Gündeme dair kısa kısa…

Dar zamanlarda sıkıştırılmış hayatlar yaşıyoruz çoğu zaman. Yine dar bir zamanda, yurttan ve dünyadan kısa bir gündem derlemesiyle sizlerleyim.

Zeytin Dalı Harekatı: TSK ve ÖSO, Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümünde Afrin…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dar zamanlarda sıkıştırılmış hayatlar yaşıyoruz çoğu zaman. Yine dar bir zamanda, yurttan ve dünyadan kısa bir gündem derlemesiyle sizlerleyim.

Zeytin Dalı Harekatı: TSK ve ÖSO, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünde Afrin şehir merkezine girerek vatana, millete ve şehitlerimize en anlamlı armağanı vermiş oldu. Zeytin Dalı Harekatı’nın 58. gününde başarılı bir operasyonla, merkezde göndere çekilen Türk bayrağımız ile Mehmetçiğin ay ve yıldız koreografisiyle dünyaya verdiği mesaj öyle büyüktü ki, tarifi yok. Operasyonla toplamda 3.698 terörist etkisiz hale getirildi. Almanya, Amerika Türkiye’nin Afrin operasyonunu kaygı ile izliyoruz demeye devam ederken hedef, Sincar ve Münbiç.

Trump ve Twitter: ABD Başkanı Trump’ın geleneksel Tweetlerinden biri; Dışişleri Başkanı Tillerson’ı görevden aldığını açıklamasıydı. Yerine CIA Başkanı Pompeo getirildi. Gerekçe ‘fikir ayrılığı gösterilirken, aslında, tam açıklaması Trump’ın dış politikadaki başarısız stratejileri sonucu istediğini alamamış olması.

 

İlk kadın CIA Başkanı: Başkanlıkta Pompeo sonrası boşalan koltuğa mevcut başkan yardımcısı Gina Haspel oturacak.

Rus Seçimlerinde sürpriz yok: 4.kez devlet başkanlığına seçilen Rus lider Vladimir Putin oyların yaklaşık %80′ ini alarak 6 yıl daha Rusya’yı yönetecek. Stalin’den beri 20 yıl süreyle Kremlin’i yöneten ilk lider!

İngiltere ve Rusya arasındaki casus krizi! Eski bir Rus ajanın İngiltere’de zehirlenerek öldürülmesiyle birlikte iki ülke arasında büyük bir siyasi kriz yaşanıyor. Taraflar olayla ilgili birbirini suçlarken, İngiltere BM’ye olağanüstü toplantı çağrısı yaparak destek talebinde bulundu. Rusya’ya gereken yaptırımların yapılacağı duyurulurken, İngiltere ülkede yaşayan Rus diplomatları sınır dışı etti. İkili ilişkiler şimdilik askıda.

Sarkozy sorguda: Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy geçtiğimiz gün gözaltına alındı. İsnat edilen suç; 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyalarını yürütmek için dönemin Libya lideri Kaddafi’den yasa dışı finansman sağlamak. Bakalım daha neler çıkacak.

Almanya’da ki camilere ve Türklere ait restoranlara yönelik terör örgütü sempatizanları tarafından yapılan yağma ve kundaklama sayısının yılbaşından bu yana 37’ye yükselmesi ve Alman hükümetinin herhangi bir önlem almayı tercih etmemesini hayretle izliyoruz.

BM ve Suriye: geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye için alınan bir aylık ‘insani ateşkes’ kararının, hala uygulanmadığının BM’de konuşuluyor olması…

Çiftlik Bank hikayesi! Üyelikle sanal hayvancılık oyunuyla başlayan, fiziksel bir çiftlik ortamına taşınarak devam eden ve üyelerine kazanç vadeden yapı, 520 milyon TL’lik vurgun ve binlerce mağdurla gündemin en sıcak konusu. Bu günlerde Tosuncuk, Uruguay, Mehmet Aydın Google’da en çok arananlar arasında olsa gerek.

Şeker fabrikaları ve özelleştirme: Türkşeker’e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi büyük tepkiler yarattı. Kamuoyunda artan sesler sonrası hükümet 5 yıl çalıştırma şartı koymuş olsa da kaygı büyük; gıda güvenliği, istihdam, çiftçi geliri, tarım politikaları, nişasta bazlı şeker kullanımındaki artışı, sağlık tehdidi gibi. Mevcut sistemi iyileştirerek artıya çevirmek en akılcı çözüm gibi.

Ölümünün 45.yılında bir Aşık: Gönül gözüyle gören büyük usta Aşık Veysel’i anıyoruz. “Gözlerim görseydi, toprağı tanıyamazdım. Sizin gibi basıp geçerdim.” Basıp geçiyoruz be usta!

Ve, AK Parti Beykoz 15 Nisan Pazar saat 17’de Şahin Köktürk’te kongreye gidiyor. İl Başkanlığı tarafından gösterilen 6.Olağan Kongre’nin başkan adayı Muhammed Hanefi Dilmaç. Beykozumuza hayırlı olsun.

gonca.peker@yahoo.com

Gündeme dair kısa kısa…
Bizi Takip Edin