Görentaşlılar Gecesi'nde ''Beykozlu dayanışması!''

Görentaşlıların Dayanışma Gecesi'nde Beykozlu dayanışmasının en güzel örneği sergilendi.

Kastamonu İli Görentaş  (Gerdiç) Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği Dayanışma Gecesi, duygusal anlara sahne oldu. Gecede, iki adet tekerle

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Görentaşlıların Dayanışma Gecesi’nde Beykozlu dayanışmasının en güzel örneği sergilendi.

Kastamonu İli Görentaş  (Gerdiç) Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Dayanışma Gecesi, duygusal anlara sahne oldu. Gecede, iki adet tekerlekli sandalye bağışlandı. Tekerlekli sandalyesi olmadığı için okuluna yaşlı babasının sırtında getirilip götürülen 13 yaşındaki engelli bir öğrenciye yapılan sandalye bağışıyla, Beykozlu dayanışmasının en güzel örneği sergilendi.

Salon tıklım tıklım doldu!

İ.B.B. Sosyal Tesisleri Beykoz Korusu’nda gerçekleşen Dostluk ve Dayanışma Gecesi’nin konukları arasında Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları Metin Torun, av. Yüksel Baki,  kendisi de bir Kastamonulu olan Nevin Çalışkan, Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Adem Sefer ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen ve yönetimi, Ak Partili bazı Belediye Meclisi üyeleri, CHP’li Belediye Meclisi üyesi Erdal Öztürk, Omirilik Felçlileri Derneği ( OFD) Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe, KAS-DER Beykoz Şubesi Başkanı Süleyman Çalık, BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk, MHP Gebze İlçe Başkan Yardımcısı ( aynı zamanda Gebze Belediye Başkan aday adayı) Niyazi Güner, Bozkurtlular Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Bozkurt Ekeş, Sivaslılar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Gümüşsuyu Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, Karlıtepe Derneği Yöneyim Kurulu üyeleri, Karlıtepe Vakfı, çeşitli köy dernekleri, bazı muhtarlar, STK başkanları ile Görentaşlılar, Kastamonuluar ve çok sayıda davetli katıldı.

Belediye Başkanı, selamını gönderdi

Dayanışma Gecesi’nin İstanbul dışından da misafirleri vardı. Bozkurt Görentaş Köyü Muhtarı Mehmet Turan, gece için Kastamonu’dan Beykoz’a geldi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in umre ziyaretinde olması dolayısıyla davete iştirak edemediği belirtildi.

Ak Partili Meclis üyesi Engin Yıldız’ın başkanlığını yaptığı Kastamonu İli Görentaş (Gerdiç) Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Dayanışma Gecesi’nde Görentaşlı iki işadamı tarafından yapılan tekerlekli sandalye bağışı, geceye damgasını vuran olay oldu.

Fındıkkurdu da sahne aldı!

Gecenin sanatçı konukları ise – aynı zamanda bir Kastamonulu olan- ATV’nin “ Bir Şarkısın Sen” isimli yarışma programının ünlü çocuk yıldızı Berna Karagözoğlu (nam-ı diğer “Fındıkkurdu”) ile yöresel sanatçı Ayhan Aydın’dı.

Engin Yıldız: Bütün mesele, bir işi yaparken ona inanmak!

Programın selamlama konuşmasını, Dernek Başkanı Engin Yıldız yaptı. Misafirlerine gecelerine katılımlarından dolayı teşekkür eden Engin Yıldız, 1995 yılında kurulan derneklerinin o günden bugüne gerçekleştirdiği faaliyetlerinin, “ birçok derneği geride bırakarak, imrendirecek şekilde” devam ettirildiğini belirtti.

Görentaşlıların çoğu Beykoz’da yaşıyor

“ Derneğimiz kurulduğu günden bugüne kadar çıtayı hep en üst seviyeye taşıdık. Bizden önceki yönetici kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz, bu bayrakları hep yukarılarda tutmaya devam etmişler; biz de aynı şekilde devam ediyoruz” diyen Engin Yıldız,  İstanbul’da yaşayan Görentaşlıların çoğunun Beykoz’da, Beykoz’da da İncirköy ve Gümüşsuyu mahallelerinde ikamet ettiklerini kaydetti.

Köylülerimiz, fabrikalarda çalışmak üzere Beykoz’a geldiler

Sözlerinin devamında, köylülerinin geçmişte Beykoz’un üç fabrikasında çalışmak üzere ilçeye geldikleri bilgisini aktaran Yıldız, “ köydeki birlik ve beraberliği burada yaşatmak ve köy özlemini bir nebze olsun dindirmek için bir dernek çatısı altında toplanmaya karar verdiklerine” işaret etti.

Her faaliyet ayrı bir heyecan…

Dernek Başkanı Engin Yıldız, beş yıldan bu yana Dernek yönetimi ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “ her faaliyet ayrı bir heyecan; ayrı bir serüven! Yapılan icraatların meyveleri ortaya çıktıkça, daha da büyük heyecanlar çıkıyor. Bir işi yaparken ona inanmak ve onunla hallenmek; bütün mesele bu. İşin sırrı bu. Biz, işlerimizi bu inanç ile yapıyoruz” dedi ve dernek olarak, 2009 yılında Görentaş Köyü’nde yeniledikleri camiyi ve kestane (cebi) etkinliğini gerçekleştirdikleri yeni dernek binalarını da buna örnek olarak gösterdi.

Üniversiteli hemşerilere burs!

Sözlerinin devamında, “ ‘en değerli yatırımın insan olduğu düşüncesiyle” üniversitede öğrenim görmekte olan hemşerilerine burs vermeyi hedefledikleri açıklamasında da bulunan Engin Yıldız, konuşmasının sonunda ise, kendisine destek olan Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarına teşekkür etti.

Mustafa Demirörs: Yapılan her iş, birlikteliğin kuvvetidir

Başkan Engin Yıldız’ın ardından ise, derneğin Onursal Başkanı Mustafa Demirörs kürsüye davet edildi. Konuşmasına, “ Bugün derneğimizin üst noktaya çıktığı en başarılı gün” şeklinde başlayan Mustafa Demirörs, dernek yönetimine çalışmaları dolayısıyla övgüde bulundu.

“ Her şeyin birliktelik ile gerçekleşeceğini” belirten onursal başkan Demirörs, “ yapılan her iş, birlikteliğin kuvvetidir” yorumunu yaptı. Dernekler olarak, Beykoz için çok daha iyi şeyler yamak istediklerini kaydeden Mustafa Demirörs, “ dernekler siyasi partileri zorlayacak ki, burası daha güzel, daha yaşanabilir bir şehir olsun!” dedi.

Mehmet Turan: Ödemeleri sıklaştıralım!

Demirörs’ün ardından ise, Dayanışma Gecesi için Görentaş Köyü’nden Beykoz’a gelen Köy Muhtarı Mehmet Turan söz aldı. Köy Muhtarı Turan’ın, konuşmasında, “ köyünde içme suyu sorunu olduğunu” belirterek, salonda bulunan misafirlere, “ödemeleri bu ayın sonuna kadar sıkılaştıralım!” şeklinde seslenişi, salondakileri kahkahaya boğdu ve bol alkış aldı! 

Bozkurt Ekes: Görentaş, 24 tane derneğin içinde en başarılı iki dernekten biri!

Kürsüye davet edilen Bozkurtlular Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Bozkurt Ekeş ise,  konuşmasında, “ Bozkurt’u temsil eden 24 dernek olduğu” hatırlatmasında bulunarak, şunları söyledi: “ Bu 24 derneğin içinde iki tane dernek var ki, çok başarılı! Bunlardan birisi Görentaş, diğeri Günvakti. İkisi de birbirlerini kardeş dernek ilân etmişler; birbirlerine karşılıklı destek oluyorlar. Görentaşlılar, İstanbul’daki dernekçiliğin de ötesinde Bozkurt’taki Görentaş için ellerinden geldiği kadar Görentaş’ın sorunlarıyla alakadar olmuşlar; cami yapmışlar, çeşme yapmışlar.”

Yücel Çelikbilek’e teşekkür

Bozkurt Ekeş, konuşmasının sonunda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e de, Bozkurt’a yapmış olduğu yardımlardan ötürü, “ tüm Bozkurtlular adına” teşekkürlerini sundu.

Süleyman Çalık: Bizler önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız

Kastamonulular Derneği ( KASDER) Beykoz Şubesi Başkanı Süleyman Çalık ise konuşmasına, “ Bizler önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, sonra da Kastamonuluyuz” şeklinde başladı. Çalık, “ neden Kastamonuluyuz?” şeklindeki sorusunu ise şu şekilde açıkladı:                     

Beykozlular, Kastamonulu!

 “ Geçmişinden bu tarafa baktığınız zaman, bildiğiniz gibi, Beykoz da Kastamonu’ya bağlıydı. Dolayısıyla, Beykozlular, Kastamonulu!”

Çalık, konuşmasının devamında, Çanakkale’de 90 bin civarında şehit vermiş bir ilin evlatları olduğunu belirterek, Kastamonu’da “Ersizköy” isimli bir köy olduğunu hatırlattı. Bu köyün erkeklerinin şehit olmaları dolayısıyla bir daha köylerine dönemediklerini ifade eden Çalık, köye bu nedenle “ersiz” adının verildiğine işaret etti.

Şerife Bacı’nın ve İstiklal madalyası sahibi İnebolu’nun evlatları olmaktan gurur duyduklarını belirten KASDER Başkanı, sözlerinin sonunda ise, “ onun için tüm ülkenin Kastamonululara teşekkür borcu var” dedi.

Nevin Çalışkan: Hep birlikte Beykozluyuz!

Kendisi de Kastamonulu olan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ise, sözlerine salonu dolduran hemşerilerine umre ziyaretinde olan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in selamını ileterek başladı.

Konuşmasına, “ Biz hepimiz Beykozluyuz!” şeklinde devam eden Çalışkan, “ insanın kökeni neredeyse, gönlü de biraz o tarafta. Ama biz hep birlikte burada Beykozluyuz” dedi.

Adem Sefer: Birlik ve beraberliğimiz önemli!

Gecenin son protokol konuşmasını ise Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer yaptı. Adem Sefer, geceye katılımın yoğunluğu dolayısıyla dernek yöneticilerini kutlayarak, “Türkiye’mizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu dönemlerde böylesi güzel kalabalıkların bir arada olması gerçekten bu anlamda önemli; bunu önemsiyoruz” dedi.

Bir “ köy derneği” olarak bakıldığında, Görentaş Derneği’nin, “gerçekten örnek olacak  derneklerden biri olduğunu” belirten Sefer, şu açıklamayı yaptı: “ Çünkü gerek bu kalabalığı yakalaması, gerek binası, gerekse de dernekteki işlevselliği anlamında bundan önceki yönetimdeki arkadaşları ve şu an yönetimde bulunan arkadaşları tebrik etmek lâzım.”

Bundan sonraki süreçte birlik ve beraberlik önemli

Görentaş Derneği’nin “köy dernekleri” anlamında, “ öncü” konumda olduğunu ifade eden Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı,  “ inşallah, bu birlik ve beraberliğimizi Rabbim daim eyler çünkü bundan sonraki süreçler içinde Beykoz’umuzda ve ülkemizde birlik ve beraberliğimiz önemli” dedi.

İnsallah, beni fahri hemşeri olarak kabul edersiniz!

Aslen Ardahanlı olmasına rağmen, “ ömründe Ardahan’a gitmeden önce, önce Bozkurt’a misafir olduğunu” da kaydeden Adem Sefer, Dernek Başkanı Engin Yıldız’ın, bu ziyaret sırasında kendisini “ fahri Kastamonulu” ilân ettiğini hatırlatarak, salonda bulunan Kastamonulara, “inşallah, siz de beni fahri hemşeri olarak kabul edersiniz!” şeklinde seslendi.

Duygusal anlar!

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ise Görentaşlı iş adamları Feridun Yıldız ve Ayhan Aydın tarafından bağışlanan iki adet tekerlekli sandalye, Omirilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe’ye teslim edildi.

İş adamlarının engellilerin engelini “biraz olsun ortadan kaldırabilir miyiz?” düşüncesiyle kendisine başvurduklarını açıklayan Görentaş Derneği Başkanı Engin Yıldız, bunun üzerine OFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe’yi telefonla arayarak, bu niyeti kendisine aktardığını söyledi.

Saniye Efe: İnanın, bugünü zor bekledik!

Bundan sonra yaşananları ise, Başkan Saniye Efe anlattı: “ Hareket kısıtlığı yaşayan iki kardeşimiz bundan sonra çok daha rahat edecek. Kimler bu olaya vesile olduysa, herkese ayrı ayrı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sizler, sağlığınızın kıymetini bilin!”

Yaşlı babası, 13 yaşındaki oğlunu sırtında taşıyordu

“Geçtiğimiz Cuma günü, gözü yaşlı bir baba, bana başvuruda bulundu. Bu babaya ‘hayır’ demek çok zordu. Çünkü bana dedi ki, ‘ 13 yaşında bir erkek evladım var, okula onu sırtımda götürüyorum.’ O an telefonlara sarıldık; sağa sola haber saldık. Ama Cumartesi akşamı uykumun arasında bir telefon geldi; hatta telefonu açıp açmamak arasında bir tereddüt yaşadım! İyi ki de açmışım! O, Engin Yıldız’dı. Yıldız gibi parladı, sağ olsun! İnanın, Oktay’a arabasını teslim etmek için bugünü zor bekledik!”

Oktay, söz verdi!

Saniye Efe’ye,  artık yaşlı babasının sırtında değil, yeni tekerlekli sandalyesiyle devam edeceği okulunda, “ bütün karne notlarının beş olacağı” sözünü veren 13 yaşındaki Oktay, alkışlar arasında, babasının kucağında, yeni tekerlekli sandalyesine bindirildi. Oktay’ın anne ve babasının mutlulukları ise görülmeye değerdi.

Gözleri doldu

Dernek Başkanı Engin Yıldız’ın, Efe’nin konuşması sırasında gözlerinin dolduğu da gözlerden kaçmadı. Yıldız,  salonda bulunan davetliler huzurunda, “ Örnek davranışlarından ötürü” hemşerisi iki iş adamına da teşekkür etti.

Söz, müziğin!

Görentaşıların Dostluk ve Dayanışma Gecesi, “fındıkkurdu” Berna Karagözoğlu ile Ayhan Aydın’ın minik konserleriyle devam etti. Fındıkkurdu’nun, özellikle küçük seyircilerinin büyük ilgisiyle karşılaştığı ve misafirler tarafından cep telefonlarına kaydedildiği görüldü!

Haber: Arzu Başlantı

Görentaşlılar Gecesi'nde ''Beykozlu dayanışması!''
Bizi Takip Edin