Engelli vatandaşlara ve ailelerine büyük darbe!

Engelli vatandaşların yok sayıldığı da yetmedi!

Devlet yeni çıkardığı yasayla engelli maaşlarına el koydu..

3 ayda bir engelli vatandaşlara verilen bin 500 TL'ye bile göz diktiler!

Bu kadarına da pes!!!

Dünya nüfusunun yüzde 10'u…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Engelli vatandaşların yok sayıldığı da yetmedi!

Devlet yeni çıkardığı yasayla engelli maaşlarına el koydu..

3 ayda bir engelli vatandaşlara verilen bin 500 TL’ye bile göz diktiler!

Bu kadarına da pes!!!

Dünya nüfusunun yüzde 10’u herhangi bir nedenle engeli olan kişilerden oluşuyor.

Türkiye’de ise süreğen (ne zaman biteceği belli olmayan) hastalığı veya engelli olan kişilerin genel nüfusa oranı ise yüzde 12.29.

Babam kadar sevdiğim komşumuzu (Hikmet Artan) kalp krizinden kaybedeli bugün tam 47 gün oldu. Ailesi ve sevenleri evin reisini kaybettiği için perişan. Eşi çalışmıyor. Geriye bıraktığı bir engelli oğlu (Uğur), bir de henüz 6 yaşında olup seneye okula başlayacak diğer oğlu (Baran) var. Yaşadıkları bu ani kayıp yetmezmiş gibi devlet büyüklerimiz engelli olan Uğur’a aylık olarak verdikleri ortalama 500 TL parayı artık vermeyecekmiş!

Sebebi ise, ailenin gecekonduda oturup kira vermiyor olmaları ve kadına eşinden kalacak olan emekli parası imiş. Sistem o kadar ilginç ki. Aileden biri yaşamını yitirdi diye ailede kişi başına düşen gelir artınca engelli oğluna vermekte oldukları maaşı anında kestiler. Ama ölmüş olan eşin, emekli aylığını 3 ay sonra bağlıyor…

Bu mu sizin sosyal devlet anlayışınız?

Bu mu sizin mağdur durumdaki vatandaşınıza kol kanat gerişleriniz?

Bu mu sizin engelli vatandaşlara değer verişleriniz?

Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı’nı aradım. İçinde bulunulmakta olan durumu izah ettim.

Bir yanlışlık vardır, sistemde bir hata olmuştur diye bekliyorum.

Çünkü böyle bir saçmalık olmamalı, olamaz!

Telefonda görüştüğüm ve oldukça kibar olan bayan dedi ki; ‘Ailede kişi başı gelir 392 TL’yi geçiyorsa engelli kişinin aylığı kesilir.

Brüt olarak ayda 392 TL net olarak ise 303 TL geliriniz varsa zenginsiniz demektir!

Yardıma ihtiyacınız yoktur, ne haliniz varsa görünüz demektir.

Bu yasayı onaylayıp yürürlüğe koyanların da vicdanı hiç yok demektir!!!

3 kişilik bir ailede evde sigortalı ve asgari ücrete olan bin 300 TL’ye çalışan bir birey var ise engelli kişinin aylık almasına gerek yok demektir!

Bin 300 TL 3 kişilik aileye yeter diyerek engelli maaşlarını kesintiye uğratıyorlar. Eğer devlet engelli kişiyi birey olarak kabul etseydi, engelli bakımının ne kadar zor olduğunu bilseydi, onun ailesinin gelirini değil direkt olarak engellinin kendisini birey kabul eder yasayı yürürlüğe koymazdı.

Bitti mi? Bitmedi…

Diğer yandan 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda yapılan değişiklikle, ödenen 800 TL’lik Bakım Maaşı alabilmek için artık hanedeki kişi başına gelire bakılma şartı getirilmiştir. Hanedeki kişi başına gelirin asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. Yani ortalama 255 TL. Daha fazla gelirin varsa bakım parasını da alamazsın!

Nerede Sosyal Devlet ?

Nerede seçim meydanlarında bas bas bağırarak söylediğiniz sözler?

Vakti zamanında CHP Milletvekili Umut Oran, hükümetin son iki yılda yaptığı yasa değişiklikleri nedeniyle halen evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı alan 1 milyon 200 bin vatandaşın maaşının kesileceğini duyurmuştu. Oran, “Biz de uyumuyor, hükümeti uyarıyoruz: Yaşlı ve engelli yurttaşlarımızın mağduriyeti giderilmeli, bu yanlıştan acilen dönülmelidir” demişti demesine de kim dinler ki sizi?

Yaşlı ve engelli yurttaşlarımıza ve ailelerine her türlü yardımı yapmakla yükümlü olduğu ve 500 bin civarında ailenin evde bakım maaşından yararlandığı göz önünde bulundurulduğunda yaşanacak mağduriyetleri gidermek adına yeni bir yasal düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

Beykoz Belediyesi ve Kaymakamlığın bu aileler için bir planları mevcut mudur? Bu sorunun çözümü için neler yapılması planlanmaktadır?

Hatırlatmak isterim ki; CHP, yaşlıların ve engellilerin aylıklarının kesilmesine neden olan 2022 Sayılı Kanun’da değişiklik yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi vermişti. Belli ki teklif kabul edilmemiş.

Şaşırdık mı?

2.Hatırlatma; AKP, gerek seçim dönemi beyannamesinde gerekse seçim meydanlarında bas bas bağırarak ‘engelli ve yardıma muhtaç insanların yaşam standartlarını artıracağını’ söylüyordu.

Sanıyorum ki bu vaadini, engelli ve yaşlı kişilerin aldığı maaşları ve bakım paralarını keserek gerçekleştirmeyi planlamakta!

Engelli vatandaşlara ve ailelerine büyük darbe!
Bizi Takip Edin