İBB Başkan adayı Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Beykoz’un yerel kahve zinciri markası ‘Beykoz Kahvecisi’nde gençlerle bir araya geldi. 

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Beykoz’un dünya kahve devlerine rakip yerel kahve zinciri markası Beykoz Kahvecisi Kavacık Şubesi’nde gençlerle bir araya geldi.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

Kurum’a, İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Özkan Aydoğan, Beykoz Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Murat Aydın, İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam, MHP Beykoz İlçe Başkanı Emre Çömlekçi, belediye başkan yardımcıları, meclis üyesi adayları, teşkilat mensupları eşlik etti.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

“GENÇLERİ EĞİTİM HAYATI BOYUNCA İŞ HAYATIYLA DA ENTEGRE ETMEK İSTİYORUZ”

Gençlerin oturduğu masaları gezen Murat Kurum, okudukları bölümleri sorarak onlarla sohbet etti.

Bir gencin ‘siber güvenlik’ bölümünde okuduğunu öğrenen Kurum, “Çok güzel bir meslek, geleceğin mesleği. Yazılım da var zaten işin içinde. Biz de gençlerimiz için yeni iş yerleri kurulsun, üniversite gençliğini hem burs desteği ile hem de size vereceğimiz yeni imkanlar ile birlikte çok daha güçlü hissedeceğiniz ortamları sizlere hazırlayacağız.” dedi. Gençlerin masalarına misafir olan Kurum, “Öğrenci olarak siz, geleceğe güvenle bakacak bir şehir istiyorsunuz, bir ortam istiyorsunuz. Ailenizi, işinizi kurabileceğiniz; kendi ayaklarınızın üzerinde durabileceğiniz bir gelecek olsun istiyorsunuz. Biz bunu sağlamak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Kurum, sözlerine; “Sizi her alanda yetiştirecek destekleri vereceğiz. Siz bugün siber güvenlikle alakalı eğitim alabilirsiniz ama diyelim ki yabancı dil eğitimi almak istiyorsunuz, diyelim ki yazılım desteği almak istiyorsunuz, diyelim ki bu manada matematik eğitimi almak istiyorsunuz. Bunları veren İSMEK’lerimiz olacak, 39 ilçede akademilerimiz, kurslarımız olacak. Ve sizlere bu destekleri vereceğiz. Sizi, eğitim hayatı boyunca iş hayatıyla da entegre etmek istiyoruz.” dedi.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

“GENÇLERİMİZE ÇOK DAHA GÜZEL BİR GELECEK SUNMAK İÇİ DERTLİYİZ”

Murat Kurum, 31 Mart sonrasında gençler için hayata geçirecekleri projeleri de anlattı; şöyle konuştu:

“Üniversitede okuyan gençlerimize 10 bin lira eğitim desteği vereceğiz, her yıl bunu güncelleyeceğiz. Öğrenci evlerine 25 metreküp doğal gaz vereceğiz. İşini kurmak istiyorsanız 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz. Bugün bir yazılımcı için yüz bin lira bilgisayarını alması, iki-üç arkadaşıyla birlikte iş kurması adına önemli bir adım. 100 bin paylaşımlı ofisi 39 ilçeye dağıtacağız. Gençlerimiz gelerek o paylaşımlı ofislerden yer alabilecekler, orada kendi işlerini kurabilecekler.”

İlk defa evlenecek gençlere de 50 bin lira beyaz eşya desteği sağlayacaklarını aktaran Kurum, “Öğrencilerimize yüzde 40 ulaşımda indirim desteği sağlayacağız. Gençlerimizin çalışabilmeleri için; kütüphaneleri ve deney atölyelerini her ilçeye kazandıracağız. Mahalle ölçeğinde spor salonları, kıraathanelerimiz, kütüphanelerimiz, kafelerimiz sizlere hizmet verecek ve buralarda aynı zamanda kendinizi de yetiştirebileceksiniz.” diye devam etti.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

Kurum, gençlerin istihdam hayatına zorlanmadan katılmalarını önemsediklerini belirterek, “Dert insanın uykusunu bölüyor. Ne kadar güzel, yani dertli olacaksınız. Çalışma azminiz olacak, üretme azminiz olacak. Bu ülkeyi güçlü yarınlara hazırlama azminiz olacak. O yüzden biz dertliyiz; sizin gibi gençlerimize çok daha güzel bir geleceği sunmak için dertliyiz. Bu ülkeyi, Gazi Mustafa Kemal’in hayal ettiği o muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için dertliyiz. Bunu da sizlerle birlikte yapacağız gençler. Bizim projemiz bu aslında, projemiz dertli olmak, projemiz çalışmak, projemiz üretmek. Bunu, samimi bir şekilde gençlerle kuracağımız Gençlik Merkezi’nde alacağımız kararlar ile yapacağız. 39 ilçeden arkadaşlarımız olacak ve o kararı da beraber uygulayacağız.” dedi.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

“DEPREM MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”

Gençlerin, İstanbul’un en büyük sorunlarına ilişkin sorularını yanıtlayan Kurum, “İstanbul’un iki ana problemi var: Biri ulaşım, biri de deprem. Ülkemiz bir deprem ülkesi, bir kere depremle mücadele etmek zorundayız. Bu ne biliyor musunuz? Milli güvenlik meselesi. O yüzden vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde dönüştürmek zorundayız. Buna ilişkin daha önce bu işleri yaptık, burada da yapmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kurum, sözlerine, kördüğüm haline gelen trafik sorunu ile devam etti, “İstanbul, artık yaşanamaz bir hale geldi. Buna ilişkin de amacımız metro hattı şu an 340 kilometre İstanbul’da. Bunu 650 kilometreye çıkarmak istiyoruz ilk 5 yılda. Peki şu an mevcut Büyükşehir Belediyesi ne yapmış? Koca 5 yılda, sadece 8 kilometre metro hattı yapmış. Yapılanları iptal etmiş, hafriyat dökmüş, verdiği sözleri tutmamış. Biz, bu manada metro hattını 2 katına çıkarıp; metrobüslerle, otobüslerle ulaşımı rahatlatacak yeni karayolları tünelleri yapacağız. Karayolu tünelleri ile birlikte, 122 kilometre tünelle birlikte; işte Beykoz’dan tünele giren vatandaşımız trafiksiz bir şekilde gideceği yere ulaşacak. Beykoz’da bir gencimiz, huzurla o sokakta gezebilecek. Bununla ilgili de; çalışırsanız olur, üretirseniz olur.” şeklinde konuştu.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

Başka bir gencin ulaşımla alakalı sorusunu yanıtlayan Kurum, “Kozyatağı-Bostancı arasında tramvay ve metro çalışmamız olacak. Metrobüsü ilk önce Silivri’ye uzatacağız. Ulaşım hizmetlerini, Silivri’ye kadar götüreceğiz. Ondan sonra da TÜYAP’tan başlayacağız, metro hattı Söğütlüçeşme’ye kadar kesintisiz ulaşacak. Söğütlüçeşme dışında; Fatih’ten Sultançiftliği’ne kadar hattımız olacak. Karayolu tünellerimiz olacak, ki İstanbul’daki alternatif ulaşım yollarını açalım. Metrobüslerimizi artıracağız, otobüslerimizi artıracağız.” dedi.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

“DİJİTAL İSTANBUL ÇATISI ALTINDA HER TÜRLÜ HİZMETİ VERECEĞİZ”

Kurum, gençlerle sohbetinde iklim krizine de değindi. Bu noktada da gençlerle birlikte çözüm üreteceklerini söyleyen Kurum, “Dünya net sıfır emisyon hedefine gidiyor. Bir taraftan tamam bunları yapacağız ama bir taraftan da çevreyi ve doğayı iklim değişikliklerine karşı korumak zorundayız. İklim değişiyor, hava sıcaklıkları artıyor. O yüzden bunlara da tedbir almak zorundayız. Yani bunu yaparken, bir taraftan yenilenebilir enerjiyi daha çok kullanacağız, yeşil alanları daha çok artıracağız. Bunları yapacağız ki bunlarla birlikte yaşanabilir bir dünya olsun. O yüzden bunların hepsini sizlerle birlikte yapmak istiyoruz.” dedi.

Dijital uygulamalar ile gençlere iş olanaklarını sağlayacaklarını da vurgulayan Kurum, “Öğrencimiz mesela yazılımda veya siber güvenlikle alakalı eğitim alıyor. O eğitimi gideceksiniz, bizim diğer gençlerimize vereceksiniz. Orada, hem para kazanacaksınız, hem de iş hayatına atılacaksınız. İlave kazançlar elde edeceksiniz. Dijital İstanbul çatısı altında, e-Pazar uygulamasından tutun da; diğer uygulamalara kadar biz her türlü hizmeti vereceğiz. Diyelim ki orada yarı zamanlı çalışacaksınız, bir taraftan da okutacaksınız. Bir taraftan para kazanacaksınız, bir taraftan iş hayatını öğreneceksiniz.” diye konuştu.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

“İSTANBUL’DA OKUMAK, YAŞAMAK KÜLFET OLMAMALI”

Kurum, yerel seçimlerin önemine vurgu yaparak; “İstanbul’un sorunlarına bakın. Bu sorunları kim çözer, kim daha güzel bir gelecek hazırlar, bunlara bakın gençler. Bu karar önemli bir karar. Siyasi bakmak zorunda değilsiniz, siyasi bir parti üyesi olmak zorunda da değilsiniz. Ama şuna bakmak zorundasınız: İstanbul’da, sizin adınıza geleceği kim daha iyi hazırlar? Sizinle birlikte bu işleri kim daha iyi gerçekleştirir, bu konuda düşünmek ve karar vermek bence önemli. O yüzden bu kıyası yapın.” tavsiyesinde bulundu.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

İstanbul’da yaşanan sorunları çözmek için durmadan çalışacaklarını belirten Kurum, “Okumak burada eziyet olmamalı. Burada yaşamak bir sorun, külfet olmamalı. Bunu çözmek için de çalışmak lazım. Gençler, geleceğe daha güvenle bakmalı, umutla bakmalı. Bunun için ofisler kuracaksın, ‘dene-yap’ atölyeleri kuracaksın, ilk işini kuracaklara sermaye vereceksin, burs vereceksin, çocukları çok farklı alanlarda yetiştireceksin, eğitim vereceksin, hem okuyacaksınız hem çalışacaksınız. O yüzden bu çerçevede bakın. Çünkü siz sadece yarının karar vericileri değilsiniz, bugünün de karar vericilerisiniz.” dedi.

Kurum, ziyaretinde bir doğum günü kutlamasına da denk geldi, doğum günü olan gence sarılarak mutlu yaşlar diledi.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

Kurum’un, “Nice mutlu güzel yıllara inşallah. Böyle arkadaşlarınla, sevdiklerinle inşallah” sözlerine karşılık bir genç, “İnşallah sizin belediye başkanı olduğunuz zamanları da görürüz.” cevabını verdi.

İBB Başkan adayı Murat Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu

Kurum, gençlerin, “İşte Başkan, işte İstanbul” sloganlarıyla, alkışlar eşliğinde kafeden ayrıldı.

İBB Başkan adayı Kurum Beykoz’da gençlerle buluştu
Bizi Takip Edin