Giresunluların buluşma noktası 29’uncu kez Beykoz oldu

Beykozlu Giresunlular Derneği, geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kaymakdonduran Şenliği’nde hemşerilerini 29’uncu kez bir araya getirdi.

Beykozlu Giresunlular Derneği, geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kaymakdonduran Şenliğinde hemşerilerini bir ara

Giresunluların buluşma noktası 29'uncu kez Beykoz oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlu Giresunlular Derneği, geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kaymakdonduran Şenliği’nde hemşerilerini 29’uncu kez bir araya getirdi.

Beykozlu Giresunlular Derneği, geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kaymakdonduran Şenliğinde hemşerilerini bir araya getirdi. 29 yıldır aralıksız devam ettirilen etkinlik bu yıl da çeşitli sanatçıların katılımı ile gerçekleştirildi.

Sabah saatlerinde başlayan şenlik akşam saatlerine kadar sürerken Giresunlular kemençe, davul zurna gibi Karadeniz enstrümanları ve ezgileri eşliğinde eğlendi.  Şenliğe katılan Giresunlular yöresel tatlar eşliğinde yanlarında getirdikleri mangalları yakarak keyifli bir gün geçirdiler.

Kaymakdonduran Mesire Alanı’nda düzenlenen şenliğe; AK Parti İstanbul Milletvekili  Hasan Turan, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, , İBB Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Tahmaz, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz ve Beykoz Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir ile meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve Giresunluların yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Ali Bilir: Giresunluları Beykoz’da buluşturuyoruz

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir yapmış olduğu konuşmasında; “Her yıl İstanbul’da yaşayan Giresunlular, Beykoz Kaymakdonduran Şenliği’nde buluşuyor ve bir araya gelerek hasret gideriyor. Yörelerine ait geleneksel kültürlerini burada birlikte yaşıyorlar. Yıllardır birlik beraberlik içerisinde yapılan bu etkinlikle yöre kültürümüzü yaşıyor, aynı zamanda da yaşamış olduğumuz yerlere yöremizin kültürlerini yansıtarak bir katkı sunmuş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şenliğe katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yapmış olduğu kısa konuşmasında 29’uncu kez düzenlenen şenliğin hepsine katılan kaç kişi olduğunu sorarak Beykozlu Giresunlular Derneği Kaymakdonduran Şenliği’nin birincisi yapan Salih Kırktorun’u rahmetle andı.

Hasan Turan: Eğer bu dernekler olmasaydı…

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Hasan Turan da hemşerileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı; “Hemşerilerimiz gurbete geldiğinde kültürünü, tarihini ve örfünü unutmasın diye bu dernekleri kurdular. Bu sayede birbirilerimizi tanıyoruz. Eğer bu dernekler olmasaydı belki de hemşerilerimizi tanıma fırsatımız olmayacaktı. Yunus Emre ne diyor; “Gelin canlar bir olalım, işleri kolay kılalım. Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.” Dolayısıyla tanış olmanın ilk vesilesi bu cemiyetlerimizdir. Her zaman bu toplumun içinden çıkmış bir kardeşiniz olarak hizmetindeyim.’

Akif Hamzaçebi: Kültürü güçlü ise millet güçlüdür

CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ise yapmış olduğu konuşmasında; ‘ Kaymakdonduran Şenliği artık bir gelenek oldu. Bu yıl 29’uncu kez düzenleniyor. Bir kez daha sizlerle burada beraberiz. Sizlerle birlikte memleketimizin, kültürümüzün güzelliklerini yaşıyoruz. Kemençe dinledim, turşu kavurması, mısır ekmeği yedim. Bu topluluğu millete dönüştüren, kültürdür. Kültür güçlü ise millet güçlüdür. Ülke hiçbir zaman yıkılmaz. Türkiye güçlüdür. Türk milleti güçlüdür. Ay yıldızlı bayrağımızın altında, bu topraklarda sonsuza kadar İstiklal Marşımızı söyleyerek, dimdik ayakta kalacağız.’ ifadelerini kullandı.

Mavi Karadeniz TV’den canlı yayınlanan etkinlik gün boyu sürerken Hicabi Şenlikoğlu, Tekin Hıdır, Hüseyin Çendeoğlu, Kara Davut, Şerif Topal, Baren Sel, Halil Kozlu, Çoşkun Aslan, Ayten Kavraz, Hüseyin Çınar,  Ömer Turp, Hakan Köntek  ve Kurtuluş Eyibil gibi isimler sahne aldı.

 

Giresunluların buluşma noktası 29’uncu kez Beykoz oldu
Bizi Takip Edin