Her şeyde bir hayır vardır

Günlük hayatımızın akışı içerisinde gerçekleşememiş olaylardan sonra sıkça şu cümleyi kullanırız: “Her şeyde bir hayır vardır”

Esasen olmasını arzu ettiğimiz olaylar gerçekleştiğinde Rabbimize şükür etmek pek aklımıza gelmez. Fakat arzu et

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük hayatımızın akışı içerisinde gerçekleşememiş olaylardan sonra sıkça şu cümleyi kullanırız: “Her şeyde bir hayır vardır”

Esasen olmasını arzu ettiğimiz olaylar gerçekleştiğinde Rabbimize şükür etmek pek aklımıza gelmez. Fakat arzu ettiğimiz durum gerçekleşmezse o zaman her şeyde bir hayır vardır sözünü kullanırız . Adeta olmadı ama olsa daha iyi olur der gibiyizdir. Halbuki bütün tedbirleri alıp sebeplere yapışıp sonra da Allah’a gönülden tevekkülle teslimiyet göstersek daha güzelini yapmış oluruz.

***

Bazen şer gibi zannettiğimiz olayların neticesinde hayır da çıkabiliyor. Bir müddet sonra bakıyoruz şer zannettiğimiz şey bizim için iyiye dönmüş. O zaman iyi ki olmuş diyoruz.

Bakara suresinde yüce Rabbimiz: ”Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin hayrınızadır. Sevip, isteyip arzu ettiğiniz bir şey de sizin için şerli olabilir. Hakikati Allah bilir siz bilemezsiniz.” buyuruyor. Bu ayet-i kerime bize çok güzel yol göstermektedir. Hadiselere sabırla ve ibretle bakmamızı, rabbimizin bizim için hep güzellikler yarattığını anlamamıza vesile olmaktadır. Hayatta boş, manasız hiçbir şey yoktur. Her olayın arkasında nice hikmetler vardır ki biz onları anlayamayız.

***

Küçük ve fakir bir sahil köyünde balıkçılar akşamüstü kafileler halinde balığa çıktılar. Mevsim kış. Gecenin bir vaktinde hava aniden patladı, fırtına bütün şiddetiyle denizi karıştırmaya başladı. Köydeki kalanlar sahile koşuştular. Analar, eşler, nişanlılar, çocuklar denizdeki yakınlarının salimen dönmesi için dua ediyorlardı. İşte tam bu sırada köydeki evlerden biri tutuştu kızıl alevler göklere yükseldi. Sahildekiler dönüp yangına müdahale edinceye kadar ev yanıp kül oldu gitti. Yangından birkaç saat sonra balıkçı tekneleri uzaktan göründüler. Ortalıkta ağarmaya yüz tutmuştu. Nihayet salimen sahile dönen balıkçılardan birinin eşi kocasına acı haberi verdi.

-Kaptan dedi. Bu gece yangın oldu evimiz yandı bitti. Hiçbir şeyi kurtaramadık.

Kaptan;

-Üzülme hanım biz o alevlere bakarak yönümüzü bulduk, evimiz bütün tekneleri kurtardı şükürler olsun diye cevap verdi.

Dedik ya sevgili okuyucularım her şeyde bir hayır vardır diye.

İbrahim Hakkı Hazretleri ne güzel söylemiş:

Deme, şu niçin şöyle

Yerincedir ol öyle.

Bak sonunu sabreyle

Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler.

Naçar kaldığın yerde

Nagah açılır perde

Derman olur her derde

Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler.

(Naçar: Çaresiz, Nagah: Ansızın)

Allah’a emanet olun kalın sağlıcakla…

Not: Bütün okuyucularımın Kurban Bayramlarını tebrik eder, alem-i islama hayırlar getirmesini yüce rabbimden niyaz ederim.

Her şeyde bir hayır vardır
Bizi Takip Edin