Fatma Barbarosoğlu'yla gündelik yaşama dair

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu'nun Beykoz'da “Gündelik Yaşamın Sosyolojisi” adlı toplantıları devam ediyor.  

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu'nun popüler kültürün toplum algısı ve sosyal yaşamdaki izlerini sürdüğü ve tespitlerini aktard

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu’nun Beykoz’da “Gündelik Yaşamın Sosyolojisi” adlı toplantıları devam ediyor.  

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu’nun popüler kültürün toplum algısı ve sosyal yaşamdaki izlerini sürdüğü ve tespitlerini aktardığı “Gündelik Yaşamın Sosyolojisi” adlı toplantılar  devam ediyor.  

Beykoz Belediyesi’nin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte ilçe sakinleriyle bir araya gelen Fatma Barbarosoğlu  teknolojinin kullanımından, sosyal medyaya ve aile içi iletişime kadar farklı konulara değindi.

Küresel Sorunlara Bireysel Çözümler

Küresel dünyanın sorunlarına bugünden yarına büyük ölçekte cevaplar vermenin mümkün olmadığı üzerinde duran Fatma Barbarosoğlu, küresel sorulara karşı acilen bireysel çözümler bulmaya niyet edilmesi gerektiğini söyledi.  

Aile içindeki sorunların önemli bir bölümünün dinleme eksikliğinden kaynaklandığını belirten Barbarosoğlu, eşlerin birbirini, ebeveynin çocuklarını sadece dinleyerek, onların kendilerini anlatmasına imkân tanıyarak sorun alanının daralabileceğini anlattı.

Teknoloji Zaruret Miktarı Kullanılmalı

Sosyal medyanın bireyler arası ilişkileri zorlaştırdığını, haset kültürü inşa ettiğini örnekler üzerinden anlatan Barbarosoğlu; “Kadim kültürümüzün zaruret ilkesini postmodern kültürde sürdürebilmeliyiz. Teknolojiyi zaruret miktarı olarak kullanma ilkesi üzerinde daha fazla durmalıyız” dedi.

Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar Bulunmaz

Söyleşinin ikinci bölümünde Barbarosoğlu, sorunların çözümsüz gibi görünmesinin nedenini yaşadıklarımızı doğru sorular eşliğinde ifade edemiyor oluşumuzdan kaynaklandığını aktardı. Yanlış sorulara doğru cevaplar bulmanın imkânsız olduğunu ifade eden Barbarosoğlu, katılımcıların sıkıntılarını soru haline getirmelerini istedi ve bütün katılımcıların sorularını doğru soru haline nasıl getirebileceğini örnekler üzerinden anlattı. 

Eskiden çok iyi kitap okuduğunu ancak şimdi bir türlü okuyacak vakit bulamadığını bunun nedeninin ne olduğunu soran katılımcıya Barbarosoğlu’nun cevabı şöyle oldu: “Sorun sizin vakit bulamamanızda değil. Okuyacak motivasyonu bulamamanızdan kaynaklanıyor.Motive olmanız için sevdiğiniz insanların sevdiği kitapları bilmeye ihtiyacınız var belki de.”  Katılımcı “Zaten onun için burada olduğunu” söyledi.

Barbarosoğlu katılımcılara “Arınma Gecesi” filmi ile Beşir Ayvazoğlu’nun Ateş Denizi isimli romanını tavsiye ederek programı  tamamladı.

Fatma Barbarosoğlu’nun yeni sohbeti 23 Ekim Çarşamba günü gerçekleşecek.

Fatma Barbarosoğlu'yla gündelik yaşama dair
Bizi Takip Edin