Güzel İlçemiz Beykoz

Beykoz İstanbul'un en eski ilçelerinden bir tanesidir. Bir tarafı boğaz, bir tarafı doğa harikası, yeşilin ve...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İstanbul'un en eski ilçelerinden bir tanesidir. Bir tarafı boğaz, bir tarafı doğa harikası, yeşilin ve mavinin buluştuğu en güzel yerlerden birisi, Boğaz'ın incisi BEYKOZ…

Tarihe cevizi ve kalkan balığı ile damga vurmuş olan, sanayi ve tarım ile ekonomiye katma değer katan, Anadolu'nun çeşitli illerinden göç alan ve kültürlerini hala devam ettirmeye çalışan Beykoz, maalesef son yıllarda rant kapısı olarak görülmeye başladı. Buda Beykoz'da doğup büyüyen bizleri, Beykoz'un çocuklarının derinden yarası oldu.

Köylerinde yıllar önce tarım ve hayvancılık yapılan Beykoz, çeşitli nedenlerden dolayı tarım ve hayvancılığın bitme noktasına gelmişti.

Geçenlerde ailece Beykoz köylerine ve sahile dolaşmaya çıktık. Köylerde gördüğüm canlılık içimi biraz ferahlattı. Yıllarca atıl durumda kalan tarım arazilerinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen “sebze üretim seferberliği projesi” kapsamında dağıtılan fidelerle ekilmiş, üretim seferberliği başlamıştı. Hatta bu fideler üretildikten sonra ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarına gideceği açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi her kesim için proje üretim çalışıyor. Fakat Sayın İmamoğlu'nu karalamaya çalışanlar sadece çeneleriyle daha çok çalışıyorlar buda ayrı bir konu.

Manzara o kadar güzeldi ki içim bir hoş oldu çok mutlu oldum. Hem dalından taze sebze yenilecek hemde Beykoz'a katma değer sağlanacak. Hem çiftçi para kazanıyor, hem de boş duran araziler değerleniyor. Ne kadar güzel değil mi?

Köylerden umutlu bir şekilde dolaşarak Riva'ya geldim. Meydan düzenlemesini gördüm tuhafıma gitti. Meydan düzenlenmiş mi, dağıtılmış mı anlamadım. Beykoz'dan 30 dakikada araçla Riva'ya gideceksin, aracını bırakıp Riva Meydanına, meydanda yürüyemeyeceksin, aracın ile durup bir dükkandan alışveriş yapmaya kalksan 5 dakika bile duramazsın. Bu durum esnafı da fazlasıyla etkiler sanıyorum.

He unutmadan, eskiden Riva meydanında Atatürk büstü vardı, yeni düzenleme de göremedim !!!!!” Umarım bu eksiklik kısa sürede giderilir. Bu durumun yakından takipçisi olacağım.

Derken yolculuğumuz Beykoz sahile kadar geldi. Belediye binası karşısında sahil düzenlemesi yapılmış fakat yıllardır orada çek çeklere bağlı duran balıkçı tekneleri yerlerinden edildiğinden sandal ve tekne sahipleri haklı isyanlarını dile getiriyorlardı. Bu insanlar yıllardır küçük ve orta boy sandal ve tekneleri balık tutar, Beykoz halkına taze balık, kendilerine de üç beş kuruş ekmek parası sağlarlardı. Şimdi bu insanlara yer göstermeden yerlerinden etmek doğru bir hizmet mi ???

Özetle Sevgili okurlarım, güzel Beykoz'umuza yıllardır eziyet ediliyor. Diren Beykoz'um. Elbet güzel günler göreceğiz.

Güzel İlçemiz Beykoz
Bizi Takip Edin