Ender görülecek bir namaz kılındı

İstanbul'da iki yıldan beri uygulanan Enderun Usulü Teravih Namazı uygulaması bu sene Beykoz Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii’nde yapıldı.

Beykoz  TV tarafından canlı olarak yayınlanan teravih namazı  programı  büyük dini coşkun

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da iki yıldan beri uygulanan Enderun Usulü Teravih Namazı uygulaması bu sene Beykoz Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii’nde yapıldı.

Beykoz  TV tarafından canlı olarak yayınlanan teravih namazı  programı  büyük dini coşkunun yaşanmasına vesile oldu.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın da katıldığı program öncesinde, cami derneği tarafından mahalle sakinlerine iftar verildi.

İstanbul Müftülüğünce tertip edilen   Enderun Usulü  Teravih Programında bu yıl   6 ekip oluşturuldu. 1 Vaiz, 1 İmam-hatip ve 5 Müezzinden oluşan ekipler görev yaptıkları camilerde Teravih Namazı coşkusunun yaşanmasına katkıda bulunuyorlar. İstanbul’un 39 ilçesinde uygulanan  program, cami cemaati tarafından gösterilen  yoğun ilgi ve katılımla icra ediliyor.

Bu yıl ilçemizde yapılan  Enderun Uygulaması programında İstanbul Baş Vaizi Fatih Okumuş, Kerim Öztürk  (Üsküdar Valide-i Atik Camii )imam-hatip olarak görev aldı. Müezzin mahfelinde ise  Muhammed Mansur Sağır ( İstanbul Üniversitesi ) Galip Keleş ( Kadıköy Fikirtepe Camii Müezzin Kayyımı)Süleyman Çınarcı (Üsküdar İhsaniye Camii Müezzin Kayyımı)Mustafa Dündar (Üsküdar Harem Camii Müezzin Kayyımı) görev yaptı.

Teravih Programı, İstanbul  Baş Vaizi Fatih Okumuş’un  kavl-i leyyin (yumuşak söz)  üslubu yaptığı vaaz ve Enderun  hakkında bilgilendirmesi ile başladı. Ardından yatsı ezanının  çift  müezzinli olarak okunması (Mustafa Mansur Sağır  ve Galip Keleş) ile devam etti.

Kerim Öztürk hocanın latif ve gönülleri okşayan sesi , sadası ve imameti ile hem yatsı namazı ardından  teravih  namazı farklı makamlarla kılındı. Mahfilde Müezzinlerin okudukları  ilahiler  ile mihrabta  Kerim Öztürk  hocanın  etkin ve yetkin önderliği cemaate coşku, heyecan ve mutluluk olarak yansıdı.

Programın sonunda ilçe müftüsü Hüseyin Demirtaş  duygularını dile getiren bir konuşma yaptı. Müftü Demirtaş konuşmasında şunları söyledi:  “Maşallah, Barekallah,Zadellah … Bu akşam bu güzel camide hep birlikte manevi bir coşku yaşadık. Enderun teravihi ile namazın derinliklerine indik.Kur’an-ı Kerimi güzel seslerden dinlemenin coşkusunu yaşadık.Yüce Rabbimiz  Zümer suresinde  Kur’an-ı Kerimi  anlatırken , müminler üzerinde bıraktığı etkiyi şöyle dile getiriyor: “  Onların derileri ve kalpleri Allah’ın zikrine yumuşar… (Sümme telinü cüluduhüm ve kulubühm ila zikrillah…).Biz de bu akşam gölümüz ve derilerimiz yumuşadı.Büyük dini coşku  yaşadık ve mutlu olduk.Bu değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.Bu önemli planlamaları yaptıkları için İstanbul Müftülüğüne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ender görülecek bir namaz kılındı
Bizi Takip Edin