Dişler yolunda projesi ilk mezunlarını verdi

Beykoz Hacınuman İlköğretim Okulu'nda diş sağlığı eğitimini tamamlayan 150 öğrenci sertifika ve başarı madalyalarını aldı.

Çocukları diş sağlığı konusunda eğiten Diş Dostu Derneği, “Dişler Yolunda Projesi” ile ilk mezunlarını verdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Hacınuman İlköğretim Okulu’nda diş sağlığı eğitimini tamamlayan 150 öğrenci sertifika ve başarı madalyalarını aldı.

Çocukları diş sağlığı konusunda eğiten Diş Dostu Derneği, “Dişler Yolunda Projesi” ile ilk mezunlarını verdi.

Beykoz Hacınuman İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törende, diş sağlığı eğitimini tamamlayan 150 öğrenci sertifika ve başarı madalyalarını aldı. Törene Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, Sağlık Grup Daire Başkanı ve Beykoz Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları’da katıldı. Çocuklar törende dişlerini nasıl koruduklarını anlattı ve dişleriyle ilgili yazdıkları şiir ve kompozisyonları okudular.

Okul aktivitelerinin içerisine diş sağlığını geliştirecek ve yaygınlaştıracak çalışmaları entegre eden Diş Dostu Derneği, Diş Sağlığı gönüllüleri oluşturarak, bu kişileri uzmanların önderliğinde bilgilendirdi ve okul ortamında çocuklarla buluşturdu. “Dişler Yolunda” olarak adlandırılan Proje kapsamında eğitilerek diş sağlığı bilinci kazanan 150 öğrenci sağlıklı dişlerin göstergesi olan ‘Diş Dostu’ sertifikalarını aldı ve hem kendi sağlıklarını koruyacak hem de gelecek nesiller için örnek okul oldular.

Diş çürüğü ve diş Eti hastalıklarının bulaşıcı hastalıklar olduğunu belirten Diş Dostu Derneği Başkanı Dr. Mıgır Gülezyan, ‘diş sağlığı konusunda bilgi sahibi olmayan pek çok çocuk, aile ve öğretmen var. Bir çok çocuk diş fırçalamıyor. Dişler Yolunda Projesi ile öğrencileri sonradan oluşabilecek hastalıklardan korumak ve gerekli önlemleri almalarını sağlamak için eğitiyoruz. Diş hastalıkları ve diş çürükleri okullarda yürütülecek koruyucu programlarla önlenebilir’ diye konuştu.

2002 yılında başlayan proje, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında TEGEV işbirliği ile 6 yıllık ağız ve diş sağlığı eğitimlerinin verildiği kapsamlı bir çalışma haline geldi. 2007-2008 eğitim öğretim yılında ekilen tohumlar bu yıl fidan verdi. Projenin ilk meyveleri arasında yer alan Beykoz Hacı Numan İlköğretim Okulu’ndaki 150 öğrenci, 29 Mayıs Salı günü Diş Sağlığı eğitimlerini tamamlayarak mezun olacak. Mezun öğrenciler ‘Diş Dostu’ sertifikalarıyla ödüllendirilecek. Ülkemizde, ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşturulmasında çıtayı bir kademe daha yükselten proje, bugüne kadar 477 öğrenciye ulaştı.

Çocuklara yılda 6 kez flor uygulaması yapıldı

Proje hakkında bilgi veren TEGEV temsilcisi Ayşe Sevim Karadenizli: “Dişler yolunda projesine 2007-2008 öğrenim yılında başladık. Bu projenin amacı çocukları diş sağlığı konusunda eğitmek ve diş çürüğünün aslında önlenebilir bir hastalık olduğunu göstermektir. Projede çocuklara her sene yeni fırça veriyoruz. Ve yılda altı kez giderek onlara flor uyguluyoruz. Flor diş macununun ham maddesidir. Her etkinlikte öğrencilere önce plastik bardak ve peçete veriyoruz. Elimizdeki maket çene ve fırça ile doğru fırçalamayı birebir göstererek bütün sınıfça yapıyoruz. Pilot okul olarak Beykoz Hacı Numan İlköğretim Okulu’nu seçtik. Bu bölgenin Sağlık Grup Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden beş yıllık onayımızı aldık, yapacağımız bu çalışmayı öğretmenlere anlattık ve en sonunda çocukların velilerini çağırarak onları bilgilendirdik. 2007 yılında toplam 477 çocukla büyük bir heyecanla başladık. Bu senede ilk mezunlarımızı vererek başka bir heyecan yaşıyoruz” dedi.

Dişler yolunda projesi ilk mezunlarını verdi
Bizi Takip Edin