Ekrem İmamoğlu’nun Beykoz vaadi boş çıktı

Seçim öncesinde Üsküdar Beykoz Metro hattını 5 yılda yapma sözü veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vaadi boş çıktı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim öncesinde Üsküdar Beykoz Metro hattını 5 yılda yapma sözü veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vaadi boş çıktı. 2 yıl geçmesine rağmen bir adım atılmayan metro hattı projesi 2024'te beklenirken 2029 sonrası planlanan hatlar arasında yer aldığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim öncesinde Üsküdar Beykoz Metro hattını 5 yılda yapma sözü vermişti. Buna istinaden Beykozlu bir vatandaş Cimer'e ‘Planlanmış bir metro çalışması var mı?’ sorusunu yöneltmişti.  İBB Raylı Sistemler Müdürlüğü ‘Üsküdar-Beykoz Metro hattı tasarım çalışmaları 2024 sonrası süreçte değerlendirilecektir’ cevabı vermesine rağmen kurumsal web sayfasında metro hattının 2029 sonunda planlandığı görüldü.

SEÇİMDE BAŞKA GÖREVE GELDİĞİNDE BAŞKA 

CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu, seçimde başka göreve geldiğinde başka konuşarak geçtiğimiz günlerde İstanbul'un tarihinde en çok metro yapılan dönem olacağını söyleyerek şu paylaşımı yapmıştı; “İstanbul rekora koşuyor. Bütün finansal ve teknik sorunları çözerek yıllardır yapımı durmuş bütün metroların yapımını başlattık, yenilerini de planladık. İstanbul'da 10 hatta hummalı bir çalışma devam ediyor. Bu dönem İstanbul'un tarihinde en çok metro yapılan dönem olacak.”

İBB’NİN TUTARSIZLIĞI

İmamoğlu, uzun yıllardır metro hayali kuran Beykoz halkına seçim vaadi olarak Üsküdar- Beykoz metro hattını ilk 5 yıl içerisinde yapma sözü vermişti. İki yıl geçmesine rağmen hiçbir adım atılmaması sonrasında Beykozlu vatandaşın, Cimer'e vaat edilen metro hattıyla ilgili sorusuna, İBB Raylı Sistemler Müdürlüğü 2024 sonrası süreçte değerlendirileceği belirtilmişti.

Fakat İstanbul Raylı Sistemler 2029 sonrası vizyonunda İmamoğlu’nun söz verdiği hattan farklı bir hat gösterilerek 2029 sonrası planlanacağı ortaya çıktı.

BEYKOZ’UN METROSU 2029 BAHARINA KALDI

İBB tarafından 2024 sonunda değerlendirileceği söylenen metro hattı projesi, Metro İstanbul kurumsal web sayfasında, İBB yönetimi tarafından hazırlanan harita üzerinde Üsküdar Metro hattı yerine, Kavacık İDO Füniküler hattı ve Altunizade- Kavacık Metro hatları gösterilerek, 2029 sonrası açılması planan hatlar arasında yer alıyor.

2024 MÜ? 2029 MU? HANGİSİSİNİZ İBB?

AK Parti İstanbul Büyükşehir ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, bu duruma sosyal medya hesabında gündeme getirdi. Kabahasanoğlu, CİMER'e müracaat eden vatandaşa verilen cevabı paylaşarak, 'İBB Başkanı, Seçim vaatlerinde 5 yılda yapma sözü verdiği Beykoz Metrosu için, '2024 sonrası değerlendirilecek' diyor. Üstüne bir de Metro İstanbul sitesinde söz verdiği hattan farklı bir hat gösterilerek, '2029'dan sonra planlanıyor' diyor. Hangisisiniz İBB?” diye sordu.

İBB YÖNETİMİNİ SAMİMİ OLMAYA DAVET EDİYORUM 

Kabahasanoğlu, sosyal medyadan İBB yönetimine samimiyet çağrısında bulunarak, “Bir Beykozlu hemşerimizin Cimer'e yazdığı 'Planlanmış bir metro çalışması var mı?' sorusuna, İBB Raylı Sistemler Müdürlüğü 'Üsküdar-Beykoz Metro hattı tasarım çalışmaları 2024 sonrası süreçte değerlendirilecektir' cevabını veriyor. İBB vatandaşa 2024 sonrası derken bakıyoruz ki Metro İstanbul internet sitesinde mevcut İBB Yönetimi tarafından hazırlanan Harita üzerinde, Üsküdar-Beykoz Metro hattının yeri değiştirilmiş ve 2029 sonrası için planlandığı görülüyor. İBB Yönetimini samimi olmaya davet ediyorum” şeklinde tepkisini gösterdi.


KAĞIT ÜZERİNDE ÇİZGİ ÇİZEREK METRO YAPILIR MI?

Kabahasanoğlu sosyal medyadan sözlerine şöyle devam etti: “İBB Yönetimine soruyorum; Kâğıt üzerinde çizgi çizerek metro yapılır mı? Verdiğiniz sözleri neden tutmuyor musunuz? Beykoz'da 1,5 yılı aşan zamanda 1,5 km asfalttan başka hiçbir şey yapmadınız. Neden? Beykoz'u cezalandırıyor musunuz İBB?”

BEYKOZ METROSU'NU DA BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Kabahasanoğlu, “Beykoz'lu hemşerilerimiz müsterih olsun. Bugünler çabuk geçecek. İBB yönetimi algı oyunları ile anca kendini kandırır. İstanbul'u hep birlikte, yeniden AK Parti ve Gönül Belediyeciliği ile buluşturacağız. Beykoz Metrosu'nu da birlikte yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Ekrem İmamoğlu’nun Beykoz vaadi boş çıktı
Bizi Takip Edin