En güzel resimlerini engelliler için çizdiler

Beykoz 'da “Geleceğin Engellerini Beraber Kaldıralım” sloganıyla açılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Beykoz'daki ortaokul öğrencileri arasında “Geleceğin Engellerini Beraber Kaldıralım” sloganıyla açılan ve engellile

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz ‘da “Geleceğin Engellerini Beraber Kaldıralım” sloganıyla açılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Beykoz’daki ortaokul öğrencileri arasında “Geleceğin Engellerini Beraber Kaldıralım” sloganıyla açılan ve engellilere yönelik ön yargıları kaldırmayı amaçlayan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Toplumda engellilik konusunda farkındalığı artırmak ve engelli bireylerle birlikte yaşama bilincini geliştirmek amacıyla, ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında birinciliği Rüzgarlıbahçe Ortaokulu Öğrencisi Hamza Yıldırım kazandı.

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, Okan Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle açılan resim yarışmasına Beykoz’dan 600 öğrenci başvuru yaptı. Bu katılımla  Beykoz, İstanbul’da 12.si düzenlenen yarışmaya  en çok duyarlık gösteren ilçe oldu.

Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler için Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir Köksal, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, belediye başkan yardımcıları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrencileri ve veliler katıldı.  

Beykoz Engelliler Merkezi Müzik Grubu ve Ümraniye Engelliler Merkezi Müzik Grubu tören boyunca söyledikleri şarkılarla programa renk kattılar ve enstrüman performanslarıyla engellilerin eğitimle neler başarabildiklerini gösterdiler. 

Kaymakam Erdoğan:“Beynimizdeki Engelleri Kaldıralım” 

Ödül töreninde öğrencilere hitap eden Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, toplumsal bakış ve yaklaşımın önemine değinerek: “Engelleri kaldıran içimizdeki ruhtur. Önemli olan beynimizdeki engelleri kaldırmaktır. Beynimizdeki engelleri kaldırdığımız zaman, yolları, binaları düzenlediğimiz zaman ortada zaten engel kalmıyor. Yeter ki birbirimize engel olmayalım, gölge etmeyelim, hep birlikte engelsiz bir dünya inşa edelim.” dedi. 

Başkan Çelikbilek: “Engellileri AB Ülkelerinden Daha Fazla Kucaklıyoruz”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise:“Bu gurur verici bir çalışma. Geçmişte engellilik kavramından dolayı ciddi sıkıntılar yaşanıyordu, çok şükür bugün artık bunlar bertaraf edildi. Aslında birbirimizden farkımız yok, herkeste davranışları itibariyle bir engellilik var. Bu dünyada herkese yetecek kadar imkân ve fırsat var, eğer bunları doğru kullanırsak sıkıntı olmadan yaşama hakkını hepimiz elde etmiş oluruz. Son 10 yılda atılan adımlarla, devletin kaynak ayırmasıyla engelliler konusunda ciddi mesafe alındı. Şunu söyleyebilirim ki ülkemizde engellilere, AB ülkelerinde gösterilen ilginin ötesinde bir ilgi var. Onları daha fazla kucaklıyoruz” şeklinde konuştu.

Bekir Köksal: “Toplumda farkındalık yaratmak istedik”

Engellilere yönelik devrim niteliğinde adımlar atıldığını fakat toplumda farkındalık eksikliği bulunduğuna değinen İBB Engelliler Müdürü Bekir Köksal şunları söyledi: “Toplumda bir farkındalık eksikliği var,  hala okullarda müdürler, veliler engelli öğrencileri sınıflarda görmek istemiyorlar. Engelli bireylere çalışabilir, hayata katılabilir şeklinde yaklaşılmıyor. Bu yarışmayı öğrenciler arasında farkındalık yaratmak için açtık ve rekor katılım Beykoz’dan oldu, tüm öğretmen, öğrenci ve gençlerimizi kutluyorum.”

İlçe Milli Eğitim Müdür Nazmi Yekrek de konuşmasında engelli eğitiminde gelinen noktaya değindi ve güzel resimleriyle yarışmaya katılan tüm öğrencileri ve emek veren öğrencileri tebrik etti.

Yarışmada dereceye giren öğrencilerden birinciye diz üstü bilgisayar, ikinciye tablet bilgisayar üçüncüye ise fotoğraf makinesi verildi. Resim öğretmenlerine de katkıları dolayısıyla plaket ve çiçek takdim edildi.

Törenin ardından yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan resimlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

Resim Yarışması Birincisi: Hamza Yıldırım/ Rüzgarlıbahçe Ortaokulu/Dizüstü Bilgisayar

Resim Yarışması İkincisi: Merve Kızılhan/ GÖRELE Ortaokulu/Tablet Bilgisayar

Resim Yarışması Üçüncü: İlayda Baş/Çiğdem Ortaokulu/Fotoğraf Makinesi

En güzel resimlerini engelliler için çizdiler
Bizi Takip Edin