Fatih Mahallesine Bayan Kur'an Kursu açıldı

Beykoz Müftülüğü tarafından “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu  Programı“ çerçevesinde Fatih Mahallesine Kur’an Kursu açıldı.

Kılınan namazın ardından  Kur’an Kursu  önünde oluşturulan alanda açılış merasimi yapı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü tarafından “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu  Programı“ çerçevesinde Fatih Mahallesine Kur’an Kursu açıldı.

Kılınan namazın ardından  Kur’an Kursu  önünde oluşturulan alanda açılış merasimi yapıldı. Açılış programına Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir, İl ve İlçe Belediye Meclis Üyeleri, Diyanet –Sen Şube Başkanı Musa Hakan, Diyanet-Vakıf -Sen Şube Başkanı Ali  Yatı, Fatih Mahallesi Muhtarı  Recep Baltacı, Dernek Başkanı Metin Yağız, civar din görevlileri ve bay-bayan kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığının uygulamaya koyduğu “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu  Programı“ çerçevesinde  mahalle camileri bünyesinde  Kur’an Kursları  açılmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığının alt yapısını hazırladığı  müfredat   çerçevesinde  eğitim-öğretim programlarının uygulandığı kurslara yoğun ilgi oldu. İlçede Kur’an kurslarının inşaat çalışmalarına ağırlık verilerek camilerin bünyesi içerisinde Kur’an kursları açılmaya başlandı. İlçemize bağlı Fatih Mahallesi Camii’ne yapılan ilave ile 3 sınıflı Kur’an Kursu bitirilerek eğitim-öğretime açıldı.

Kur’an Kursunun açılışı münasebeti ile Fatih Camii’nde yapılan program  Yıldırım Beyazıt camii imam-hatibi Muhammet Polat’ın Kur’an tilaveti ile başladı. Yuşa İlahi Grubu, Zeki Durmuş yönetiminde Rifat Kaya, Halit Öksüz, Mustafa İrer’den oluşan üyelerin ilahi ve kasidelerden oluşan dinletisi ile gönülleri hoş ettiler.

Fatih Mahallesi Camii imam-hatibi Mustafa İrer’in sunuculuğunu yaptığı programın açılış konuşmasını Dernek Başkanı Metin Yağız yaptı. Başkan Yağız konuşmasında, bir yıl önce başlanan Kur’an Kursu inşaatında, mevcut  camiye 4 katlı bir ilavenin yapıldığını, iki katın cami ibadet mahalline eklendiği, diğer iki katın da Kur’an Kursu  olarak düzenlendiğini belirtti. Başkan Yağız, 330 bin liraya  mal olan eserin oluşmasında birçok hayırseverin katkısı olduğunu belirterek başta  Beykoz Belediye Başkanlığı ve İlçe Müftülüğü olmak üzere herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Dernek Başkanı Metin Yağız’ın ardından Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kur’an-ı Kerimi Okumanın Önemi konulu bir konuşma yaptı. Müftü Demirtaş konuşmasında şunları söyledi: “Yüce Rabbimizin bizlerle olan dostluğu kitap üzerindendir. Araf suresinde  Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

“Benim dostum, Kitab’ı (Kur’an’ı) indiren Allah’tır. O iyileri (Salihleri) dost edinir, işlerini üstlenir”,(Araf,196). Dinimizin ilk merinin ‘oku !’ olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir müslümanın dinini öğrenmesinden ve anlamasından daha doğal ne olabilir? Su, her zaman yatağında akar. Elhamdülillah, değerli halkımız, tarih boyunca islama ve islamın müesseselerine değer verdiği gibi bu günde aynı değeri  vermektedir. Beykoz ilçemizde bunun yansımalarını gördüğümüz gibi Fatih Mahallemizde de aynı  heyecan ve yansımayı görüyoruz. Değerli halkımıza minnet borçluyuz. Bu sene her geçen gün Kur’an Kursu sayımızı artırıyoruz. Geçen yıldan bu yana  Kur’an Kursu sınıfımız  40’dan 105’e ulaştı. Öğrenci sayımız ise 1010’dan 3.690’a ulaştı. Rabbimiz bizleri  Cami ve Kur’an değerlerinden ayırmasın inşallah”, dedi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin  Demirtaş konuşmasında şunları söyledi:

Bir yıl gibi bir sürede meydana getirilen bu eser için herkese teşekkür ederim. Cami ve Kur’an Kursları  hiçbir şeyin alternatifi değildir. Her şey ihtiyaçtan doğar. İlçemizde din hizmetlerine halkımızın verdiği destek gerçekten her türlü takdirin üzerindedir. Bu kursa teşrif eden bayan kardeşlerimizi ve görev yapan üç öğretici  hocalarımızı özverili çalışmaları için tebrik ediyorum.” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı  Yücel Çelikbilek’de yaptığı konuşmasında: “İlçemizde yapılan her türlü  halka yönelik hizmete destek vermekteyiz. Birçok cami ve Kur’an Kursu inşaatına belediyemiz katkı sunmakta, çevre düzenleme ve diğer konularda elimizden geleni yapmaktayız. Diyanet teşkilatında Kur’an Kursu hizmetleri başta olmak üzere birçok hizmet üretilmektedir. Hükümetin hizmetleri kolaylaştırma ve desteklemedeki  katkılarını  unutmamak gerekir.” dedi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın yaptığı dua sonrası kordela kesildi ve Kur’an Kursu diğer bölümleri ile birlikte hizmete açıldı.

Fatih Mahallesine Bayan Kur'an Kursu açıldı
Bizi Takip Edin