Ekrem İmamoğlu Beykoz’un tarihi surlarını gezdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin tarihi sembol mekanlarından Beykoz Anadolu Hisarı Surları’nda incelemelerde bulundu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yıldırım Bayezid Hanın İstanbul Boğazının en dar yerinde yaptırdığı ilk hisar olan Beykoz Anadolu Hisarı’nda incelemelerde bulundu. Yapılacak restorasyon işlemleriyle ilgili bilgi aldı.

İstanbul’un Fethi’nin 567’inci yıldönümünde Beykoz, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ağırladı. İmamoğlu’nun Beykoz ziyaretine CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, CHP Grup Başkan Vekili Recep Süha Pekkip ve Anadolu Hisarı Muhtarı Güzin Merve de eşlik etti.

Beraberindeki heyetle Anadoluhisarı Surlarını ve Toplarönü Namazgâhı’nı gezen İmamoğlu, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat’tan tarihi yapılarla ve yapılacak restorasyon işlemleriyle ilgili  teknik bilgiler aldı.

Bu surlar, şehrin en tarihi sınırı ve fethin simgesidir

Ekrem İmamoğlu da ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı: “Öneriler, fikirler, mülkiyetler üzerinde bir yorum yapalım. Burada birkaç adım oluşturmak adına bunu söylüyorum. Bakalım ki; nereden nereye kadar burayı gezilebilir hale getirebiliriz, en azında bir yerden başlamak adına. Belli ölçekte de olsa, artık insanları burada gezdirmemiz lazım. Şu surların yıllardır gezilmemesi, büyük bir utanç. Utanıyorum ben yani. Hep uzaktan izledik bu surları. Bu surlar, bu şehrin en tarihi sınırı ve fethin de simgesi. Fetih, bu surları aşarak elde ettiğimiz bir başarı. Bir meydan muhaberesi değil bu; bir fetih.”

Powered by Froala Editor

Ekrem İmamoğlu Beykoz’un tarihi surlarını gezdi
Bizi Takip Edin