Devlet – Vatandaş davasında ilk duruşma gerçekleşti!

Beykoz Örnekköy Mahallesi sakinleri ile Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki arazi davasında ilk duruşma gerçekleştirildi.

Beykoz Örnekköy Mahallesi sakinleri, 2B çalışmaları sonucunda hak sahibi olmak için yatırdıkları 2 bin TL'ye rağmen 2…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Örnekköy Mahallesi sakinleri ile Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki arazi davasında ilk duruşma gerçekleştirildi.

Beykoz Örnekköy Mahallesi sakinleri, 2B çalışmaları sonucunda hak sahibi olmak için yatırdıkları 2 bin TL’ye rağmen 2 bin 86 kişiye mahkeme açıldı. Örnekköy Mahallesi ve Elmalı Mahallesi’ nde orman olduğu halde hatalı 2B çalışmalarına konu edilen parsellerin 2B çalışmalarının yok hükmünde sayılması ve vasıflarının orman olarak değiştirilmesi talebi ile Orman İşletme Müdürlüğü vatandaşlara dava açtı.

2 bin 86 kişinin mahkemelik olduğu durumun ilk duruşması  Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleşti. Dava, 4 parçaya bölünürken, vatandaşlar sırayla mahkemeye gelecek.

Yaklaşık 600 kişinin katıldığı ilk duruşmada, Kas-Der Beykoz Şube Başkanı Süleyman Çalık, CHP Milletvekili Aday Adayı Hızır Yılmaz ve CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Gülay Demirel de adliyenin önünde vatandaşların yanında bulundu.

Hızır Yılmaz: Buradan belediye başkanına çağrı yapıyorum…

CHP Milletvekili Aday Adayı Hızır Yılmaz, davanın sadece vatandaşla orman arazisi veya hazine arazisi arasında olan bir dava olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Bu davanın sonunda yurttaşla ilgili bir sonuç çıkmayacak. Bu arazilerin hazineye mi kalacağı, ormana mı kalacağı davası görülüyor. Vatandaşlarımızda arada eziliyor. 2011’de bu yasa çıktığında Sayın Akif Hamzaçebi, bir kanun teklifi vermişti. Siz 1970’lerde, 80’lerde çıkan kadastrol çalışmalarla bu sorunu çözemezsiniz. Önce sağlıklı bir kadastrol çalışma yapın, ondan sonra orman alanlarını belirleyin sonra bu alanların yurttaşlarımıza verin diye bir teklif verdi. AKP bunu red etti. Şimdi geldiğimiz noktada; vatandaş kendi araziyle davalık, vatandaş hazine, milli emlak ile davalık…Bu davayı, belediye başkanımız 2014 yerel seçimleri öncesi, ‘Beni yukarıdaki abilerim çok sever, çok sayarlar. Beykoz’un tamamına özel proje alanı yaptılar. Beni kırmadılar. Bende ucuz veriyorum bu sebeple’ demişti. Buradan belediye başkanına çağrım var: Binlerce yurttaşımız burada mağdur. Yukarıdaki abilerine söylesin, bir kanun teklifi verdirsin. CHP grubu adına bende söz veriyorum, biz bu vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecek bu kanun teklifini derhal gündeme alınması ve meclise inmesi için destek veririz”.

Gülay Demirel: Avukat masrafları da ayrı bir mağduriyet!

CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Gülay Demirel de halkın farklı bir mağduriyetinin daha olduğunu belirterek; “Ekmek parası olmayan vatandaşlarımın bu dava yüzünden düştüğü mağduriyetlerden bir tanesi de ödemek zorunda bırakıldıkları avukat masrafları. Her birinin 750’şer liralık…Bilir kişi masrafları…Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok! Bu eziyeti vatandaşa yapmaya kimsenin hakkı yok! Lütfen en kısa zamanda bu mağduriyetler giderilsin, gerekiyorsa buna sebep olanlarda vatandaşlara bu paraları iade etsinler” şeklinde konuştu.

Sabahın erken saatlerinde adliyenin yolunu tutan ‘Hepimiz perişanız diyen’ Örnekköylüler, mağduriyetlerini gazetemize şu sözlerle ifade ettiler:

Ayşe Yıldız: 40 senedir Beykoz’dayım. Bu yaşımda beni döktüler buraya…Çok ağır bir durumdayız. Ne yapmamız gerekiyor? Şimdi biz 40 senedir oturduğumuz yeri terk mi edeceğiz? Nereye gideceğiz biz? Ben bu yaştan sonra nereye gidebilirim?

Sabire Öztürk: Benim annemde 60 yıldır orada kalıyor…Herkes mağdur ve çok sinirli bir durumda. Devlet bu zaman kadar neredeydi?

Saniye Bayrak: Bende 60 senedir oradayım. Doğalgazımız geldi, elektiriğimiz geldi, yolumuz geldi…Vergiler verildi. Şimdi bu nereden çıktı? Bizi mahkemeye getirdiler. Ne yapacağız bilmiyoruz. Mağduruz!

Haber: Burcu Çelik

Devlet – Vatandaş davasında ilk duruşma gerçekleşti!
Bizi Takip Edin