Hadislerden bir demet

Değerli Okuyucularım

2013 yılının son günlerindeyiz. 2014 yılının, siz değerli okuyucularımıza, milletimize, devletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini yüce Rabbimden niyaz ederim.

Bugün sütunumuza sevgili peygamberimizin h

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli Okuyucularım

2013 yılının son günlerindeyiz. 2014 yılının, siz değerli okuyucularımıza, milletimize, devletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini yüce Rabbimden niyaz ederim.

Bugün sütunumuza sevgili peygamberimizin hadislerinden bir demet sunmak istiyorum. İnşallah bu hadisi şerifler hayatımızın düsturu olur:

Ebu Hüreyre(r.a.)den nakledilen bir hadisi şerifte Allah Rasulü (s.a.s) şöyle buyurdular: “Allah sizin suretlerinize (dış görünüşünüze)ve mallarınıza bakmaz, ancak kalplerinize ve amellerinize bakar

Enes b. Malik (r.a) naklediyor: “Birgün Nebi(s.a.s) ve ben mescidden çıktığımız sırada kapının gölgeliğinde bizi bir adam karşıladı ve “ey Allahın Rasülü! Kıyamet ne zaman kopacak?” diye sordu. Peygamber de ona, “Sen kıyamet için ne hazırladın?” dedi. Adam başını öne eğdi ve “Ey Allah’ın elçisi! Ben oruç, namaz ve sadaka olarak fazla bir hazırlık yapamadım ancak Allah ve Rasül’ünü seviyorum” dedi. Hz. Peygamber; “sen sevdiğinle berabersin” buyurdu.

Ebu Zerr(r.a) Rasulullah (s.a.s)’ın kendisine şöyle dediğini nakletmiştir: Nerde olursan ol Allah’tan ittika et.(Ona karşı saygısızlıktan sakın).İşlediğin bir kötülüğün arkasından hemen bir iyilik yap ki onu yok etsin. İnsanlara güzel ahlakla muamele et.

En-Nevvas b. Sem’an’dan nakledildiğine göre bir adam Allah Rasülü (s.a.s) ne iyilik ve kötülükten sordu. Allah Rasülü “iyilik güzel ahlaktır. Kötülük ise nefsini (vicdanını) tırmalayan ve insanların bilmesini istemediğin şeydir” buyurdu.

Abdullahb. Ömer (r.a.)den rivayet edildiğine göre o şöyle demiştir: “Allah’ın elçisi ile beraberdim. Ensar’dan bir adam geldi. Nebiye selam verdikten sonra şöyle dedi: “Ey Allah’ın Rasülü! Müminlerin hangisi daha faziletlidir?” Hz. Peygamber, “ahlaken en güzel olandır” dedi. “Peki müminlerin hangisi daha akıllıdır?” deyince, Allah Rasülü, “ölümü çok hatırlayan ve ondan sonrası için en güzel hazırlığı yapandır, işte akıllılar bunlardır” buyurdu.

Ebu Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s)şöyle buyurmuştur: Kim bir müminin dünya sıkıntılarından birini giderirse Allah da onun Kıyamet sıkıntılarından birini giderir. Kim bir fakiri rahatlatırsa Allah da onu dünya ve ahrette rahatlatır. Kim bir müslümanın  ayıbını örterse Allah da onu dünya ve ahrette onun ayıbını örter. Kişi kardeşine yardım ettiği sürece Allah da ona yardım eder. Kim ilim  elde etmek için bir yola girerse  Allah ona cennetin yolunu kolaylaştırır. Allahın evlerinden birinde toplanıpta Allahın kitabını okuyan ve aralarında müzakere eden kimselerin üzerine huzur iner, onları rahmet kaplar, melekler onları kuşatır ve Allah kendi yanındakilerin (meleklerin )içinde onları arar. Ameli kendisini geride bırakan kimseyi nesebi ilerletemez.

Ebu Hüreyre (r.a)dan nakledildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “ Siz iman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (tam)iman etmiş olmazsınız. Size, yaptığınız zaman birbirinizi sevmenizi sağlayacak bir şey önereyim mi? Aranızda selamı yayınız.”

Mekke fethini gerçekleştiren Allah Resulü (s.a.s), Kâbe kapısının önünde yaptığı konuşmanın sonunda esir düşen Mekkelilere şu soruyu yöneltti: “Ey Kureyş topluluğu! Size ne yapacağımı düşünüyorsunuz?” Onlar, “sadece hayır bekliyoruz, çünkü sen iyi bir kardeşsin ve iyi bir kardeş çocuğusun” dediler. Allah Resulü, “gidin, hepiniz serbestsiniz” buyurdu.

Kalın Sağlıcakla

Hadislerden bir demet
Bizi Takip Edin