Hızır Yılmaz, seçim sonuçlarını değerlendirdi!

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, yerel seçim sonrası ilk değerlendirmesini Beykoz Güncel ile paylaştı.

Tüm Türkiye'nin heyecanla beklediği yerel yönetim seçim süreci sona erdi. Beykoz'da sandıktan birinci çıkan aday…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, yerel seçim sonrası ilk değerlendirmesini Beykoz Güncel ile paylaştı.

Tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği yerel yönetim seçim süreci sona erdi. Beykoz’da sandıktan birinci çıkan aday ise, AK Parti Belediye Başkan Adayı Yücel Çelikbilek oldu. Çelikbilek’i, Beykoz’da ikinci takip eden adaysa CHP’den adaylığını koyan Hızır Yılmaz’dı. Bizde, seçim sonrası değerlendirmesini almak üzere CHP İlçe Başkanlığı’nda Hızır Yılmaz’la kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Yılmaz, seçimi kaybetmediğini sadece kazanamadığını vurgularken rakibinin Yücel Çelikbilek değil, Başbakan olduğunu da sözlerine ekledi.

Genel olarak seçimi yorumlar mısınız? Yücel Çelikbilek’in tekrar başkan olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de olduğu gibi Beykoz’da da biz başbakanla yarıştık. Beykoz’da özellikle iki parti yarıştı. Oylar iki parti üzerine yöneldi. Bunları seçim analizlerine baktığınızda görürsünüz. CHP’den aday olamadığı için Alaattin Köseler ile seçim alabileceğini düşünerek partileri MHP’ye aldılar. Efsane olur diye düşündüler. Ama efsane kestane oldu. Yine Giresunlu dostlarımız, bize haksızlık yapıldı diyerek BBP’den bir arkadaşımızı aday yaptılar. Bizim gücümüzün ne olduğunu göstereceğiz, dediler. AK Parti’ye çekildilerse o arkadaşımıza haksızlık yapmış oldular. Çünkü, sonuçlar onu çıkarıyor. Saadet Partisi’nin, AK Parti’ye oy yok, bizim dinimizle dalga geçenlere oy vermeyeceğiz demelerine rağmen seçmenlerine bunu kabul ettiremediler. Onlarda gitti, oylarını AK Parti’ye verdi. CHP, seçim kaybetmemiştir. Sadece kazanamamıştır. Çünkü, kaybetmek için o koltuğun size ait olması gerekir. Sadece bize ait olmayan bir koltuğu kazanamadık.  Milletvekili Metin Külünk, Sayın Başbakan televizyonlardan adeta siz bırakın benim adaylarımın yeteneksiz ya da yetenekli olduğunu karışmayın, bana oy verin, ben madurum, ben çaldım çırptıysam Türk halkı için çaldım dercesine çalıştı. Bunu da başardı. Bizde Beykoz’da Başbakana karşı yarıştık. Bunun üzerine kalkıp Yücel Çelikbilek ‘ben kazandım’ derse Başbakana karşı haksızlık yapmış olur. Çünkü hiçbir yerde benim projem, benim yapacaklarım demedi. Başbakanımız Beykoz’u seviyor dedi. Beykozlu tehdit edildi. Özellikle Çavuşbaşı’nda özel projedeki insanlar, CHP kazanırsa özel proje alanlarınız iptal edilir, bizde arsaları Milli Emlak’a teslim ederiz, yerimizi alamayız diye tehdit edildi. Tehdit üzerinden oylar aldı. Ona rağmen iki tarafta bloklaşma olmasaydı, AK Parti seçimi kazanamazdı. Çünkü CHP 2009 seçimlerinde 42 bin oy, 2011 seçimlerinde 40 bin oy şu anda ise 51 bin oy aldı. Yani her şartta oylarını arttırdı.

Türkiye genelinde CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün İstanbul’da seçimi alır algısı oluşmuştu. Fakat Sarıgül seçimi kaybetti. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Mustafa Sarıgül seçimi kaybetmedi, kazanamadı. Siyaset, iktidarla yerel adaylar arasında geçince bu sonuç ortaya çıktı. Yoksa Sarıgül’ün gücüde, siyaset tarzı da ortada. Büyükşehir’de aldığı oranlar bakılırsa, adaylığının tutmadığını kimse söyleyemez. Tutmasaydı, bir gelişme bir artırma olmazdı. Biz iktidarla yarıştık. Bir bloklaşma oldu. Beykoz’da kimse bana para dağıtmadılar diyemez. Birçok yurttaş bu gerçeği biliyor. Elimizde belge yok, isim var. Ama bunlar hiç önemli değil. Sonuçta CHP, 51 bin yurttaşın oyunu aldı. Bu çok önemli bir rakam, diğer partiler silindi. Seçimlere girdiğinizde kaybedebileceğinizi de bilerek giriyorsunuz. Benim siyaset anlayışım sadece kazanmak değil. Adam gibi durmak, dik durmak, yalan söylemeden siyaset yapmak benim anlayışım. Hızır Yılmaz’ın Beykoz halkına borcu vardır. O borcunu her zaman ödeyecektir.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, bu süreçten sonra nasıl ilerleyecek?

CHP, Beykoz’da çok daha güçlü olacaktır. Kadrolar yenilenecektir. Çürük elmaları kesin atacaktır. CHP’de görev yapmasına rağmen, hainlik yapan vardır. Onlar tespitlidir. Onun gereğini yönetim yapar. Eğer onlar şerefliyse CHP’den üyeliklerini alacaklar. Destekledikleri yere gideceklerdir. CHP’de yeni anlayışla güçlü kadrolarla yoluna devam edecektir. CHP’nin nitelikli kadroları 24 saat çalıştı, karşılıksız. Bu yüzde Beykoz’da CHP kazanır algısı oluştu. Olgudan fazla algı yarattıysak o zaman biz aslında doğru adayla, doğru meclis üyeleriyle, doğru kişilerle seçim kampanyası yürütüldü. Bunu da böyle anlamak gerekir diye düşünüyorum.

Önümüzde genel bir seçim dönemi daha var. Beykoz halkına bundan sonraki süreç için nasıl seslenmek istersiniz?

İnsanları korkutanların, Çavuşbaşı’nda bütün yurttaşlarımıza, hak sahiplerinin yerini bahane bulmadan, 1000 m2’ye kadar kullananları imarsız bırakmadan tüm herkesin mülkiyet sahibi olacak şekilde imarlarını vermesini istiyorum. Eğer vermezlerse aldıkları oylara ihanet ederler. Yurttaşları korkuyla kazandılar ama bu sefer madur ederek beddualarını almaya devam ederler. Ben asla yurttaşlarıma küs olmam. Onlar bizim insanlarımız. Onların tercihlerine saygı gösteririz. Ama kutlamaya sıra gelince ben Başbakanı kutlarım. Çünkü benim karşıma Başbakanı rakip olarak çıkardılar. Ben gazeteci olarak sizin yerinizde olsam, Başbakan Beykoz’da seçimi kazandı diye manşet atarım.

Haber: Burcu Çelik

Hızır Yılmaz, seçim sonuçlarını değerlendirdi!
Bizi Takip Edin