'Engelli' kavramı Beykoz'da yeniden tanımlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde toplumda algılanan ‘engelli' kavramı Beykoz'da yeniden tanımlandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Beykoz'da engelli öğrencilerin hazırladığı, ‘Engelleri Aşıyoruz' etkinliği ile kutlandı. Animatörler, yüz boyama ve çe

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde toplumda algılanan ‘engelli’ kavramı Beykoz’da yeniden tanımlandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Beykoz’da engelli öğrencilerin hazırladığı, ‘Engelleri Aşıyoruz’ etkinliği ile kutlandı. Animatörler, yüz boyama ve çeşitli gösterilerin yer aldığı etkinlikte engelli öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde eğlencenin tadını çıkardı. Gözlerindeki ve yüzlerindeki mutluluk herkesi gülümsetmeye yeterliydi. Onlar 3 Aralık’ta engellerini beraber aşarken, aslında topluma da insani değerin, duyarlılığın ve farkındalığın mesajını verdi.

Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle ilçedeki zihinsel engelli öğrencilere eğitim veren Anadolufeneri Ayetullah Keser Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programa; Kaymakam Ahmet Katırcı, Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Milli Eğitim Şube Müdürü Nejla Çağlayan,  İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan programda ilk olarak öğrenciler tarafından ‘Aşukla Maşuk’ gösterisi sunuldu. Etkinlik kapsamında okulun bahçesinde kurulan stantta sahneye çıkan öğrenciler, şarkılar söylediler ve dans ettiler. Ayrıca okul bahçesine kurulan bir başka stantta engelli öğrenciler tarafından yapılan el emeği ürünler sergilendi.

Kaymakam Ahmet Katırcı: Sadece biraz farkındalık lazım!

Etkinliğe TRT’de yayınlanacak bir röportaj dolayısıyla geç kaldığını özür dileyerek belirten Kaymakam Ahmet Katırcı; konuşmasına öncelikle ‘engelli’ kavramını kendisinin ‘engelsiz aslanlar’ olarak kullandığını ve öyle de onlara hitap etmek istediğini söyledi. Engelli bireylerin özel insanlar olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Kaymakam Ahmet Katırcı: “Engelli bireylerimizi yalnızca 3 Aralık’ta hatırlamak yetmez. Bu bir hayat gerçeği ve biz onları toplumda yıllarca hasta insanlar olarak gördük. Öncelikle insanların kafalarındaki engelleri kaldırmak gerekiyor. Onları anlamamız için biraz farkındalık gerekiyor. Onlar toplumun bir parçası, dışlamamamız gerekir. Onları engelli değil özel insanlar olarak görmeliyiz. Herkes bir gün bir kaza neticesinde engelli olabilir. Meseleye buradan da bakmak gerekiyor. Engelliler toplumda pozitif ayrımcılığı hakeden gurubun başında geliyor.  Bunun için Kaymakamlık olarak en kısa sürede engelli vatandaşlarımıza hizmet verecek Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hayata geçireceğiz. Burada bulunan tüm ‘engelsiz aslanların’ gününü kutluyor tüm ilçe sakinlerimizi 7 Aralık’ta Beykoz Çayırı’nda düzenlenecek olan Engelli Halk Koşusu’na davet ediyorum” dedi.

Kaymakam Ahmet Katıcı’nın sonrasında söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, etkinliği engelliler konusunda farkındalık oluşturmak için düzenlediklerini belirterek, toplumsal bilinçlenmeyle engelli bireylerin sayısının azalabileceğini vurguladı.

Sonrasında kısa bir söz alan Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ise, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlandığını belirterek, bugün de konuşma yapması gereken kişilerin engelliler olduğuna dikkat çekti. Engelliler konusunda toplumun tüm kesimlerinin daha fazla duyarlık göstermesi ve yardımda bulunması gerektiğini aktaran Öztürk, Ayetullah Keser gibi okullara kalıcı hizmetlerin artırılmasına dikkat çekti.

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan Okul Müdürü Melih Pekoy da okulun eğitim ve fiziki koşulları ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hakkında bilgiler paylaştı.

Konuşmaların ardından alandaki misafirlere ızgaralarda pişirilen balıklar ikram edildi. Kaymakam Ahmet Katırcı ve Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, okuldaki  el işi, mutfak, tarım ve hayvancılık faaliyet alanlarını gezdi.

'Engelli' kavramı Beykoz'da yeniden tanımlandı
Bizi Takip Edin