Dinini kaynağından öğrenmek isteyenler!

Beykoz Müftülüğü, Kur’an Kurslarında uygulanacak eğitim-öğretim müfredatını halkın ihtiyaçları ve zaman planlamasına göre  yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı , 2012-2013  Eğitim-Öğretim yılında  farklı bir din eğitimi ve öğretimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü, Kur’an Kurslarında uygulanacak eğitim-öğretim müfredatını halkın ihtiyaçları ve zaman planlamasına göre  yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı , 2012-2013  Eğitim-Öğretim yılında  farklı bir din eğitimi ve öğretimi modelini uygulamayı  yürütme kararı aldı. Artık Kur’an Kurslarında uygulanacak eğitim-öğretim müfredatı   halkın ihtiyaçları ve zaman planlamasına göre  yapılacak.

Yeni düzenleme ile  artık gençler başta olmak üzere çalışanlar, emekliler ve hatta küçük yaştaki çocuklara varıncaya kadar her kesimden ve kurumdan insanlar yararlanabilecektir. İlçe Müftülüklerince ,vatandaşların durumuna göre bay-bayan Kur’an Kursu Öğreticisi  görevlendirmesi yapılacağı bildirildi.

Açılacak kurslar, Kur’an Kurslarında yapılabileceği gibi  sınıf sistemi havasını veren her yerde müftülükçe uygun görülmesi halinde açılabileceği bildirildi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İlçemizde bu yıl bu sistem etkin olarak uygulamaya konulacak. Vatandaşlarımızı ,  Kur’an-ı Kerimi  Okumasını Öğrenmeye  ve Temel Dini Bilgi ve becerilerini daha da artırmaya davet ediyorum. Sabah 07.00’den gece 23.00’a kadar , hatta hafta sonu da dahil olmak üzere her zaman ve zeminde istedikleri kursu onlara vermeye hazırız. Ahirete giderken  Kur’an-ı Kerimi Kerimi okumasını öğrenmeden gitmek , dini bilmeden gitmek çok yazık olur. Bir din ki,  ilk emri oku’dur.Bu dünyada her şeyi  okuyoruz. Ama Kur’an-ı Kerimi okumasını bilmeyen bir çok  hacımız, umrecimiz ve diğer vatandaşlarımız var. Ülkemizde halkımızın yarısından fazlası  Kur’an-ı Kerimi okuyamıyor.Bu noktada gerçekten büyük bir açığımız var.Bayan kardeşlerimiz bu konuda daha duyarlılar. İnşallah bu yıl , çalışan vatandaşlarımız başta olmak üzere her kesimden ve her kurumdan ve kesimden  insanlara,  bu güzel dinin temel kitabı olan Kur’an-ı Kerimi ve istedikleri takdirde diğer dini dersleri öğreteceğiz. Bu sistemde daha önce kurslara katılan vatandaşlarımız da tekrar istedikleri  takdirde  kurs alabilmeleri mümkün olacak. İnşallah bu sene 80’i aşkın  sınıfta kurs açmayı planlıyoruz. Kurs kayıtları  17 -24 Eylül tarihleri arasında başlıyor. Vatandaşlarımız, Camilerden , Kurslardan ya da Müftülükten temin edilecek matbu bir dilekçe ile kursa müracaat edecekler. Vatandaşlarımıza önerim şu ki,  İlçe müftülüğümüzü, kurslarımızı, cami görevlilerimizi ve web sitemizi takip etsinler inşallah” dedi.

AÇILABİLECEK KURSLAR

Başkanlık , vatandaşların  dini bilgi düzeylerini ve ihtiyaçlarını  dikkate alarak  Kur’an Kurslarında uygulanacak  Kurs  Şekillerini  ana başlıklar halinde şöyle sıraladı:

1- Temel Eğitim  Programı : Bu sisteme kayıt olanlar Kur’an-ı Kerim Okumasını  Öğrenme , Tecvitli Okumasını Öğrenme  başta olmak üzere Temel Dini Bilgileri Öğreniyorlar (İtikat, İbadet, Siyer ve Ahlak) . Bu sistemde  birbiri ardınca  4 dönem vardır. Her dönem  yaklaşık  9 hafta (2 ay) sürüyor. Dönemin tamamı ise  8 ay sürüyor. Bu sisteme kayıt yaptıranlar 1  dönem devam edecekleri gibi istemeleri halinde diğer  dönemlere devam etme hakkına sahiptirler. Bu sistemde haftada 18 saat ders işleniyor. Kursiyerlerin ortak isteğine göre öğleden önce veya öğleden sonra dersler yapılabiliyor.

2- Ek-Program: Temel Eğitim Programına  zaman darlığı veya başka sebeplerle katılamayanlara daha kısa süreli ve daha parçalı  olarak  kısa süreli kurslara katılma imkanı sunuluyor. Vatandaşlarımız,  akşamları yada hafta sonları yada hafta içi istedikleri saatlerde bu sistemde istediği dersi seçebiliyor.

Dinini kaynağından öğrenmek isteyenler!
Bizi Takip Edin