Ekrem İmamoğlu Soğuksu planlarına dava açtı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz Soğuksu Mahallesi’nde plan yapma yolunu açacak olan kararların iptali ve yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ana muhalefet kanadı, Beykoz’da imar ve plan çalışmalarını mahkeme yoluyla yavaşlatmaya veya sekteye uğratmaya devam ediyor.

Beykoz’un yıllardır devam eden plan problemlerinin giderilmesi için başlatılan seferberlik kapsamında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyeleri’nin iptal davalarının ardından şimdi de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, planlara itirazda bulundu.

İmamoğlu, Beykoz Soğuksu Mahallesi’nde imar planlarının hayata geçirilmesi için en önemli şartlardan birisi olan “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” kararının onaylanmasına karşı çıktı.

Soğuksu

İMAR PLANLARI İPTAL OLABİLİR!

İBB, Beykoz Soğuksu Mahallesi’nin bir kısmının “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmesine dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın olur kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurdu.

CUMHURBAŞKANI KARARIYLA TESCİL EDİLMİŞTİ

Soğuksu Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı’nın olan “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” kısımları Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre onaylanarak 05.06.2022 tarihinde 31857 sayılı Resmi Gazete’de yürürlüğe girmişti.

PLAN YAPMA YOLU AÇILACAKTI

Yapılan mevcut çalışma sayesinde, Soğuksu Mahalle sakinlerinin uzun zamandır beklediği ve plan yapma yolunu açacak “Doğal Sit- Kesin Korunacak Hassas Alan” kararına ilişkin süreç devam ediyordu.

 

Ekrem İmamoğlu Soğuksu planlarına dava açtı
Bizi Takip Edin