Dönüşüm alanlarına imar artışı verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul?da bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatacaklarını söyledi.

Projeye göre, başta çarpık yapılaşmış ve deprem riski taşıyan bölgeler olmak üzere, arsalar birleştirilerek, depreme dayanıklı olmalar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul?da bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatacaklarını söyledi.

Projeye göre, başta çarpık yapılaşmış ve deprem riski taşıyan bölgeler olmak üzere, arsalar birleştirilerek, depreme dayanıklı olmaları şartıyla kat sayısı da artırılarak yeni yapılar yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul?da bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatacaklarını belirterek, ‘Çalışma başladığında herkes dönüşüme katılmak için birbiriyle yarışacak. İstanbul’un ekonomisi daha da gelişecek‘ dedi. Topbaş yapmış olduğu açıklamada;

ARSALAR ?HAMUR? OLACAK

Çarpık yapılaşmış ve deprem riski taşıyan alanlar başta olmak üzere şehri yenilemek gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla bir kentsel dönüşüm çalışması başlatıyoruz. Kentsel dönüşümde belirlenen alandaki tüm yapıların arsaları hamur yapılıyor. Hiç parsel ayrımı yapılmıyor, hepsi bunun içine giriyor. Oradaki hisse oranına göre herkesi yeni parsellere hissedar yapılıyor. O mahallenin bir bölümüne okul, park, sağlık ocağı, yeşil alan olarak belirleniyor. Diğer yerlere binalar yapılıyor. Son derece modern, depreme dayanıklı bir mahalle ortaya çıkıyor. Doğrusu da bu. Vatandaşımız bu dönüşüme katılma kararını kendisi verecek. Sonra ortaya çıkacak dönüşüm alanlarına imar artışı vereceğiz. Tabii ki bunun getireceği altyapı sorunları var. Bazı bölgelerde altyapıyı yeniden yapmak lazım. Ama depremin ortaya çıkaracağı kayıp bundan çok daha fazla olur. Allah bu acıyı bu millete yaşatmasın. Ama biz tedbiri elden bırakmayacağız. Konuyla ilgili dosya bu ay belediye meclisimize gelecek.

RANT BİNADA YAŞAYANLARLA İLGİLİ

Başta riskli bölgeler olmak üzere, belirlenen hasarlı binaların yıkılıp, arsalarının birleştirilerek, yeni yapılacak depreme dayanıklı binalarda kat sayısını artırmayı planlayan Deprem Dönüşüm Projesi’yle ilgili eleştirileri şöyle yanıtladı: “Bahsedilen rant binada yaşayanlarla ilgili, başkalarına rant sağlanması söz konusu değil. Arzu ettiğimiz, İstanbul’da kentsel dönüşümdü. Ama ana muhalefet başta olmak siyasi partiler bunu manipüle ettikleri için vatandaş tedirgin oldu. Ciddi deprem riski taşıyan İstanbul’da, tedirgin olduğumuz yaşam alanlarını yeniden elden geçirmek ve riski azaltmak zorundayız. Bunun yolu da, güçlendirmenin çok fazla sonuç vereceğini düşünmüyorum çünkü bu yapıların elden geçirilmesi.

İMAR ARTIŞI VERİLECEK

Özellikle 98 öncesi yapılar başta olmak üzere kentsel dönüşüm yapamadığımıza göre, Deprem Dönüşüm Projesi adı altında biz bu yapı alanlarına yöneldik” diyen Topbaş, “Belirli oranda imar artışı vermeyi düşünüyoruz… Biz yeni öngördüğümüz imar artışlarında, getireceğimiz şartlarda yol genişliklerini, bina altı otoparkları, yeşil alanlarını planlıyoruz. Yani otopark ve yeşil alan da artacak” şeklinde konuştu.

Topbaş ayrıca, ?İstanbul’un tamamı düşünüldüğünde, yapılar kendi rantını kendisi oluşturacak. İstenirse KİPTAŞ istenirse de müteahhit firmalarıyla anlaşılabilir…Daha kaliteli daha düzgün daha mükemmel bir şehir ortaya çıkarmak zorundayız; İstanbul artık bunu hak ediyor. Bu projenin bazı olumsuz yanları da var ama olumlu yanları o kadar çok ki onları hiç konuşmamak lazım. Yine bunun karşısında duracak insanlar olacak ama benim ne söylemek istediğimi halkım anlıyor ve onlar bize güveniyor” dedi.

 

Dönüşüm alanlarına imar artışı verilecek
Bizi Takip Edin