Hocaoğlu birifing verdi CHP ret'ten döndü!

Beykoz Belediye Meclisi'nde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları CHP'nin ‘çekimser oyuna' rağmen AK Parti'nin ‘evet' oyuyla kabul edildi.

Meclis üyelerinin eksiksiz katılımı ile gerçekleşen toplantıda; 1/5000 Ölçekli Beykoz İlçesi Boğaziçi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi’nde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları CHP’nin ‘çekimser oyuna’ rağmen AK Parti’nin ‘evet’ oyuyla kabul edildi.

Meclis üyelerinin eksiksiz katılımı ile gerçekleşen toplantıda; 1/5000 Ölçekli Beykoz İlçesi Boğaziçi Geri görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 Ölçekli Beykoz Boğaziçi Alanı Geri görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları II. Etap planları görüşüldü.

İmar planları; meclis sonunda oylamaya sunularak CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün’ün ‘ret oyu’ ve CHP’li 10 meclis üyesinin ‘çekimser oyuna’ rağmen AK Partili Meclis Üyelerinin ‘evet’ oyuyla meclisten geçti.

Hocaoğlu birifing verdi CHP Ret’ten döndü!

Beykoz Belediye İmar Komisyon Başkanı İbrahim Hocaoğlu CHP İlçe Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerine planlar hakkında brifing vermek üzere davet ettiği öğrenildi. Bu davete sadece İlçe Başkanı Şevket Arıkan ve meclis üyeleri katılırken yönetim kurulu üyelerinin katılmaması dikkat çekti.

CHP Meclis Grubu’nun planlara “RET” vermeyi düşünürken İmar Komisyon Başkanı İbrahim Hocaoğlu’nun verdiği brifing sonrası ‘EVET’e dönüştüğü öğrenildi. Grup toplantısında planlara ‘EVET’ verilmesinin ağır basmasına rağmen CHP’nin siyaseten planlara ‘Çekimser’ kaldığı söyleniyor.

Beykoz Belediye Meclisi Ekim Ayı olağan toplantısında oylamaya geçilmeden önce planlarlar ve hazırlık süreci hakkında bilgi verildi.

Hocaoğlu: Planlarımızın vizyonu; Beykoz’un Eğitim, Sağlık ve Turizm ilçesi olması!

AK Parti Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu, imar planları ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı. Planların, Beykoz vizyonunu açıklayan Hocaoğlu: “Boğaz alanı; Poyrazköy’ün bir kısmı, Anadolu Feneri’nin bir kısmı, Tokatköy, Çamlıbahçe, Ortaçeşme Mahallerinin tamamı, Merkez Mahallesi’nin bir kısmı, Akbaba’nın bir kısmı, İncirköy Mahallesinin bir kısmı,  Gümüşsuyu’nun bir kısmı, Çubuklu’nun bir kısmı, Çiğdem Mahallesi’nin tamamı, Soğuksu kısmen, Kavacık kısmen, Anadoluhisarı kısmen, Göztepe kısmen, Göksu kısmen ve Yenimahalle kısmen olmak üzere bir plan bölgesi. Hem şu anda Bakanlıkta olan planlarımız hem de şu anki boğaz planlarımız, 20-25 yıllık projeksiyon dikkate alınarak hazırlanmış planlardır. Planlarımızın bir vizyonu vardır. Beykoz ilçemiz, tüm bu planlar hazırlanırken doğal sit alanı olma sebebiyle kanunlar çerçevesinde plan yaparken çok alternatifli plan yapma imkanına sahip değiliz. Beykoz’umuzda bu planları hazırlarken 3 unsuru vizyon aldık. Eğitim, Sağlık ve Turizm ilçesi olmasını arzuluyoruz. Aynı zamanda herkesin mülkiyet sahibi olmakla beraber herkesin imar hakkına sahip olabilmesi için bir plan çalışması yapıldı” dedi ve kişilerin mülkiyet esas haklarının göz önünde tutulduğunu, doğal çevrenin sürdürülebilirliğinin korunarak sağlıklı, yaşanabilir kentsel alanların düzenlenmesinin planlarda amaçladığını sözlerine ekledi.

Açıklamalarını bazı karşılaştırmalarla da destekleyen Hocaoğlu: “Yürürlükteki planda, konut alanı 307 hektardır. Şu anki meclisten geçireceğimiz teklif planımızda konut alanı, 397 hektardır. Yani 92 hektarlık bir artışımız var. Nüfus olarak mevcut planlarda 80 bin kişilik bir nüfus planlanmışken, şu anda meclisten geçireceğimiz planlarda metrekareyi 30 metrekare aldığımızda 165 bin kişi, eğer 25 metrekare olarak hesap edersek 195 bin kişilik bir plan tasarlamış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Çelikbilek: İnsanların üst üste oldukları, nefes alamadıkları Beykoz’u istemiyoruz!

İbrahim Hocaoğlu’nun konuşmasından sonra söz alan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, plan çalışmasını yapan ve büyük emek harcayan belediye ekibine teşekkür ettiğini belirterek; “Hayat gelişiyor, mutlaka farklı talepler olacaktır. Bizim bütün arzumuz, bu planların hiç değişmemesidir. Biz bu planları 400 bin nüfusa hitap etsin diye yaptık ama açıkçası 400 binden fazla nüfusu da Beykoz’da tayin etmek istemiyoruz. Biz daha kalabalık ve büyük bir Beykoz istemiyoruz. İnsanların üst üste oldukları, nefes alamadıkları Beykoz’u istemiyoruz. Öyle Beykoz yakışmaz, boğaza da yakışmaz. Bizim de bu meclisimizin idealleri içerisinde böyle bir Beykoz olmamalı. II. Etap planlarında 195 bin kişi için öngörülen kişi başı 25 m2 kullanım alanı çok makul bir rakamdır. Bu rakam da İstanbul’un diğer ilçelerine bakınca oldukça makuldür. Bu plan, 15 günde gelen bir eser değil. Bunu 2010 yılında başlattık, çalıştık. Çalışmaların Büyükşehir’de olan ayağı vardı, sonra Büyükşehir devre dışı kaldı. Çünkü; 2011 seçimlerinden sonra Çevre Bakanlığı gelişince, Çevre Bakanlığı doğal sit alanlarının ancak Çevre Bakanlığı’ndan geçileceği hükmü getirdi. Bu planlar bilsinler ki, 1-2 günlük çalışma değil, uzun bir emeğin çalışmasıdır” dedi.

Düzgün: Bu planlarla, Beykozlunun ferdi hakları korunmamıştır!

CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün ise, planların şeffaf olmadığını iddia ederek eleştirilerini dile getirdi. Düzgün, konuşmasında: “100 bini aşkın vatandaşımızı ilgilendiren bu yüzden de çok önemsediğimiz Beykoz için çok hayati bir konudur. Plan demek, bir kentin geleceğe taşınmasıdır. Gelecek nesillere güzel bir Beykoz bırakmak eminim ki hepimizin ortak hedefidir. Bu planlarla, Beykozlunun ferdi hakları korunmamıştır.  Kendi başına hareket etme özgürlüğü elinden alınmıştır. Donatı alanları; vatandaşın aleyhine, sermaye gruplarının lehine kullanılmıştır. Bu planlarla, vatandaşlar arasında adaletsizlik had safhaya çıkarılmıştır. Maalesef hiç olmaması gerekirken mesire alanları çeşitli bahanelerle imara açılmıştır. Şeffaflık ilkesine hiç uyulmamıştır. Planlar kozmik odada yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Kozmik odaya, Sayın Hocaoğlu’ndan başkası girememektedir. Planların denetlenebilir olması özellikle istenmemiş ve bu şekilde dizayn edilmiştir. Meclis üyelerinin denetiminden de kaçırılmıştır. Belediye tarafından tapuları verilen Büyükşehir ve 2B tapuları 2.sınıf tapu olarak görülmesini sağlamaktadır. Bu planların, vizyonu yoktur. Bu sebeplerden dolayı bu çalışmalara, plan deme şansımız yoktur. İstediğimiz Başkanımızdan bu çalışmayı geri çekmesidir. Hep birlikte adam gibi plan yapmayı Sayın Başkanımıza öneriyorum. Aksi taktirde, bu plan yürürlüğü çalışmaya halka karşı maalesef arkamızdan çirkin politika yapılmaması adına CHP Grubu olarak çekimser oyu vereceğimizi ama Aydın Düzgün olarak ret oyu vereceğimizi ve yasalardan doğan tüm haklarımızı kullanacağımızı meclisimize bildiririz” ifadelerine yer verdi.

Düzgün’ün konuşmasının sonrasında söz hakkı alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel de, sürecin önemli olduğuna vurgu yaparak imar planları için akademik bir danışman fikrinin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Çelikbilek: Beykoz’un patronu halkının kendisi olsun istedik!

CHP’li Aydın Düzgün’ün eleştirilerine cevap veren Başkan Yücel Çelikbilek: “Beykoz halkı bize burada iktidar görevini verdi. Size de muhalefet yapma görevini verdi. Biz burada fikirleri paylaşıyoruz. Plancılar, plan tekniğini bilirler. Biz niye ilk defa milli plan değil yerli plan yaptık diyoruz. Hiçbir belediye başkanı kötü plan yapmak istemez. Ama plan yapan plancıların maalesef büroların ve farklı yerlerin o yaptıkları bölgelerde ne tür etkinlik kurduklarını mühendis olarak Aydın Bey benden daha iyi bilir. O planları nasıl dışarıya taşıdıklarını, nasıl insanlarla pazarlık yaptıklarını… Biz bu etkinliklerden etkilenmemek için arkadaşlarımızın inançlarına, duyarlılıklarına güvenerek elemanlar aldık. Plan yapan arkadaşlarımızın mesire alanlarını imar açma gibi şeyi yok. Ne Göksu’da ne baraj kenarı ne başka yerde imara açamayız. Hakkımız yok! Mesire alanı dediğiniz yer, tescilli yerdir. Fonksiyonu arazi olan ama üzerinde fonksiyonu olmayan yerleri imar verdik, doğru. Ama asla bir imar arsasına, bir sit olan yere bizim imara açma şansımız yoktur. Biz şeffaflık noktasında gayet rahatız. Biz bu planları Beykoz halkının yaşadığı bölgede kalması için hazırladık. Bunu için de imar ve mülkiyet haklarını en üst seviyede koruduk. Bazı çevrelerin arazide konuştuğu gibi kimsenin rantını değil sadece ve sadece Beykoz halkının rantını gözettik, Beykoz’un patronu halkının kendisi olsun istedik. Hazırladığımız imar planları sayesinde halkımızın hem imar ve mülkiyet hakları hem de imkanları arttı. Hiç kimsenin yapmadığını bu belediye yaptı. 2B konusunda rekor kırdık. İBB arazilerinde 3 bin 300 aileyi tapu sahibi yaptık. İmar planlarını hazırlarken 2B arazilerinde kalan vatandaşlarımızı ve haklarını da gözettik. Biz halkı düşündük! 120 bin insanı düşündük!” şeklinde konuştu.

Gürel: Planlar da, geleceğe yönelik vizyon eksikliği var!

CHP Meclis Üyesi Mehmet Gürel de CHP olarak ‘neden çekimser oy kullanacaklarına’ dair açıklama yapmak üzere söz aldı. Gürel: “Biz sizlerden farklı yönlerden bakıyoruz. Yoksa herkes bu yöre için doğru şeyler olsun ister. CHP olarak, biz Beykoz’un yıllardır kanayan yarası olan imar sorunu çözülmesin istemiyoruz değil ki, istiyoruz. Sizler tarafından bir şeye başlarken, ‘işte klasik CHP,  her şeye karşı’ algı yönetimi gerçek değil. Bir kentin imar problemleri duygusal cümlelerle izah edilecek bir şey değildir. Bir belediye başkanına rantçı demek tabi ki yanlıştır, denmemeli. Bizim planlarda gördüğümüz şey, bu planlarda geleceğe yönelik bir vizyon eksikliği var. Geleceğe yönelik sadece nüfus projeksiyonu yapılan ama onun haricinde bu yörenin dünya içerisinde nasıl bir konumda olacağına dair vizyonel bir plan değildir. Bu mevcut yapılaşmayı, legal hale getirmeyi ve vatandaşın imar sorununu sizlerin gözünde olabildiğince çözmeye yönelik hazırlanmış bir imar planıdır. Plana tamamen ‘hayır’ desek kamuoyu karşısında hukuken planı engellemeye çalışan bir zümre olarak algılanacağız. Plana ‘evet’ desek, kendi ilkelerimize göre doğru gören bir tutumumuz yok. Çekimser kalmamızın sebebi budur” şeklinde konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların sonrasında; 1/5000 Ölçekli Beykoz İlçesi Boğaziçi Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile /1000 Ölçekli Beykoz Boğaziçi Alanı Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları II. Etap Planları, oylamaya sunularak CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün’ün ‘ret oyu’ ve CHP’li 10 meclis üyesinin ‘çekimser oyuna’ rağmen AK Partili Meclis Üyelerinin ‘evet’ oyuyla meclisten geçti.

Hocaoğlu birifing verdi CHP ret'ten döndü!
Bizi Takip Edin