Has Parti’de yeniden Tahsin Torun

Has Parti,  Beykoz İlçe Teşkilatı, 1.Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi; tek liste ile girilen seçimden Tahsin Torun çıktı.

Bundan bir buçuk yıl önce kurulmuş olan Has Parti’nin Beykoz’daki teşkilatlanması 1.Olağan Kongresi&#821

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Has Parti,  Beykoz İlçe Teşkilatı, 1.Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi; tek liste ile girilen seçimden Tahsin Torun çıktı.

Bundan bir buçuk yıl önce kurulmuş olan Has Parti’nin Beykoz’daki teşkilatlanması 1.Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi; tek liste ile girilen seçimden Tahsin Torun çıktı.

Talia Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongreye HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İl Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, HAS Parti Genel İdare Kurulu üyesi Şefik Dursun, Kurucular Kurulu üyesi Akif Gürdoğan, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, CHP’li Meclis üyesi Hayrullah Usta, Beykoz İl Dernekleri Başkanı Ali Kemal Kılıç, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, STK temsilcileri, muhtarlar ve HAS Parti’li delegeler katıldı.

Tahsin Torun: Beykoz’un kaderi hiç değişmedi

Kongre, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan Heyeti’nin oluşturulması işle başladı.  Delegelerin oyları ile Divan Başkanlığı’na Abdullah Arar, kâtipliklere ise Salih Birinci ve Salim Adanur seçildi.

Kongrenin açılış konuşmasını HAS Parti İlçe Başkanı Tahsin Torun yaptı. Sözlerine, kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyerek başlayan Tahsin Torun, Beykoz’un sorunlarına değindi. Beykoz’un dünya çapında üne sahip dev sanayilere ev sahipliği yapmakta iken fabrikalarının kapandığını ifade eden Torun, “ ne yazık ki, ülkede sergilenen kötü yönetimlerden bu fabrikalar da nasibini almış ve çürümeye terk edilmiştir” dedi.

Hükümetler değişse de, Beykoz’un kaderinin değişmediğini ifade eden Torun, ilçedeki fabrikaların IMF’ci bir zihniyet ile kapatıldığını vurguladı.

Beykozlu teşekkür beklerken işgalci, talancı olmuştur!

Tahsin Torun, konuşmasını şu sözler ile sürdürdü: “ Tapu sorunu çözüldü derken rayiç bedel karşımıza çıkmıştır. Cumhurbaşkanı’nın jet hızıyla imzalamasıyla 26 Nisan’da hak arama hakkını da tanımayan, itiraz kabul etmeyen 2B Yasası yürürlüğe girmiştir.”

Fabrikalarda çalışmak üzere Beykoz’a gelen vatandaşa karşı devletin sosyal sorumluluğunu yerine getiremediğini belirten Tahsin Torun, 2B arazileri ile ilgili olarak ise; “ buralar para ile satın alınmış yerlerdir. 50-60 yıldır buraların çamurunu çiğneyen, çilesini çeken gerçek Beykozlu iştahı kabaran rantiyecilere peşkeş çektirmeyerek adeta nöbet tutmuş ancak bir teşekkür beklerken, işgalci, talancı, yağmacı olmuştur. 700- 800 TL emekli maaşı olan vatandaş, 30-40 yıl beklediği mülkünün metrekaresini 300-500 TL’den nasıl satın alsın? Bu kaçıncı satın alışı olacak? En temel insan hakkı olan barınma ihtiyacı için ev yapan insanı rantçılar ile aynı kefeye koyamazsınız” dedi.

 

 

AK Parti’ye seslendi: Sizler için siyasi rant bitmiş, ekonomik rant başlamış!

Tahsin Torun konuşmasının devamında, “Sayın Maliye Bakanımız, ‘Kanun çıktı, bir an önce müracaat edin, biz de bütçe açıklarını kapatalım’ diyor” ifadesini kullanarak, AK Parti’ye seslendi: “ Sizler için siyasi rant bitmiş olmalı, çünkü Beykoz’u yok sayan kanunlar bu şekilde çıkmış olmazdı. Bir söz vardır, ‘siyasi rantın bittiği yerde ekonomik rant başlar.’ Bizler Halkın Sesi olarak buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

Beykozlular’a seslendi: Sayın Başbakanımız bizi mağdur etmez diye düşünmeyin!

Has Parti İlçe Başkanı Tahsin Torun, konuşmasında Beykozlular’a da seslendi: “Sevgili Beykozlular, sizler de kendi meselenize lütfen duyarlı olun; yapılan ve yapılacak olan yasal eylemlere muhakkak katılım sağlayın. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bizi mağdur etmez düşüncesiyle evlerinizde rahat oturmayın.”

Sayın Başbakanımız Beykozlu’yu silmiş!

“Görünen o ki, Sayın Başbakanımız Beykozlu’yu silmiş! Bir yere marina, bir başka yere otel derken, buralardan yavaş yavaş göç etmek zorunda kalabiliriz. Çünkü 2000’li yıllarda kapatılan fabrikalardan sonra göç zaten başlamıştı. Beykozlu, şimdi de Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte göç etmek zorunda kalacaktır. Planlar üzerinde yok sayılan Beykoz’da öngörülen nüfus 100 bin olduğuna göre, kalacak 100 bin kişi veya gidecek 150 bin kişi kim olacak, bunu zaman gösterecek.”

HAS Parti Beykoz’la ilgili yapılacak olan bütün yasal eylemlere katkı verecektir

“Belediye Başkanımız, ‘kimse Beykoz’dan gitmeyecek’ dese de, bu sadece temenniden emanet. Biz, HAS Parti olarak Beykoz’un ön planda olduğu yapılacak veya yapılması planlanan bütün yasal eylemlere katkı vereceğimizi buradan deklare ediyoruz.”

Siyaseti yakın hedefler için yapmıyoruz

Tahsin Torun, konuşmasını “Biz, siyaseti yakın hedefler için değil, yüksek idealler için yapıyoruz. Kazanacağız; çünkü haktan, doğrudan yanayız. Türkiye’nin ve dünyanın Halkın Sesi hareketine ihtiyacı var. Halkın Sesi, insanlar için bir kurtuluş ümididir. İktidara gelmek için tüm gücümüz ile çalışacağız” sözleriyle noktaladı.

Tahsin Torun’un kongre açılış konuşmasının ardından ise, Yalçın Öniş tarafından Faaliyet ve Hesap raporları okunarak, ayrı ayrı oylandı. Her iki rapor da delegeler tarafından kabul edilerek, eski yönetim ibra edildi.  

İl Başkanı Bekaroğlu: Ne siyasa, ne piyasa

Daha sonra söz alan Has Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, Türkiye’de ve dünyanın birçok bölgesinde siyasetin devlet ve piyasa üzerinden yapıldığını ifade ederek,  insanın devlet kurumları ve piyasalar tarafından ezildiğini ve hiçe sayıldığını belirtti. Bekaroğlu, HAS Parti’nin ise devleti de, piyasayı da insanların mutluluğu için sadece birer araç olarak gördüğünü kaydederek, ‘ ne siyasa, ne piyasa”  ilkesini benimsediklerini ifade etti.

Hükümete toplanan deprem vergilerinin hesabını sordu

2B Yasası ve “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki Yasa”ya da değinen İl Başkanı, 1999’da Marmara Bölgesi’nde ciddi bir deprem yaşandığını hatırlatarak, “ bu depremin üzerinden 13 sene geçti. Hemen deprem vergisi çıkardılar. Toplanan para bu güne kadar 40 milyar dolar’a ulaştı. Bu paradan dolar değil, 500 milyon TL bile şimdiye kadar deprem için kullanılmadı. Yani, AK Parti hükümeti bugüne kadar deprem için görülmüş, ciddi hiçbir adım atmadı.”

Afet Yasası, bir rant yasasıdır

“Şimdi 13 sene sonra bir Yasa çıkarıyorlar: ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’. Bu Yasa’yı taslak halinde olduğu günden bugüne uzman arkadaşlar ile birlikte inceliyoruz. Bu Yasa, gerçekten İstanbul’da ve Türkiye’de deprem dikkate alınarak, şehirleri dönüştüren bir Yasa mıdır; daha güzel şehirler, konutlar mı yapılacak, yoksa bu yasa başka bir şey midir diye inceliyoruz. Hayır, bu Yasa daha güzel şeyler yapmayacak; daha yaşanabilir şehirler yapmayacak. Bu Yasa daha sağlam konutları amaçlamıyor. Bu Yasa’nın tek bir amacı var: Rant; daha fazla kazanmak.”

Rayiç bedel adı altında alınan haracı kabul etmiyoruz

AK Parti’nin, şehire ve konuta insanların rahat yaşayabileceği mekânlar gözüyle bakmadığını  ifade eden Bekaroğlu, bunlar kazanç olarak, arsa olarak, kâr olarak bakıyorlar” dedi. 2B Yasası’nın gerekli bir Yasa olduğunu da kaydeden İl Başkanı, “çünkü başta Beykoz olmak üzere İstanbul’un ve Türkiye’nin çok geniş alanlarında yasal sorunları olan araziler var. Bu düzenleme bekleniyordu ama bu düzenlemeye bakıyoruz, büyük bir haksızlık yapıldığını görüyoruz. 50 senedir, 80 senedir İstanbul’da yaşayan ve sadece başını sokacak bir konutu olan insanlardan ‘rayiç bedel’ adlı altında alınan bu haracı kabul etmiyoruz” dedi.

Halk F tipi TOKİ konutlarına aktarılacak

Has Parti İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İnsanlar bunu ödeyemez; bunu bile bile yapıyorlar. Çünkü İstanbul’un merkezî, kıymetli yerlerine göz koydular. Aynı tarihi yarımadada olduğu gibi. Burada yaşayan insanlara büyük paralar dayatıyorlar ki, buraları terk etsinler. Terk edilecek bu yerlerde alışveriş merkezleri, rezidanslar, korunaklı siteler yapılacak. Yani, İstanbul İstanbullular’ın elinden alınacaktır. İstanbullular ise şehir dışında, benim ‘F Tipi konutlar’ dediğim TOKİ konutlarına gönderilecektir.”

Başbakan’a ve Maliye Bakanı’na hesap sordu

Bekaroğlu, Maliye Bakanı’na da seslendi: “ deprem dolayısıyla topladığınız 40 milyar doları ne yaptınız? Sayın Başbakan’a ve Bakan’larına soruyoruz: İşsizlik sigortasında toplanan 35 milyar dolar ne oldu? Niçin bu paraları iş alanları açmak için işsizlere ayırmıyorsunuz? Niçin bu paraları konutları sağlamlaştırmak için kullanmıyorsunuz?

Maliye Bakanı’na: “Paranın geri kalanı nerde?”

“Maliye Bakanı’na soruyorsunuz, ‘kara yolları, duble yollar yaptık’ diye cevap veriyor. İnceleme yaptık. 2003’ten bu yana duble yollar için kullanılan paraların toplamı 12-13 milyar dolardır. Diğerleri nerde?”

Bize, ‘onların da eşleri başörtülü’ dediler…

Mehmet Bekaroğlu, AK Parti yöneticilerine atfen, “Bunlar bizim arkadaşlarımız” dedi ve ekledi:           “ Bize de sordular; ‘Bunlar varken siz niye yeni bir parti kuruyorsunuz? Bakın bunlar da dindar insanlar. Çankaya’da Cumhurbaşkanı’nın eşi başörtülü. Meclis Başkanı’nın eşi başörtülü. Başbakan’ın eşi başörtülü. Niye siz ayrı bir parti kuruyorsunuz; niye bölücülük yapıyorsunuz ’ diye sordular.  Öyle değil. Kimsenin namazına, umresine, haccına söyleyecek lafımız yok. O, Allah ile kulları arasında. Ama biz başka konular ile ilgiliyiz: üretilen pastayı nasıl dağıtıyorsunuz? Sayın Başbakan’a soruyorum: Sen iki ay evvel iş adamları için, para babaları için Teşvik Yasası çıkardın. Onların yapacağı dünya kadar harcamayı devlete yükledin; vergilerimize yükledin. Ama memurlara sıra geldi, 3+3 diyorsun! AK Parti ile Halkın sesi Partisi birbirinden çok farklı. Dünyaya ve siyasete bambaşka bakıyoruz. Onlar devleti ve piyasayı ön plana çıkarıyorlar; biz ise insanı.”

AK Parti’nin bu ülkeye vereceği bir şey kalmadı

Halkın Sesi Partisi İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, konuşmasının sonunda ise, “AK Parti’nin bu ülkeye vereceği hiçbir şey kalmadı. Gerçekten yoruldular, gerçekten foyaları ortaya çıktı. Artık tabanda, her yerde bu konuşuluyor” dedi ve insanlar arasında Meclis içerisindeki muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP’nin de iktidara alternatif olamadıklarının konuşulduğunu söyledi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’tan Uludere eleştirisi

İl Başkanı Bekaroğlu’ndan sonra söz alan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ise, farklı başlıklar altında ülke meselelerine değindi. HAS Parti’nin bir ihtiyaçtan doğduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, “ Biz, Türkiye’de halkın menfaatine olan yeni sözü söylemeye çalışıyoruz” dedi.

Konuşmasının devamında son günlerde Uludere istihbaratını kimin verdiği tartışmasının gündemde olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, “üzerinden altı ay geçti hala burada ne olduğunu bilmiyoruz. T.B.M.M. İnceleme Komisyonu, HAS Parti’den bir ay sonra Uludere’ye gitti” ifadesini kullanarak, İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan rapor ile kendi hazırladıkları rapor arasında “fersah fersah mesafe” bulunduğunu da kaydetti.

Milli Savunma Bakanı istifa etsin!

Has Parti olarak bu olayda suçu veya ihmali olan tüm kurum ve kuruluşların ortaya çıkarılması gerektiğini çok önceden ifade ettiklerini belirten Kurtulmuş, yapılan hatanın eğer siyasi sorumluğu var ise, bu sorumluluğu üzerine alarak Milli Savunma Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini de çok önceden söylediklerini hatırlattı.

Suriye meselesinde hükümet ne İsa’ya yarandı, ne Musa’ya!

AK Parti hükümetinin Suriye ile ilgili olarak öngörü zaafı bulunduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş,  “ şimdi hükümet ortada kaldı, ne İsa’ya yarandılar, ne de Musa’ya” dedi.

Açıklığa kavuşturulmamış cinayetler

Anayasa konusundaki çalışmalara da değinen HAS Parti Genel Başkanı,  “ eski Türkiye ile hesaplaşıp, eski Türkiye’nin defterini dürmeden Türkiye’de halk iktidarının olamayacağını” ifade etti. “Eski” Türkiye’de Muhsin Yazıcıoğlu, Recep Yazıcıoğlu, Bedri İncetahtacı, Turgut Özal, Aydın Menderes gibi isimlerin şaibeli ölümlerinin Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Hamit Fendoğlu, Hrant Dink gibi siyasi cinayetlerin bulunduğunu belirten Kurtulmuş, “bunların hakikatini ortaya çıkarmadan yeni Türkiye’nin kurulamayacağı” iddiasında bulundu.

Tüm bunlar için yeni Türkiye’nin yeni yasal yapısının kurulması gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, “milletin egemen olduğu yeni bir anayasa şarttır” açıklamasını yaptı.  

Hükümete seslendi: Bizi boşuna uğraştırmayın!

Numan Kurtulmuş, hükümete Anayasa değişikliği konusunda da seslendi: “ Eğer, ‘dostlar alışverişte görsün, birkaç madde değiştirelim’ diye bir anayasa değişikliği yapacaklar ise, buradan Beykoz’dan söylüyorum: Boşuna ne bizi uğraştırsınlar, ne kendileri uğraşsın.”

Hükümet, topu taca atacak

Milletin egemen olacağı yeni bir anayasa iradesinin millette bulunduğunu ancak parlamentodaki partilerin bu iradeyi ortaya koymadıklarını da kaydeden Kurtulmuş, “korkarım ki, ‘efendim, iklim müsait değil, uzlaşma bulunmadı’ diyerek, Anayasa meselesinde top bir kere daha taca atılacaktır” dedi.  

Buna milletin gözünü boyamak derler

Üzerinde sadece rütuş yapılacak olan bir anayasa değişikliğinin, bir anaysa değişikliği olmayacağını belirten Numan Kurtulmuş “ buna anayasa değişikliği demezler, sadece milletin gözünün boyanması derler” yorumunu yaptı.

Önce adam gibi bir Anayasa, ondan sonra Başkanlık sistemi

İdeal bir demokraside başkanlık sisteminin konuşulabileceğini seçim beyannamelerine de koyduklarını hatırlatan Numan Kurtulmuş, “ancak Türkiye bugünkü seçim barajları, Meclis içtüzüğü, Anayasa, Siyasi Partiler Yasası ve siyasi partilerin antidemokratik yapısıyla Başkanlık Sistemi’ni konuşur ise, buradan demokrasi falan çıkmaz. Buradan demokrasinin çok daha fazla kısıtlandığı bir düzen ortaya çıkar” yorumunda bulundu ve ekledi: “Önce gelin adam gibi bir Anayasa, adam gibi bir Siyasi Partiler Yasası, adam gibi Meclis içtüzüğü, adam gibi bir Seçim Yasası,  adam gibi bir Sendikalar Yasası yapalım; önce demokratikleşme, sonra Başkanlık sistemi” dedi.

Yeni partililere rozet taktı

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un, partiye yeni katılan üyelere rozet takmasının ardından ise Kongre seçimi için delegeler oy kullandılar.

Ve… Tahsin Torun ile yola devamı

Yapılan oylama sonucunda kongreye tek liste ile giren Tahsin Torun yeninden İlçe Başkanı oldu.

HAS Parti Beykoz İlçe Teşkilatı:

Yönetim Kurulu (ASİL)

 

Tahsin Torun

Abbullah Derinoğlu

İsmet Şahin

Salim Adanur

Kemal Çaktı

Coşkun Torun

Mehmet Özkan

Yalçın Öniş

İdris Özkan

Faruk Arıkan

İsmail Alataş

Aslan Aktürk

Emrah Gezer

Erdi Derinoğlu

Asker Avşar

Hasan Sivri

İsmet Yavuz

Abdulgazi Kapukaya

Fatih Adanur

İbrahim Ufakak

Ahmet Ali Sünnü

 

İl Kongre delegeleri:          

Yakup Özbek

Salih Birinci

Ahmet Avşar

Yaşar Şahin

Tahsin Torun

Abdullah Derinoğlu

Salim Adanur

Kemal Çaktı

İsmet Şahin

Abdülgazi Kapukaya

Yalçın Öniş

Haber: Arzu Başlantı

Has Parti’de yeniden Tahsin Torun
Bizi Takip Edin