Ekonomist Recep Öncel Beykoz için yazdı!

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Ekonomist Recep Öncel Beykoz için bir yazı kaleme aldı.

Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri için AK Parti'den Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı İş Adamı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Ekonomist Recep Öncel Beykoz için bir yazı kaleme aldı.

Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri için AK Parti’den Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı İş Adamı Ekonomist Recep Öncel Beykoz için bir yazı kaleme aldı. Ekonomist Öncel; yazısında şu ifadelere yer verdi;

Yerel seçimler neden çok önemlidir?

7 Aralık Cuma günü İstanbul Beykoz Hz Yuşa (as) türbesini ziyaret ettik. Cuma namazını kılıp, kendimiz için ailemiz için Beykoz için İstanbul için Türkiye için dua ettik. Yuşa tepesindeki maddi ve manevi havayı teneffüs ettik, ormanı yeşili, denizi maviyi doya doya seyrettik. Allah‘ımıza bu güzel şehirde yaşadığımız için şükür ettik. Cenabı Hak kın verdiği nimetlere hamdü senalar ettik. Tefekkür ettik.

Beykoz İstanbul’un Anadolu yakasında bir ilçemizdir. Batısında İstanbul Boğazı, doğusunda Şile kuzeyinde Karadeniz, Güneyinde Üsküdar, Çekmeköy, Ümraniye ilçelerimiz yer alır. 239 km2 alanı kaplar,45 mahallesi vardır, nüfusu 311.000 kişidir.

Beykoz tarihi m.ö 900’lere dayanır. Deniz yolu ile gelen Traklar Beykoz’a yerleşmişlerdir. Buraya krallarının ismi olan Amikos adını vermişlerdir. Sonra Bizans’ın egemenliği altına girmiş. 1402 ve Osmanlı sultanı Yıldırım Beyazıt burayı ele geçirmiştir. Kocaeli Beylerbeyi burada oturduğu için buraya bey köyü Beykoz ismi verildiği veya ceviz burada çok yetiştiği için (kos ) Beykoz denildiği söylenir. Muhteşem tabiatı dereleri mesire yerleri yeşili denizi ile Osmanlı da yöneticilerin itibar ettiği av alanı olarak kullandığı bir bölge olmuştur.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde; “lebi deryadan bağlar kenarından gitmek üzere Servi Burnu’nun üç bin adım güney tarafından bir limanı azimin kenarındadır. Sekiz yüz haneli bağ ve bahçeli mamur bir kasabadır; camii mescidi hamamı sibyan mektebi küçük sokakları ağaçlarla müzeyyen çarşı ve pazarı vardır. Çarşı ve pazarı çok bakımlıdır. Abı havası nefistir. İskelesinde kılıç balığı ve dalyan vardır.” diye Beykoz’u anlatır.

Beykoz tabii güzellileri tarihi yanında, Osmanlı ve Cumhuriyet zamanında fabrikalar bölgesi olmuş Beykoz deri kundura fabrikası, tekel fabrikası, Şişecam fabrikaları ile ekonomiye katkı sağlamıştır. Günümüzde ise muhteşem güzellikleri ile İstanbul Boğazı ilçesi olarak konut turizm bölgesi olarak değerlendirilmektedir.

Beykoz’un acil olarak; tarih ve tabiat dikkate alınarak Çevre düzenlemesi, kentsel dönüşüm, marina, kültür ve sosyal faaliyetler, spor, sağlık ve turizm alanlarında bir atılıma, dinamik bürokrasiden arınmış pratik belediyeciliğe’ ihtiyacı vardır. Bu çalışmalar yapılırken, bölgecilikten ziyade herkesi kucaklayan dil din ırk mezhep farkı gözetmeden, ‘Gönüller Bir Olsun ‘ anlayışıyla bir sevgi dilini benimsemek gerekmektedir.

Ahmet Mithat Efendinin dediği gibi; “Türkiye’nin en güzel şehri İstanbul, İstanbul’un en güzel yeri Beykoz’dur.”

Şair Nedim; “Bu şehri İstanbul ki bi müsli bahadır, bir sengine yekpare acem mülkü fedadır.” demiş. Napolyon; “Dünyada tek bir ülke olsa başkenti İstanbul olurdu.” derken bu şehrin önemine işaret etmiş.

Ancak en güzel ve anlamlı olanı Sevgili Peygamber Efendimizin; “İstanbul elbet feth olunacak, onu fetheden kumadan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” övgüsüdür.

Ve…29 Mayıs 1453 de fetih gerçekleşir, güzel şehir bizim hakimiyetimize geçer. İstanbul Osmanlı imparatorluğu zamanında Dünya’nın en önemli şehirlerinden birisi olma fonksiyonunu ifa eder.

29 Ekim 1923 cumhuriyet ilanı ile aynı özelliklerini devam ettirir. Dünya’nın sayılı ,Türkiye’nin en kalabalık şehri olur. Ekonomide kültürde tarih ve tabi güzelliklerde önemi devam eder. Bu gün 39 ilçesi 15milyon nüfusu Türkiye ekonomisinin yaklaşık %35 ile İstanbul bir metropol olarak, değerini ortaya koymaktadır.

Aslında her şey 1071 de Sultan Alpaslan’ın Anadolu’ya gelişi ile başladı. Sırasıyla Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletleri batı ve emperyalistler tarafından hazmedilemedi. Bu coğrafyada, bin yıllık devlet geleneği olan üstelik batının yaptığı gibi menfaat ve sömürü amaçlı değil, İlayi Kelimetullah perspektifli bir yaklaşımla meselelere dünyaya ve insanlığa bakan, Türk Milleti emperyalistlerin amaçlarına uygun bulunmadı.

Bu gün 80 milyon nüfusu, 150 milyar dolar civarı ihracatı, son zamanlarda terörle mücadelesi, sadece TİKA vasıtası ile yapılan yurtdışındaki mazlum insanlara 5 milyar dolar yardımı,; dünya beşten büyüktür  veya one mınute! ; diyen Recep Tayyib Erdoğan gibi bir lideri  ve AK Parti kadroları sağlanan istikrarı ile; Bu çılgın Türkler ne oluyor? ; diye dünyanın sorularına muhatap olan bir Türkiye var artık..

Biz tarih boyunca hak adalet için mücadele ettik, Osmanlı’nın dünya coğrafyasından çekilmesinden sonra bu gün, kan zulüm ve gözyaşı dünyayı kaplamış durumdadır. Afrika’da,  Ortadoğu’da ,Balkanlarda Doğu Türkistan’da  velhasıl Dünya’nın bir çok yerinde ,kötülükler almış başını gidiyor..

Dünya da ki ezilenlerin ümidi gene bu yüce millettir. Bir milletin bahtı o milletin idarecileridir. Recep Tayyib Erdoğan ve AK Parti kadroları bu milletin, Ümmeti Muhammedin ve bütün mazlumların bahtıdır. Seçimler bu nedenle çok önemlidir.

Yerel seçimlerde, elbetteki ehliyetli, halkla iyi diyaloğu olan, mütevazi, manevi hassasiyetleri olan herkesi kucaklayabilecek sevgi dilini kullanan, entelektüel dünyayı bilen, dinamik kararlar verebilen adaylara ihtiyaç vardır. Yerel de İstanbul, Türkiye ye örnek olması sebebiyle ehemmiyet arzetmektedir.

Bu düşüncelerle birlikte dua ediyoruz; Allah bu millete yardım eylesin, bahtımız açık olsun inşallah. 

RECEP ÖNCEL

AK PARTİ BEYKOZ BELEDİYE BAŞKAN A. ADAYI

Ekonomist Recep Öncel Beykoz için yazdı!
Bizi Takip Edin