İBB Beykoz Çubuklu Mahallesi için neyi bekliyor?

İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, Beykoz’da ‘riskli alan’ ilan edilen ve yenilenmesi İBB’nin sorumluluğunda olan Çubuklu Mahallesi’nin acil yenilenmesi gerektiğini söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, Beykoz’da 'riskli alan' ilan edilen ve yenilenmesi İBB'nin sorumluluğunda olan Çubuklu Mahallesi’nin acil yenilenmesi gerektiğini söyledi. 

İBB Mart ayı meclis toplantısında İstanbul'un deprem gerçeğini, yapılanları ve yapılmayanları anlatan İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İBB sorumluluk ve yetki alanında bulunan, Beykoz’un da aralarında olduğu yaklaşık 4 bin konutun acil yenilenmesi gerektiğini söyledi.

İBB SORUMLULUK VE YETKİ ALANINDA 

M. Tevfik Göksu, İstanbul'da 'riskli alan' ilan edilen ve yenilenmesi İBB'nin sorumluluğunda olan Çubuklu Mahallesi’nin de aralarında olduğu yaklaşık 4 bin bağımsız bölümle ilgili şunları kaydetti: “İBB sorumluluk ve yetki alanında bulunan ve acil yenilenmesi gereken, yaklaşık 4 bin konutu ivedilikle yenileyin.”

ÇUBUKLU MAHALLESİNDE 117 BAĞIMSIZ BÖLÜM 

Acil durumdaki yapılarla ilgili kanuni sorumluluklarınızı yerine getirin diyen Göksu, şunları söyledi: “Sarıyer Rumelihisarı Mahallesinde 8 bağımsız bölüm, Beykoz Çubuklu Mahallesinde 117 bağımsız bölüm, Büyükçekmece Mimar Sinan Mahallesinde 412 bağımsız bölüm, Eyüpsultan Akşemsettin, Alibeyköy ve Çırçır Mahallelerinde 1540 bağımsız bölüm, Kağıthane Gürsel Mahallesinde 227 bağımsız bölüm, Sarıyer Derbent Mahallesinde 1584 bağımsız bölüm…”

ADIM ATMAK İÇİN KİMDEN NE BEKLİYORSUNUZ 

Göksu sözlerinin devamında; “Bu mahalle ve konutlarla ilgili adım atmak için kimden ne bekliyorsunuz? Bu alanlarda yaşayan binlerce İstanbullunun canlarının hiç mi önemi yok sizin için? Bunları da yapamayacaksanız, en azından kendi sunumunuzda 'çok çok acil müdahale etmemiz gerekiyor' dediğiniz ve fakat 2 yıldır kılınızı kıpırdatmadığınız 224 ağır hasarlı binayı bir an önce yıkıp yeniden yapın.”

İBB DE, CHP'Lİ BELEDİYELER DE DEPREM KONUSUNDA İHMALKÂR

İBB'nin de, CHP'li belediyelerin de İstanbul depremi için riskli binaları yıkmadığını ve ihmalkâr davrandıklarını söyleyen Göksu, “Acil yıkılması gereken binalar konusunda sadece İBB değil, CHP'li ilçe belediyeleri de maalesef aynı şekilde ihmalkâr. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın riskliliği kesinleştiği halde yıkılmayan yapılara dair grafiğindeki tabloya göre İstanbul'da toplam 974 riskli, yani yıkılması gereken ve halen yıkılmayan bina bulunmaktadır. Bu binaların ilçelere dağılımına baktığımızda ne görüyoruz? İlk 6 sıradaki ilçelerin tamamı yıllardır CHP tarafından yönetilen belediyeler. Başka söze gerek var mı?” diye konuştu.

ÖNLEM İÇİN EN UYGUN ZAMAN ŞİMDİ!

“İstanbul'da olası yıkıcı bir deprem ve diğer riskler için hemen bugün uygulamaya geçmiş olun” diye seslenen Göksu, “Geçmiş olsun dememek için uygulamaya geçmiş olun. Unutmayın ki deprem için harcamadığınız 1 TL daha sonra 7 TL'ye mal olacaktır. Son olarak Çin atasözünde geçen ve ağaç dikmek için söylenen sözden mülhemle; deprem için önlem almakta en uygun zaman 100 yıl önce idi, ikinci en uygun zaman ise şimdidir” ifadelerini kullandı.

BEYKOZ BELEDİYE MECLİSİNDE GÜNDEME GELMİŞTİ

Söz konusu alan geçtiğimiz aylarda Beykoz Belediye Meclisinde gündeme gelmişti. İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu “depremle mücadele ve kentsel dönüşüm konusu İstanbul Büyükşehir belediyesinin sorumluluğundadır. Çubuklu'daki Kentsel Dönüşüm alanı ile ilgili bir an önce harekete geçilmelidir.” şeklinde hatırlatma yapmıştı.

İBB Beykoz Çubuklu Mahallesi için neyi bekliyor?
Bizi Takip Edin