Ev hanımları, yöresel marifetlerini yarıştırdı!

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği'nin ‘20.Ev Hanımları Yöresel Yemek Yapma Yarışması' yine kadınların marifetleriyle tarihe geçti.

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği'nin organize ettiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ise katkıla

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin ‘20.Ev Hanımları Yöresel Yemek Yapma Yarışması’ yine kadınların marifetleriyle tarihe geçti.

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin organize ettiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ise katkılarıyla hazırlanan ‘20.Ev Hanımları Yöresel Yemek Yapma Yarışması’ yine kadınların marifetleriyle tarihe geçti.

Turizm haftası kapsamında düzenlenen ‘20.Ev Hanımları Yöresel Yemek Yapma Yarışması’, yemek kültürümüzün yaşatılması ve turizme bir katkı olarak bilinç uyandırılması amacıyla her yıl düzenliyor.  ‘20.Ev Hanımları Yöresel Yemek Yapma Yarışması’,  Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği ve İl Kültür, Turizm Müdürlüğü’nün işbirliğiyle bu yıl Sabancı Öğretmenlerevi’nde düzenlendi.

Kaymakam Süleyman Erdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Nedret Apaydın, Dernek Başkanı Ferda Kazancıbaşı ve yönetim kurulu, Anadoluhisarı Mahalle Muhtarı Güzin Merve, Göksu Mahalle Muhtarı Arzu Ulubent, Göztepe Mahalle Muhtarı Ahmet Duran ve Akbaba Mahalle Muhtarı Yüksel Kılıç yarışmayı takip eden isimlerdi. Yarışmanın sunuculuğunu ise Arzu Başlantı üstlendi. 20 ev hanımı; 11 yemek, 7 börek ve 12 tatlı kategorisinde marifetlerini jüri üyelerine sergiledi. Juri üyeliği; Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlileri Sevgi Göktepe, Cüneyt Sadıç ve Ayşegül Demirbulak, Beykoz Lokantacılar Derneği Başkanı Sacit Kaya, İşletmeci Yüksel Ayıkcan, Kavacık Et Mangal İşletmesi Sahibi Ekrem Tuncer, Çubuklu Taç Restoran Sahibi Yüksel Baykara, Kanlıca Alboran Restoran Sahibi Baykan Keflioğlu, Pasta ve Yemek Dalı Danışmanı Ümmü Tunca arasında paylaşıldı.

Kısa bir konuşma gerçekleştiren İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Nedret Apaydın, turizm haftalarının 38.yaşında olduğunun bilgisini kaydetti. Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin turizm adına yapmış olduğu bu tür etkinlikleri memnuniyetle karşıladıklarını da belirten Apaydın, organizasyonu düzenleyenlere teşekkürlerini sunarak kapılarının herkese açık olduğunu söyledi.

Dernek Başkanı Ferda Kazancıbaşı ise günün anlam ve önemini; ‘Uluslar ayakta durabilmelerini kendi ulusal kimliklerini koruyabilmeleriyle mümkündür’ diyerek özetlemiş oldu.

Konuşmaların sonrasında ev hanımlarının, evlerinde hazırlamış olduğu yöresel yemekler jüri üyelerinin damaklarına sunuldu. Jüri üyeleri ise, sunulan yöresel lezzetleri tadarak yarışmacılara puan verdi. Kategorisinde birinci olan yarışmacılara; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla bir otelde iki kişilik akşam yemeği davetiyesi hediye edildi. Ayrıca tüm yarışmacılara katılımından ötürü hem dernek hem de turizm müdürlüğü tarafından teşekkür belgesi verildi.

Kategorilere göre yarışmanın sonuçları;

Tatlılar Dalı

Seval Terzi – Haşhaşlı Tatlı

Arife Özsu – Arife’nin Süper Jeli

Hatice Az – Kuruyemişli Kurabiye

Börekler Dalı

Arife Özsu – Unlu Çıtır Börek

Esra Tufan – Balkabaklı Börek

Hacer Bingöl – Erzurum Ketesi

Yemekler Dalı

Gülünder Yavuz – Lebiliye Çorbası

Mukadder Zevit – Salata

Nagihan Kır – Yaprak Sarma

Ev hanımları, yöresel marifetlerini yarıştırdı!
Bizi Takip Edin