Elmalı ile Orman arasında ilk duruşma gerçekleşti

Beykoz Elmalı Mahalle sakinleri ile Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki  arazi davasında ilk duruşma yapıldı.

Örnekköy Mahallesi ve Elmalı Mahallesi' nde orman olduğu halde hatalı 2B çalışmalarına konu edilen parsellerin 2B çalışmalarının…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Elmalı Mahalle sakinleri ile Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki  arazi davasında ilk duruşma yapıldı.

Örnekköy Mahallesi ve Elmalı Mahallesi’ nde orman olduğu halde hatalı 2B çalışmalarına konu edilen parsellerin 2B çalışmalarının yok hükmünde sayılması ve vasıflarının orman olarak değiştirilmesi talebi ile Orman İşletme Müdürlüğü vatandaşlara dava açtı.

Geçtiğimiz günlerde Örnekköy Mahallesi arazi davasında ilk duruşmasının gerçekleştirmesinin ardından Elmalı  Mahallesi sakinleri, Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tuttu.

Basri Canoğlu – Osman Bahri Dinç: Dava, halkın lehine sonuçlanacak!

Beykoz Adliyesi’nde karşılaştığımız Elmalı Mahalle Muhtarı Basri Canoğlu, dava sonucunun halkın lehine sonuçlanacağına  inandığını ifade ederek, geçen günlerde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda olduğunu ve orada da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Beykoz’da yaşanan sıkıntıları bir dosya halinde sunduğunu belirtti.

Eski İl Genel Meclis Üyesi Osman Bahri Dinç’te gazetemize düşünceleri şu şekilde aktardı: “31.12.1981’den evvel ki hava fotoğraflarında orman vasfını kaybeden yerler, 2B kapsamı dışında kalır diye kanun var. Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, daha öncede bazı köylerde dava açmıştı. Şimdi tüm Örnekköy’ü ve Elmalı’yı buraya döktü. Ben 58 seneden beri Elmalı’dayım. Tarla olan yeri orman bıraktı. Burada gördüğünüz gibi korkunç bir vaziyet var. Eninde sonunda bu mahkemeler, vatandaşın lehine sonuçlanacak”.

Halkın mağduriyeti had safhada!

Hayrettin Durmuş: Yetkililer bizim halimizi, bizden daha iyi biliyor. Mahkemeye de verdiler bizi… Burada davalı olan Milli Emlak mıdır, bizler miyiz? Milli Emlak ise, bizleri niye çağrıyorlar? Bu vatandaşa sıkıntı oluyor.

Fahri Mandal: 40 senedir buradayız… Bizi niye buraya sürüklediler inanın bilmiyoruz. Mağduruz!

Ahmet Meydancı: Uygulamalar çok entresan. Tapu verildiği iddia ediliyor. Hatta Belediye Başkanı açısından da sürekli tapu verilecek denildi. Ama tapu alanların oranı, Elmalı, Örnekköy genelleme yapabilirsek, belki 4’te 1’i. İnsanların 40-50 sene bir şekilde gelip, oturduğu yerlerde doğalgazında, su bağlanmasında, alt yapısında orman yerlerinde zaten bunlar yapılmıyor. Abonelik vermiyorlar. Ama bizde hiç öyle bir durum yok. Ama mahkemeliğiz! Halkın mağduriyeti had safhada!

Sayın Yücel Çelikbilek söz vermişti…

Kemal Öztürk: Ben 35 senedir burada yaşıyorum. Benim  hiç ormanla mahkemem olmamıştır. Sağımdaki bina tapu almış, arkamda ormana kalan tapu almış, solumdaki almış, ben  ortada tapuyu alamamışım. Geçen yıl mahalli seçim yapıldı. Sayın Yücel Çelikbilek, kendisi bizzat vaad etti. Dedi ki, ‘Ben Belediye Başkanı olduktan 2 ay sonra bu Elmalı’nın bütün tapularını vereceğim’. Vatandaştan o şekilde oy potansiyelini aldı. Yoksa Yücel Çelikbilek hayalinde bir daha burayı göremezdi ve bundan sonrada göremez! Bu milleti hepten perişan etti.

Yakup Uzun: Buradakiler bizim 70 yıllık arazilerimiz. Madem bu Orman Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı değil. Bizde değiliz o zaman. Hangi devlete gideceğiz, biz bilmiyoruz! Bize bir yer göstersinler o zaman biz oraya gidelim. Burayı da kim vereceklerse, versinler.

Haber: Burcu Çelik

Elmalı ile Orman arasında ilk duruşma gerçekleşti
Bizi Takip Edin