle meclis üyeleri var ki mahalledeki vatandaşımız tanımaz. Meclis üyelerinin bu denli bilinmemesinin sebebi demokrasinin ayağı, demokratik kuralların uygulanmamasıdır. Uygulanmadığı için de her geçen gün demokrasi zarar görmekte ve demokratik kurallar hiçe sayılmaktadır.

Partide görevden alma veya atama uygulamaları olabilir ancak bu uygulamaların halk tarafından desteklenmediği görülmektedir. Parti liderleri kendilerini sağlama almak için parti üyelerine güvenmemektedir. Kendi üyelerine güvenmeyen liderin kendisine nasıl güveni olur bilemem.

Bildiğim tek şey var; halk her şeyin en iyisini bilir ve yapar, halkın düşüncelerine saygı duymak gerekir. Bu sebeple halka seçenek sunulması gerekir. Halka tercih hakkının sunulması demokrasinin üstünlüğünü tartışılmaz hale getirir.

Daima demokrasi ve demokratik kurallardan yana olacağız…

Tüm okurlarıma saygı ve sevgilerle

Demokrasi ve Demokratik
Bizi Takip Edin