Giresunlular ve Gümüşhaneliler çoşturdu

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali'nde halk, Giresunlular Derneği ve Gümüşhaneliler Derneğinin düzenlemiş olduğu gecede biraraya geldi.

Yöresel Geceler adı altında derneklerin organize ettiği eğlencelerde dün aksam Giresunlular Derneği ve Gümüşhane

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali’nde halk, Giresunlular Derneği ve Gümüşhaneliler Derneğinin düzenlemiş olduğu gecede biraraya geldi.

Yöresel Geceler adı altında derneklerin organize ettiği eğlencelerde dün aksam Giresunlular Derneği ve Gümüşhaneliler Derneğinin organizatörlüğünde Çayır Festivali devam etti. Gecede, Giresun ve Gümüşhane yörelerinden ezgiler seslendirildi ve oyunlar oynandı.

Şehit Muhammed Talha Dinleyici’nin acısı ve yağmur sonucunda oluşan aksaklılar nedeniyle sönük geçen festivalin ilk günleri Giresunlular ve Gümüşhaneliler Derneklerinin düzenlemiş olduğu geceyle organizasyon festival havasına büründü. Çayırın kuruması ve havanın da iyi olmasıyla birlikte Beykozlular festival alanına akın etti. Çayır Festivalinin en çoşkulu gününün yaşandığı gecede insanlar Yavuz Tonyalı’nın kemençesinden çıkan ezgilerle kendinden geçti.

 

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Musa Ada, Karadenizlilerin yanlış tanındığına işaret ederek, ” Karadenizlilerin milliyetçiliği kafa tas milliyetçilik değil. Devletini çok seven, gerekirse vatanı uğrunda ölebilecek insanlardan oluşur Karadeniz.” dedi. Ayrıca Musa Ada, Karadenizlilerin herhangi bir ırki ayrım yapmadan tüm insanları sevdiğini de sözlerine ekledi.

Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya konuşmasında, bu tür organizasyonları gerçekleştirebilmek için geceli gündüzlü çalıştıklarına vurgu yaptı. Karakaya konuşmasına kısa bir hikayeyle başladı ve ” Bu çalışmaları yapmak çok zor ama yıkmak kolay. Herkes elini vicdanına koysun! Hanginiz bu çalışmalar için elini taşın altına attı.” dedi. Ayrıca Karakaya gençlere seslenerek, onların bu işlerde görev alıp kültürlerini gelecek nesillere aktarması gerektini de söyledi.

 

Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Bahri Ata ise; katılan herkese teşekkür ederek iyi eğlenceler diledi.

Dernek başkanlarının ardından söz alan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu organizasyonların sizlerin katılımıyla güzelleştiğini söyleyrek, “81 vilayetten insanların burada olması bizi sevindiriyor.” dedi.

Konserlerin başlamasından önce başlayan çoşkulu hava Yavuz Tonyalı’nın muhteşem konseriyle eğlence en uç noktasına ulaştı. Sahne önünde geniş horon halkaları oluşturan Beykozlular, protokole zor anlar yaşattı.

 

Yavuz Tonyalı’nın ardından sahne alan Kara Davut okuduğu uzun hava ile katılımcıların dinlenmesini sağladı. Ardından gece geç saatlere kadar Karadenizli sanatçıların konserleriyle Beykozlular horon oynayarak eğlendi.

Giresunlular ve Gümüşhaneliler çoşturdu
Bizi Takip Edin