Dünya Çocuk Hakları'nın kampanya yüzleri Beykoz'dan seçildi

TEGV, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle başlatılan ‘Gör Beni' adlı kampanyanın temsili çocuk yüzlerini Beykoz'dan seçti.

Türkiye'de 27 Ocak 1995'te Resmi Gazete de yayımladıktan sonra yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi, 193..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEGV, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle başlatılan ‘Gör Beni’ adlı kampanyanın temsili çocuk yüzlerini Beykoz’dan seçti.

Türkiye’de 27 Ocak 1995’te Resmi Gazete de yayımladıktan sonra yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi, 193 ülkenin taraf olduğu ve en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesidir.

Çocuk Hakları için farkındalık yaratmak amacıyla her sene 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ‘Gör Beni’ adlı bir kampanya başlattı. Toplum olarak onların haklarına biraz daha hassasiyet göstermeye dikkat çekmek için başlatılan kampanyanın çocuk yüzleri de Beykoz İpek Kıraç Öğrenim Birimi’nden seçildi.

Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan’ın öğrencileri olan Melek Taş ve Arda Samet Sucu, bu kampanyanın çocuk yüzleri oldu. Mehmet Emin Polat Konak İlkokulu’nda eğitim hayatlarını sürdüren Melek ve Arda, kampanya afişinde yüzlerinin üzerine yazılan Gör Beni yazısıyla tüm Türkiye’ye haklarının olduklarını en güzel şekilde haykırdılar. Afişleri, sosyal medya ve gazetelerde yer aldı. Bağışçı bulunduğu takdirde bu afiş, şehir bilboardlarında da yer alacak.

Beykoz Güncel Haber aracılığı ile Dünya Çocuk Hakları Günü’nü bir kez daha kutladığını belirten Öğrenim Birimi Sorumlusu Filiz Erdoğan: “Çocuklarımız için çok özel bir gün. Dünyanın en saf ve en masum olanı çocuklarımız. Onlara zarar vermek insanlığa asla yakışmaz. O yüzden bu konuda hem toplum olarak hem yurttaş olarak hem de dünyanın tüm devletleri üzerine düşen görevi hassasiyetle yapmalı. TEGV İpek Kıraç Öğrenim Birimi olarak tüm çocuklarımızın gönüllülerimizle beraber Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum. TEGV olarak onların geleceğine en güzel şekilde sahip çıkmayı hedefliyoruz” şeklinde duygularını aktardı.

6 Ekim’de 500 çocukla eğitim dönemine başladıklarını ve şu ana kadar da Öğrenim Birimi olarak bir çok etkinlik yaptıklarını ifade eden Erdoğan: “75 çocukla Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Kim Bilim Adamı Olmak İster? etkinliğine katıldık. 2 Aralık’ta son kez düzenlenecek olan bu etkinliğe başka çocuklarımızla tekrar katılım sağlayacağız. Kindzania’ya gittik, orada çocuklarımızla eğlenceli bir gün geçirdik. İnşallah Pazartesi günü de Legoland’a çocuklarımızla gideceğiz. Bunların yanı sıra sinema, müze gezisi gibi pek çok etkinlikte gerçekleştirdik. Eğitimlerimizi ve etkinliklerimizi hızla devam ettiriyoruz” dedi.

Ayrıca ziyaretimiz esnasında Türkiye’de ilk bilimsel diş hekimliği okulunun 22 Kasım 1908’de kurulması itibariyle her yıl 22 Kasım’ı içine alan hafta Dünya Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanması nedeniyle, Banat ve TEGV’in işbirliği çalışması kapsamında çocuklara önce diş temizliği ve sağlığı anlatıldı, sonrasında hepsine diş fırçası hediye edildi.

Haber: Burcu Çelik

Dünya Çocuk Hakları'nın kampanya yüzleri Beykoz'dan seçildi
Bizi Takip Edin