Hisarlı Kadınlar hünerlerini yarıştırdı!

Beykoz Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği geleneği bozmayarak ‘21. Hanımlar Arası Yöresel Yemek Yarışması'nı gerçekleştirdi.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği'nin, her yıl Turizm Haftası kapsamında düzenlediği geleneksel “ Hanımlar A

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği geleneği bozmayarak ‘21. Hanımlar Arası Yöresel Yemek Yarışması’nı gerçekleştirdi.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği’nin, her yıl Turizm Haftası kapsamında düzenlediği geleneksel “ Hanımlar Arası Yöresel Yemek Yarışması”nın 21.’si gerçekleştirildi.

Birbirinden yetenekli ev hanımı, yemek yapma sanatındaki hünerlerini jüri karşısında sergiledi. Ev hanımlarının ülke turizmi doğrultusunda bilinçlendirilmeleri, onurlandırılmaları ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada, yöresel zenginliklerimizde bir anlamda tanıtılmış oldu.

Sabancı Öğretmenler Evi’nde düzenlenen etkinliğe; Kaymakam Süleyman Erdoğan, Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden Süreyya Büyükçınar, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nejla Çağlayan, İlçe Gıda ve Tarım Müdürü Vekili Halil İbrahim Keskin ve çok sayıda konuk katıldı.

Yarışmanın jüri üyeleri ise; Sevgi Göktepe, Ayşegül Demirbulak, Ümmü Tunca, Baykan Keflioğlu ve Sacit Kaya oldu.

Yarışma öncesi kısa bir selamlama konuşması gerçekleştiren Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Ferda Kazancıbaşı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Kaymakamım, Sayın Turizm İl Müdürlüğü Yetkililerimiz, Şube Müdürlerimiz, Basınımız, konuklarımız ve her türlü fedakarlıkları göze alarak, evlerindeki rızıklarından keserek böyle bir yarışmaya katılan fedakar ev kadınlarımız, hepinizi bugünün mutlu geçmesi için el birliği ile bir aradayız. Hepinizi kutluyor ve teşekkür ediyorum”.

Kazancıbaşı’nın konuşmasının ardından sözü, Kaymakam Süleyman Erdoğan aldı. Gıda ve beslenme üzerine dikkat çeken Kaymakam Erdoğan, ‘Gıda Güvenliği’ isimli kitabını katılımcılara tanıttı. Yapılan yarışmayı işaret ederek, güzel bir faaliyet olduğunu ve devamının gelmesini dileyen Kaymakam Erdoğan; “Sizlerden ricam, yediğinize, içtiğinize dikkat edin. Şimdiki bu hallerimiz, önceden yediğimiz yemeklerle alakalı. Akşam uyuyarmıyorsanız, lütfen o günkü yediğiniz yemeklere bakın. Her şeyimizi etkiliyor…Hallerimizdeki dalgalanmalar, şekerimizin aniden çıkıp, yükselmesi gibi şeyler yediklerimizden kaynaklanıyor. Yediklerimizde; hijyen sorunu var, gübre kalıntıları var, hileler var. O zaman topyekün seferberlik içerisinde bu konuyu öğrenmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Sırasıyla yaptıkları yöresel yemekleri en başta jüriye, sonrada katılımcılara tattıran ev hanımlarının yemekleri, görsel ve tat bakımından hepsi ayrı ayrı tebrik aldı.

Yaklaşık 3 saatin sonunda yarışma sona erdi. Yarışma galipleri, Turizm Bakanlığı’nca çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Kategorilere ayrılan sonuçlara göre yarışmanın galipleri şöyle:

Tatlılar Dalı’nda Seval Ege – Kozalak Kurabiye

Börekler Dalı’nda Gülümser Yavuz – Gülümser’in Tuzlu Kurabiyeleri

Yemekler Dalı’ nda Gülbahar Genç – Kıvırcık Sarma

Hisarlı Kadınlar hünerlerini yarıştırdı!
Bizi Takip Edin