Gebelikte beslenme

Anne adaylarının pek çoğunun en çok merak ettiği sorulardan biri beslenme şeklidir. Çoğu kadın bebeğinin doğru gelişimi için nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmeye çalışır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bebeğin büyümesi ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne adaylarının pek çoğunun en çok merak ettiği sorulardan biri beslenme şeklidir. Çoğu kadın bebeğinin doğru gelişimi için nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmeye çalışır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bebeğin büyümesi ve her yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve beslenmesiyle doğru orantılıdır. Bebek annenin besin depolarından ve yediklerinden beslendiği için kadının yaş ve fiziksel gelişim açısından yeterli olması ve sağlıklı olması gerekir. Kötü beslenen annelerde düşük doğum tertılı bebek, erken doğum ve gebelik hipertansiyonu sık görülür.

Normal bir gebelik süresince annenin 10-12 kilo alması yeterlidir. Aşırı zayıf anneler bundan birkaç kilo fazla alabildiği gibi, kilolu anneler de birkaç kilo az alabilir. Bu artışı sağlayabilmek için normal beslenmeye ek olarak günde 300 kalori almak yeterlidir. Bu da her öğünde yemeklerden birkaç kaşık fazla alınarak sağlanabilir.

Sağlıklı beslenmeyi gebelikte etkileyebilecek üç temel sorun gebelik bulantı-kusmaları, kabızlık ve mide ekşimesidir. Bulantılar ve mide rahatsızlığınız için doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları kullanabilirsiniz. Yemek düzeni ve çeşitlerinde dikkat edilecek ufak önlemler de bu iki problemin yanı sıra kabızlık probleminde çözüme katkı sağlar. Bol su ve lifli gıdalar (sebze ve meyveler, tahıllı ekmek ?) almanın yanında barsak hareketlerini olumsuz etkileyebilecek besinlerden (patates, muz, çay, kahve, pirinç?) uzak durmak anne adayını oldukça rahatlatır.

Günde 2-3 bardak süt veya yoğurt ya da 2 dilim kalsiyum takviyesi için yeterlidir. Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler tüketilmeli, haftada iki kez balık, kırmızı et veya beyaz et alınmalıdır. Katkı maddesi içeren sağlıksız gıdalardan (sosis, salam, pastırma, sucuk, hazır yiyecekler, cips, kola?) çekinilmelidir. Her gün proteinden zengin nohutgil gibi yiyecekler bir öğün alınmalı ve 3-4 litre su içilmelidir.

Özetlemek gerekirse sağlıklı beslenme anne ve bebek açısından oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Herkese sağlıklı ve mutlu gebelikler dileğiyle.

Gebelikte beslenme
Bizi Takip Edin