Hanefi Dilmaç açıklamalarda bulundu

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Muhammed Hanefi Dilmaç, “Hak etmediğim hiçbir yere talip olmadım. Ben % 54 alacağıma inanıyorum, olacak.” dedi.

Hanefi Dilmaç açıklamalarda bulundu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Muhammed Hanefi Dilmaç, yerel basın mensupları ile bir araya geldi. Dilmaç, adaylığına dair açıklamalarda bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“BEYKOZLULARI HEP YANIMDA GÖRDÜM”

“Beykozluları hep yanımda gördüm, hep benimle beraber oldular.” diyerek çok genç yaşlarda siyasete girdiğini belirten AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Dilmaç, Çavuşbaşı Belediye Başkanlığı’ndan örnek vererek genel idarecilikte yapılacak işin doğru olup olmadığını işin teknik boyutunun yanı sıra sosyal boyutunu, STK’ların, muhtarların ve vatandaşların da düşüncelerinin ve istişarenin çok önemli olduğunu belirtti.

Bugüne kadar hep halkı işin içine katarak karar aldığını belirten Muhammed Hanefi Dilmaç, “Eğer birlikte hareket ederseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Ne kadar işi kapatır, ne kadar gizler veya ne kadar dar alanda yapacağınız işle ilgili karar alırsanız çok büyük sıkıntılara sebebiyet verir.” dedi.

“AK PARTİ’Yİ ÇAVUŞBAŞI’NDA BEN KURDUM”

Siyasi hayatından bahseden Dilmaç, “Belde Başkanı olarak AK Parti’yi Çavuşbaşı’nda ben kurdum, Yaklaşık 2, 5 yıl sonra 2004’te yapılan seçimlerde, o gün orada belediye başkanlığı yapan abimiz Beykoz’dan Belediye Başkanı aday adayı olunca ben de aday adayı Çavuşbaşı’ndan aday adayı oldum. 2004-2009 arasında belediye başkanlığı yaptım. Bu süreçte Büyükşehir Yasası ile bir karar aldım. Çıkan yasa doğrultusunda Türkiye’de beldeler kapatıldı. Ben de o dönem Beykoz’da Belediye Başkan Aday Adayı oldum. Tabii Yücel Çelikbilek abimiz Belediye Başkanı olarak görevlendirildi. Ben de o dönem İBB’yi temsilen Beykoz’da meclis üyesi seçildim. Çelikbilek başkanımız ile de belediye başkan yardımcısı olarak çalıştım.” diye konuştu.

“2019’U UNUTACAKSIN”

2014 seçimlerinde aday adayı olmayı düşündüğü fakat Çelikbilek ile birlikte 5 yıl çalıştığı için bu süreçte aday adayı olmayı uygun görmediğini söyleyerek 2017’ye kadar göreve devam ettiğini söyleyen Muhammed Hanefi Dilmaç, “2017’de, 2019 için Belediye Başkan Aday Adayı olmak için görevimden ayrıldım. O dönemki İl Başkanı Bayram Şenocak beni çağırdı ve ‘İlçe başkanı olarak seni düşünüyoruz. Seni ilçe başkanı yapacağız ve 2019’u unutacaksın.’ dedi.” diye konuştu.

“BU İŞİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPILACAK KANAATİ OLUŞTU”

Siyasi parti içerisinde tüm hiyerarşik görüşmeleri yaparak yaklaşık 2,5 ay önce İl Başkanı Kabaktepe’ye Belediye Başkan Adayı Adayı olmayı düşündüğünü ilettiğini ve 18 Kasım’da 2024 seçimleri için istifa ettiğini belirtti. Dilmaç, “1990 yılında başlayıp, AK Parti’nin kuruluş açasından sonra daha üst seviyede daha üst makamlarda yapmış olduğum görev, edinmiş olduğum tecrübe benim bu işi en iyi şekilde yapabilecek kanaati oluşturdu.” dedi.

“İSTANBUL’DA İKİ KERE BİRİNCİ OLDUK”

Dilmaç, 33 yıllık siyasi hayatından edindiği bilgi ve birikim ile Beykoz’u üst düzeyde temsil edeceğini belirterek, “AK Parti İlçe Başkanlığı’na geldiğimde enkaz devralmadım. Geldiğim zaman oturmuş bir siyasi parti, bir teşkilat vardı. Ben o teşkilatın üzerine bir şeyler koymak için gayret gösterdim ne kadar oldu bilmem. Ama bana sorarsanız görev yaptığım süre içerisinde partinin rutin olarak yaptıklarımızın dışında projeler geliştireceksiniz ve bu halk tarafından karşılık bulacak. Ben şuna inanıyorum, biz bunu başardık. 6. dönem ö günkü yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla üye çalışmasında İstanbul’da iki kere birinci olduk. Cumhurbaşkanımız bana plaket verdi. Çok gurur verici bir şey, tek ben aldım. Bunlar beni tek başıma yapmadım. Hem kadın kolları hem gençlik kollarımız inanılmaz çalıştı. Hala öyleler.” dedi.

“HİÇBİR YERDE GÖREVDEN ALINMADIM”

Dilmaç, “Allaha şükürler olsun hep aldığım görevde başarılı oldum. Aileme bırakacağım en iyi miras hiçbir yerde görevden alınmadım. Sağ olsunlar zaman zaman aday olmadığım yerlere davet ettiler ama yapmış olduğum her işi bir eksiksiz yerine getirdim. Ben bu işi –belediye başkanlığı- iyi yapacağıma inanıyorum. Partinin yetkili karar verecek olan mekanizmaları ile görüştüm ve aday adayı oldum.” dedi.

Teşkilat mensupları, STK’lar ve muhtarla da bir araya geleceğini söyleyen Muhammed Hanefi Dilmaç, geçmiş dönem ilçe başkanlarına ve belediye başkanlarına görev yaptıkları sürece Beykoz’a büyük emek verdikleri için teşekkür etti.

“İBB’Yİ ALACAĞIZ”

Teşkilat yoklamaları, raporlar ve anketler yapılarak en doğru adayın seçilmesi için sürecin işlediğini belirten Dilmaç, “Bu dönem İBB’yi alacağız, biz ona kilitlendik. Parti yetkilileri ile görüştüm. Bugün tamam aday sensin denilecek araştırmalar yapılmadığı için herhangi bir şey kimseye söylenemez. Biz adayız adaydayız onların yapacağı değerlendirme Cumhurbaşkanımıza gidecek. Cumhurbaşkanımız bu konuyla ilgili bir karar verecek.” dedi.

2017’de istifası etmesinin ardından 2019’da ilçe başkanlığına getirilen Dilmaç, o dönem yaptığı bir toplantıda “6,5 sene sonra adayım” dediği sözleri hatırlatarak 2024 seçimleri için adaylık sözünün verilip verilmediği soruldu.

“10 YILLIK HEDEF KOYUYORUM”

Dilmaç, soruya şöyle yanıt verdi:

“O dönemde böyle bir şey söylenmesi mümkün değil. Ama ben kendimden sorumlu birisiyim. Ben kendime inanarak söylemiştim. Bir insan herhalde ilçe başkanlığını en fazla iki dönem yapabilir. Bana da o dönem ilçe başkanlığı verileceği zaman 2019’un unutacaksın dedikleri için demişimdir. Beykoz siyasetinde 33 yıldır varım. Ben yarına göre siyaset yapmam. Ben 10 yıllık hedef koyuyorum. Bana 2023’te yapılan milletvekili seçimi için toplum ve parti teşkilatı tarafından çok baskı yapıldı milletvekili adayı ol diye. Yok dedim. Belli bir hedefimiz vardır o doğrultuda..”

Milletvekilliği aday adalığı sürecinde Belediye Başkanı Murat Aydın ile bir araya gelerek istişare ettiğini söyleyen Muhammed Hanefi Dilmaç, “2,5 ay önce il başkanı beni çağırdığı zaman, bana böyle bir teklif, ne düşünüyorsun denilirse ben ilçe başkanlığını bırakacağımı söyledim kendisine. İstifa edeceğim zamanda belediye başkanına gidiyorum istifa edeceğim dedim. Vallahi muhabbet ettik, hayırlı olsun dedi.” diye konuştu.

“ADAY YAPILMAZSAM NE OLACAK?”

Belediye Başkan Aday Adayı Muhammed Hanefi Dilmaç, “Eğer aday yapılmazsam ne olacak? Ben direkt müracaat etmeme rağmen her dönem ismim konuşuldu. Her masada olmuşumdur son görüşmelerde. İşte Murat Aydın mı Hanefi Dilmaç mı? Yücel Çelikbilek mi Hanefi Dilmaç mı? Bunları ben yaşadım, biliyorum. Tercih edilmedik. Ne yaptım? Ben partiliyim. İşte söylüyorlar, ‘Hanefi aday göstermesi gider diğer partiden aday olur’ Asla böyle bir şey olmaz. Bunları söyleyenler, üretenler lafügüzaf. Ben bu partiyi temsil ederek, bu partinin bana verdiği unvanlarla Hanefi Dilmaç oldum. Parti bana nerede ne görev verirse görevimi yapmaya devam ederim.” dedi.

“HAK ETMEDİĞİM HİÇBİR YERE TALİP OLMADIM”

Vatandaşın beklentisinin hoşuna gittiğini ve üzerine bir sorumluluk yüklediğini söyleyen Muhammed Hanefi Dilmaç, “Beykoz’dan siyasetçi çıkmıyor işte olmuyor, etmiyor falan bir sürü şey söyleniyordu. Ben kendimi yetişmiş olarak görüyorum. Çıkıyorum, arkamdan gelen gelir. Siyasetin içerisinde yol alabilmeniz için işte bir yerlere gelebilmeniz için arkanıza bir kitle olması lazım. Ben siyasete hep tabanla geldim. Beni birileri alıp bir yerlere koymadı. Hak etmediğim yere hiç gitmedim. 21 yaşındaydım, o günden beri mücadeleyle geliyorum. Hak etmediğim hiçbir yere talip de olmadım. Böyle beklenti de oluşmadı ben de.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIMA İNANIYORUM”

“Biz Beykozlulara çok iş yapacağız. Çok daha işimiz var. Ben inanmasam çıkmazdım. Çıktım, inanıyorum. Belediye başkanı olacağıma inanıyorum. Ama yukardakiler bunu takdir eder etmez onu zaman gösterecek.” diyen Muhammed Hanefi Dilmaç, Beykoz’da Murat Aydın’ın dışında aday olarak Mustafa Gürkan, Bayram Çevik ve kendisinin olduğunu söyledi.

HEDEF YÜZDE 54

Belediye Başkan Aday Adayı Muhammed Hanefi Dilmaç, Belediye Başkan Adayı olması durumunda Cumhur İttifakı ile girilecek seçimlerde yüzde 54 oy alacağına inandığını ifade etti.

 

Hanefi Dilmaç açıklamalarda bulundu
Bizi Takip Edin