Gökhan Taneri Vural, neden aday olduğunu açıkladı

CHP İlçe Başkanlığı adaylığını açıklayan Beykoz Vakfı sekreteri Gökhan Taneri Vural, adaylık sebebini açıkladı: Çarşaf listenin önemine dikkat çekmek istiyorum.

Gerek internetteki kişisel sayfası üzerinden, gerekse yerel basına elektronik posta gönder

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İlçe Başkanlığı adaylığını açıklayan Beykoz Vakfı sekreteri Gökhan Taneri Vural, adaylık sebebini açıkladı: Çarşaf listenin önemine dikkat çekmek istiyorum.

Gerek internetteki kişisel sayfası üzerinden, gerekse yerel basına elektronik posta göndermek suretiyle CHP İlçe Başkanlığı adaylığını açıklayan Beykoz Vakfı sekreteri Gökhan Taneri Vural, partisinin Kavacık’taki Merkez binasında düzenlediği toplantıda, kongreye bir gün kala neden aday olduğunu açıkladı.

Partimizin ilkeleri arkasında sapasağlam duracak bir yönetim istiyorum

Gökhan Taneri Vural, yaptığı konuşmada şu açıklamada bulundu: “ Sloganımız şöyle: Önce parti içi demokrasi, sonra ülkede demokrasiyi sağlayacağını taahhüt eden bir partinin neferleriyiz. Partimiz çok yakın zamanda iki tane kurultay yaptı. Bu Kurultay’da tüzüğümüzün üç- dört maddesini değiştirdi. Bu değişikliklerden en önemlisi, kongredeki seçimlerde, delege seçimleri de dahil olmak üzere, çarşaf liste uygulanması önceliğinin konmasıydı. Eğer önerge olur da, hazirunun yüzde 50’den fazla ‘blok’ derse, ‘blok’ uygulansın denildi.

Çarşaf liste, bütün delegenin tezahürünü gösteren bir uygulamadır. Parti içi demokrasiyi işleten bir uygulama olduğu için zaten tüzük değişikliği yapılmıştır. Tüzük kurultayları da bu partinin en yetkili organlarıdır; genel başkandan bile yetkilidir. Dolayısıyla burada verilen kararları ben çok önemsiyorum.

Çarşaf liste uygulaması yapılamayacak duruma geldi

Bütün ilçelerde, illerde, tüm seçimlerin çarşaf liste ile yapılmasını öngörüyorum. Bunun ilçemizde maalesef ilçemizde yapılamayacak duruma geldiğini de gördüm. Çünkü son bir, bir buçuk aydır adaylık açıklamasını yapan arkadaşlarımızın yaptığı toplantılarda herkesin çarşaf listeden yana olduğu görülüyordu. Herkes delegenin oyuna saygılıydı ve delegenin iradesinin tezahür edeceği bir açıklama sistemi öngörürken, şimdi ben anlıyorum ki, önerge için imza toplanıyor, liste yapmak üzere imzalar toplanıyor. Bazı arkadaşlarımıza şimdiden blok liste uygulamasında el kaldırması telkini veriliyor. Bunları görmem üzerine, öncelikle çarşaf liste şartıyla tabii ki, tek ve orta listede bütün delegenin aslında dikkatini çekmek için yapıyorum ben bunu. Kendi adaylığımı da açıkladım.

Benim hiçbir partili arkadaşımla en ufak bir problemim yok. Kim olursa olsun, delegenin seçileceği herkesle çalışabilirim, hiçbir problem yok. Göğsünü gere gere gezmesi gereken bir Yönetim Kurulumuz var. Eğer zaten bunu başaramazsak biz, iki sene sonraki belediye seçimlerini alamayacağız.

5 aday var, Her dayın blok listesi olduğunda 16 asil, 16 yedek; 10 tane de il delegasyonu 42 tane. Bunu 5 kişi ile çarptığınızda 210 kişilik bir ekip oluşuyor. Bu ekiplerin içinde çok değerli, hakikaten benim beş senedir birlikte çalıştığım partili arkadaşlarım var ama bunların içinde çalışmamış arkadaşlarım da var. Oysa ki, emeğin bir değeri var. Bunların ortak bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayacak liste, çarşaf liste. Ben bu olaya dikkat çekmek için adayım.

2 Nisan sabahı yüzde 70 delege kırgın olacak

5 adayın her hangi biri kazandığında en az yüzde 25- 30 civarında bir oy ile kazanacağını düşünüyoruz. Yüzde 70 delege ve üyenin kırgın olan bir durum oluşacak 2 Nisan sabahı. Bu partinin yüzde 70’i küsmeyecek, kızmayacak belki ama kalbinin içinde de kırılacak. Biz bir iki sene daha geçireceğiz böyle. Ve seçim günü de yine kazanılamayacak bir seçimin içine atacağız kendimizi. Kendi içimizde birbirimizi yerken bulacağız yine.

Bu döngüyü kırmak istiyoruz

Biz bu döngüyü kırmak istiyoruz, en azından kendi kapımızın önünde, Beykoz’da. Her defasında aynı şeyi yaptığınızda sonuçlar aynı oluyor. Bu defa farklı bir şey yağacağız ki, inşallah farklı bir sonuç olacak. Çünkü aynı şeyleri yaptığınızda seçim kazanılamıyor gördüğünüz gibi. Bu defa çarşaf listeyle, arkasından konuşulamaz, hiçbir şaibeye maruz kalmamış yönetim kurullarımızla, delegenin çoğunluğunun görevlendirmesiyle, sorumluluğunun bilincindeki üyelerimizle oluşan yönetim kurullarımızla burada, Beykoz’da inşallah seçimi hem Belediye’yi, hem genel seçimi, hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini götürecek ekipleri burada delegenin oluşturacağına eminim.

Çarşaf liste olması halinde adayım

Gökhan Taneri Vural, konuşmasının ardından söz alan yerel basın mensuplarının sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: “Adaylık açıklamama Şaban Bey de, Nagihan Hanım da şaşırdı tabii. Nagihan Hanım, sonuçta benim ekip arkadaşım. Dolayısıyla Nagihan Hanım’dan yana tavır koymuşumdur, doğrudur. Çünkü çalışma arkadaşım benim. Ama söylediğim ilkelerin arkasında sapasağlam duracak bir yönetim, bir parti istiyorum ben. Dolayısıyla sadece çarşaf liste olması halinde adayım. Ben 6. bir blok liste çıkarma derdinde değilim.

Şaban Tören’in ciddi tepkisi oldu

Şaban Bey’in de ciddi tepkisi oldu. Herkes gibi, bu onun da beklemediği bir şeydi. Açıkçası, Şaban Bey ile benim aramdaki Vakıf’tan kaynaklanan kötü bir imaj var üstümüzde. Biraz da onu kırmak amacındayım aslında.

Son dakikaya kadar bekledim

Son dakikaya bekledim, çünkü ümit ettim. Adaylar belki bir kaçı birleşir diye. Adaylarımızın çoğu çarşaf listeden yana olduklarını beyan ettiler. Ümit ettim son dakikaya kadar acaba olur mu diye. Ben adaylar ile tek tek konuştum, üyeler ile konuştum.  Toplantılarda da bu düşüncelerimizi anlattık. Ama baktık ki pek oralı olmuyor bazı siyaset mühendislerimiz var. Bu mühendis ağabeylerimiz bize yıllarca parti içi demokrasiyi anlattılar, bizi demokrasinin çok iyi bir şey olduğunu öğretenler, şimdi demokrasi gelmişken, tam elimizin, avucumuzun içindeyken, ‘hayır, bu sefer yapmayalım’ diyenler var. Burada bir ilkeli duruş sergilemek gerekiyor. Aslında ben buna dikkat çekmek için adayım.

Başkanlık konusunda en ufak tereddüdüm yok

Başkanlık konusunda en ufak bir tereddütüm yok. Benim siyasi programım içerisinde zaten var ilçe başkanlığı. Beş sene önce ben de tereddüt içindeydim. Ama şu anda hiç tereddüt içinde değilim.

Bu kararı vermemde, son iki ayda delegelerimizin ve üyelerimizin etkisi de çok oldu. Neredeyse hemen hemen herkes, birkaç arkadaşımız hariç, ‘keşke sen aday olsaydın, benim oyum senindir’ diyen delege arkadaşlarımız oldu. Bu motivasyon da var tabii. Ben delegelerin özgür iradesine bırakmak istiyorum. Bana seçim kazandıracak kadar büyük sayıda ‘keşke sen aday olsaydın’ diyen delege arkadaşım var. Ben bütün partilimin sözüne güvenirim.

Yapılan toplantılarda adaylar blok liste istediklerini daha önce söyleselerdi, ben daha önce aday çıkardım.

Gökhan Taneri Vural, neden aday olduğunu açıkladı
Bizi Takip Edin