Hızır Yılmaz Çubuklulular ile bir araya geldi

CHP Beykoz, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan arsalar ile ilgili bilgilendirmede bulunmak üzere Çubuklulular ile bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Teşkilatı, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan arsa

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan arsalar ile ilgili bilgilendirmede bulunmak üzere Çubuklulular ile bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Teşkilatı, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan arsalar ile ilgili bilgilendirmede bulunmak üzere Çubuklulular ile bir araya geldi. Kiremitdere ile ilgili olan söz konusu devir teklifinin Belediye Meclisi’nin 6 Şubat 2013 veya 8 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleştireceği iki oturumdan birinde gündeme getirilerek, onaylanacağını hatırlatan İlçe Başkanı, teklife grup olarak yapacakları itiraz için Çubuklululardan destek istedi. Hızır Yılmaz, Çubuklular’ı Meclis oturumu öncesinde Belediye önünde toplanmaya çağırdı.

Hızır Yılmaz ve Hüsnü Kolcu açıklamada bulundular

Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, Meclis üyeleri Nusret Yılmaz ve Hüseyin Karababa, CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, bazı partililer, Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu ve Çubuklu’da ikamet eden vatandaşlar ile Çubuklu Şenevler’de bulunan Çukuralan Köyü Derneği’nde bir araya gelen CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu ile birlikte vatandaşlara seslendi.

Hızır Yılmaz: Sürgün Belgesi

Konuşmasına, Beykoz Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından 8 Ocak 2013 tarihinde Başkanlık Makamı’na hitaben yazılmış olan 277078-  301. 03-49 ve “ Satış Kararı” konulu raporun suretini okuyarak başlayan CHP Beykoz İlçe Başkanı, söz konusu belgeyi “Sürgün Belgesi” olarak niteledi.

Salondaki vatandaşlara Çubuklu Kiremitdere’de bulunan 835 ada ve ona bağlı 1,10, 4 ve 9 nolu parseller ve 714 nolu parseldeki 15, 16, 2, 3, 5, 11, 10, 12, 6, 8, 9 ve 833 ada 14, 15, 16, 1, 10, 11, 12, 2, 3, 4, 5 ve 9 nolu parsellerin satışı hakkındaki raporu okuyan Hızır Yılmaz, söz konusu rapora Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından “olur” verildiğini kaydetti.

Niye Anakent’e devrediyorsun?

Beykoz Güncel Haber’in Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile yaptığı son röportaja atıfta bulunan CHP İlçe Başkanı, söz konusu röportajımızda hem Belediye Başkanı, hem de Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki tarafından verilen cevapları eleştirdi. Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki’nin, Çubuklu Kiremitdere’deki söz konusu arsaların Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili olarak yapmış olduğu, “ ‘Bu, kurumlar arası bir devirdir. Bunu ‘satış’ gibi öne sürüyor CHP ki, bu yanlış bir şey. Belediye Kanunu’nun 75. maddesine göre, burada ortak bir proje gerçekleştirilecek’ şeklindeki açıklamalarını ve akabinde Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından yapılan açıklamayı şu sözler ile eleştirdi: “ Ortak bir proje gerçekleşecek ise, arsanın tamamını Anakent’e niye devrediyorsun? Ortaklı yapacaksak, oturur bir ortaklık anlaşması yaparız. Bir ortalıktan bahsedecekler ise bu böyle olur. Eğer bilmiyorlar ise yeniden düşünsünler.”

Hani bu bir ortaklıktı?

Belediye Başkanı Çelikbilek, ‘Belediye’nin borcu var; bunları kapatmak için ne yapalım?’ diyor. Hani iki satır önce ‘ bu bir ortaklık?’ diyordun? Şimdi diyorsun ki, ‘borcumu kapatmak için satıyorum.’”

Vatandaşların haberi yok

Belediye Başkanı Çelikbilek’in, “Bu vatandaşlarımızın çoğu bu konuyu biliyor” şeklindeki sözlerini de eleştiren Hızır Yılmaz, “ama burada bulunan arkadaşlarımız ‘haberimiz yok!’ diyorlar” dedi.

Bugün size, yarın bize

Yılmaz, şu yorumu yaptı: “ Bu karar büyük olasılıkla yarın (6 Şubat 2013) veya Cuma günü (8 Şubat 2013) Belediye Meclisi’ne gelecek. Biz CHP örgütü olarak bütün üyelerimizi Meclis’e davet ettik; çünkü bugün sizlere, yarın bizlere. Eğer bu olayda buradaki vatandaşlarımızın yanında dik durmaz isek, tepkimizi koymaz isek, bu bir ölçü olacak ve Beykoz parça parça veya bundan sonra artık parça parçaya da gerek duymadan toptan satılacaktır.”

‘Mağdur olmayacaksınız!’ yalanına asla kanmayın

Dernek lokalinde toplanan vatandaşlara, “ biz sizi mağdur etmeyeceğiz yalanına asla kanmamaları” çağrısında bulunan İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, “ burası Büyükşehir’e gittikten sonra, buradaki Belediye Başkanı’nın veya Yüksel Baki’nin sözünün hiçbir değeri yoktur. Arsa senin elindeyken benim hakkımı vermiyorsun da, Anakent’e gittiği zaman seni mi dinleyecek Anakent Belediye Başkanı? Kendileri kurnaz, buradaki halk, CHP veya başka siyasi partiler enayi mi? Bunu biz yutmayız. Hiç kimse de bunu yutmaz. Anakent’e gittikten sonra Anakent’in malıdır. Zaten bu yazının içinde ‘burası kentsel dönüşüm alanı içindedir’ diyor. Kentsel dönüşüm alanı içerisinde olan bir yer, Anakent’e gittikten sonra TOKİ marifetiyle, Çevre Bakanlığı marifetiyle projelendirildi; o projeyi bizler mi alacağız? 50 trilyon TL bekliyorlar buradan. Biz 50 trilyonu toplayabiliyor isek belki bizimle pazarlık yaparlar, bize de verebilirler ama bizim 50 trilyonumuz yok” dedi.

Beykoz halkı saf değil!

Yılmaz, şunları söyledi: “ Onun için ben iddia ediyorum; bugünden bu arsayı, 38 dönümü hangi müteahhide verecekler; onu da biliyorlar. Biraz araştırırsanız, bu bölgede bazı parsellerde arazi toplayan müteahhit kimdir? Çok büyük bir olasılıkla, bu arsalar alındıktan sonra diğerleriyle birleştirilecek, o müteahhitlere peşkeş çekilecek. Bunun aksini düşünmek saflık olur; Beykoz halkı saf değil, CHP de saf değil.”

Halkı bu konuda kışkırtmaya devam edeceğiz

Konuşmasının devamında, CHP’yi ‘ kışkırtıcı’ olarak görenlerin olduğunu ifade eden Hızır Yılmaz,  “ Biz halkı bu konuda kışkırtmaya devam edeceğiz; ben orada olacağım. Benim görevim bu; CHP’nin görevi bu; halktan kaçırılan bir şey var ise, onun yanında olmak. Bütün arkadaşlarımın her biri Meclis’te tek tek söz alacak. Onları bu inattan vazgeçmeye zorlayacağız. Çoluk çocuk gelin Meclis’te bizim arkamızda olun” dedi ve Kiremitdere için gösterilecek olan direncin, “ bundan sonra Beykoz halkı için bir milat olacağını” kaydederek, “ eğer buradaki direncimizle bunu geriye döndürürsek, artık Beykoz’la ilgili böyle çirkin oyunlara giremeyecekler” yorumunda bulundu.

Hüsnü Kolcu: Ben ne CHP’nin, ne de başka bir partinin muhtarıyım

Hızır Yılmaz’ın konuşmasının ardından ise Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu söz aldı. Sözlerine, “ Benim hakkımda da çeşitli spekülasyonlar yapılıyor; ben ne CHP’nin, ne Ak Parti’nin, ne MHP’nin veya bir başkasının muhtarıyım; ben tek kelimeyle sizlerin muhtarıyım” şeklinde başlayan muhtar Hüsnü Kolcu, “ Çubuklu mahallesinin menfaatine veya aleyhine ne varsa ben de oraya gitmeye kendimi mükellef sayarım çünkü sizin haklarınızı birinci derecede korumakla mükellefim” dedi.

Bana, ‘burası konut alanı olacak’ dendi

Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, bu açıklamasının ardından ise, şunları söyledi: “ Belediye’nin gündeme getirdiği olay 835 ada 10 parsel yani Çukuralan Çıkmazı ile Şehit Sadık Şişman Sokak’ın Kiremitdere’ye doğru akan bölümü. Burasıyla ilgili olarak Emlak İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin beni Belediye’ye çağırarak, ‘ muhtarım, biz burada bir düzenleme yapmak istiyoruz. Biz burayı Belediye’nin imkânlarıyla konut alanı yapacağız; burası yeşil alandır, böyle bir fikrimiz var; sizden de destek bekliyoruz” dedi.”

Mahalle muhtarı olarak böyle bir şeyden haberim olması gerekir

Yeşil alan olan bir yerde kimsenin hak sahibi olmadığını da hatırlatan mahalle muhtarı, “ ben bu 835 ada 10 parsele konut alanı olması için imza attım” dedi. O zaman söz konusu izin ile ilgili olarak Belediye’ye çağrılmış bulunmasına rağmen, parsellerin bir araya getirildiği bu son düzenleme ile ilgili olarak ise bilgilendirilmemiş olmasını eleştiren Kolcu,   “ benim Büyükşehir’e devirden inanın haberim yoktu; bugün Hızır Başkan gelince ben biraz sükutu hayale uğradım. Niye? Mahalle muhtarı olarak böyle bir şeyden benim haberim olması gerekir. Çünkü bu alan o kadar büyük bir alan ki, 38 dönüm. Şu anda orada bahçeler yapılıyor; o bahçeler bile bu alanın içerisinde” dedi.

Kuşkularım var

Hüsnü Kolcu, yaşanan son gelişmeler ile ilgili düşüncelerini ise şu sözler ile ifade etti: “ ( Bu olayın) altındaki gerçeği ben de bilemem. Kuşkularım var mı? Tabii ki rahatsızım, kuşkularım var. Burada oturan binlerce insan var, binlerce ev var orada. Ben isterdim ki, bana bunu haber versinler. Bu olay bana göre doğru mudur? Değildir. En azından bana, ‘ muhtarım, biz burayı beceremedik; imara sokamadık’ diyebilirlerdi.”

Başkan Yardımcısı Yüksel Baki’yi telefon ile aradım

CHP İlçe Başkanı’ndan söz konusu devir haberini alması üzerine Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki’yi telefon ile aradığını kaydeden Hüsnü Kolcu, Başkan Yardımcısı’nın kendisine yaptığı açıklamayı da şu sözler ile aktardı: “ Biz orayı iki senedir konut alanına sokmak istiyoruz, beceremedik, yapamadık; şimdi bu yetki Çevre Bakanlığı’na geçti biz bunu Büyükşehir’e vereceğiz ki, Büyükşehir daha iyi uğraşır, konut alanına daha iyi sokar.”

Hepsi aynı partiden?

Muhtar Hüsnü Kolcu’nun bu sözlerinin ardından araya giren CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, “ Beykoz Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre Bakanlığı’nın aynı partiden oldukları” hatırlatmasında bulunarak, “ Anakent CHP’de olsa o zaman ( bu açıklamaya) inanırdım” dedi.

Daha büyük yerden emir gelmiştir

Yılmaz, şu açıklamayı yaptı: “ Eğer gerçekten vicdanları varsa, hiç olmazsa vatandaşa yalan demesinler. Ben buraya yukarıdan daha büyük yerlerden emir geldiğine inanıyorum. Bunun yukarılarda önce pazarlığı yapılmıştır. Kimin alacağı bile onlarda belli. ‘ Biz daha kolay olsun diye Anakent’e veriyoruz’ demek olmaz.”

Karanfil ve Uğur Mumcu mahallelerini örnek gösterdi

Karanfil ve Uğur Mumcu mahallelerini Çubuklu’daki devir işlemine örnek olarak gösteren Hızır Yılmaz, “Anakent’e bir defa gittiği zaman, korkarım ki bir de sizden Belediye malı üzerinde işgalci diye para istemesinler!” dedi.

Muhtar Kolcu: Rumlar, Çubuklu’daki bazı yerleri tescil ettirdi

“ Çubuklu Mezarlığı’nın yanından Dedeoğlu Ekmek Fırını’na kadar, Gelin Sokak’a kadar Şehit Gökhan Taş Sokak’ın aşağı tarafının tamamının Rumlar tarafından alındığı” açıklamasında da bulunan Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu ise, “ en büyük tehlike” şeklinde nitelediği bu durum hakkında şunları söyledi: “ ( Bu yerleri) bugün tescil ettirdiler. Bugün bir vatandaş daha geldi bana; 176 ada 46 parsel de gitmiş. Ne yapacağımızı biz de şaşırdık. Aşağıda başka bir yer de Rumlar’ın çıktı. 300 metrekare parsel Rumlar’a çıkmış” dedi.

Denetleme görevimizi yapıyoruz

Toplantıda son sözü alan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, iktidar patisini denetlemenin muhalefet partisi olmanın bir gereği olduğunu hatırlatarak, “ biz, aldığımız bilgi ve belgeyi sizinle paylaştık. Bu konu yarın veya Cuma günü Meclis’e gelecek” dedi ve vatandaşları bu konuda kendilerine destek olmaya çağırdı.

Haber: Arzu Başlantı

Hızır Yılmaz Çubuklulular ile bir araya geldi
Bizi Takip Edin