İBB Beykoz projelerini rafa kaldırdı!

İBB tarafından “150 Günde 150 Proje” kapsamında 28 Kasım’da Beykoz’da hayata geçilecek “İSKİ Riva İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri Temel Atma Töreni” sırra kadem bastı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB tarafından “150 Günde 150 Proje” kapsamında 28 Kasım’da Beykoz’da hayata geçilecek “İSKİ Riva İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri Temel Atma Töreni” sırra kadem bastı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “150 Günde 150 Proje” projesi kapsamında 3 hafta önce İBB sitesinde yer alan bilgilerin güncellenerek bazı projelerin ertelenmesi bazı projelerin ise iptal olması dikkatleri çekti.

MEVCUT BİNANIN AÇILIŞI YAPILDI

“150 Günde 150 Proje” çerçevesinde ilçede Anadolu Hisarı Restorasyonu ve Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Ek Hizmet Binası Kafe açılışı ile Riva’ya atık su arıtma tesislerinin temel atma törenini gerçekleştirilecekti.

İBB’nin Beykoz’daki ilk projesi, var olan mevcut Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Ek Hizmet Binası’nı kafeye çevirerek açılışını yapmak oldu.

ANADOLU HİSARI: ERTELENDİ

Restorasyon çalışmalarında sona gelinen ve 30 Eylül’de ziyarete açılışı yapılması beklenen Anadolu Hisarı ise sitede güncellenen bilgilere göre 8 Aralık tarihine ertelendi.

DÜN BAŞKA BUGÜN BAŞKA

“150 Günde 150 Proje” kapsamında ilçede ertelenen ve iptal olan projelerin yanı sıra güncellenen bilgilere yeni bir proje eklendi.

Anadolu Hisarı’na kazandırılacak olan “Feza Gürsey Kütüphanesi” bir gün önce 11 Kasım’da hayata geçirilecek projeler arasında yer alırken 24 saat geçmeden yeniden değişti ve tarihi henüz belli olmayan projeler arasına adı yazıldı.

RİVA PROJESİ: RAFA KALDIRILDI

28 Kasım’da gerçekleşecek olan “İSKİ Beykoz Riva İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri Temel Atma Töreni”ne dair var olan bilginin bulunmaması ise dikkatleri çekerek bir projenin daha rafa mı kaldırıldığı sorusunu akıllara getirdi.

RİVA KİRLİLİK ALARMI VERİYOR

Son günlerde yine kirlilik alarmı veren Riva Deresi yakınlarında bulunan Paşaköy ve Koçullu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri’nin yetersizliğinden dolayı yeni arıtma tesisleri yapılması gerekiyor.

ATIK SU DEREYLE BULUŞMAYACAK DEMİŞTİ!

2020’de Riva’ya gelerek incelemelerde bulunan Ekrem İmamoğlu, 1 yıl içerisinde gerekli çalışmaların yapılacağını ve bütün ihalelerin bitirileceğini aktarmıştı. 

İmamoğlu, arıtılmamış hiçbir atık suyun kalmayacağını, atık suların kontrolsüz bir şekilde dereyle buluşmayacağını ve hepsinin mutlaka arıtılacağını ifade etmişti.

TEMEL ATMA TÖRENİ KAYIPLARA KARIŞTI

İmamoğlu’nun ziyaretinden ardından geçen 2,5 yılın ardından, “150 Günde 150 Proje” kapsamında 2 ay sonra gerçekleşmesi beklenen “İSKİ Beykoz Riva İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri Temel Atma Töreni” sırra kadem basarak balon olup uçan projeler arasına girdi.

Sitede yer alan yeni bilgilere göre, temel atma törenin olduğu tarihlerde Kağıthane ilçesinde başka projeler hayata geçirilecek.

İSKİ’NİN ATIKSULARI KONTROL ALTINA ALMASI GEREKİYOR

Riva’daki projelerin hayata geçebilmesi için sorumluluk sahibi olan İBB ve İSKİ’nin dereye akan atıksuları kontrol altına alması gerekiyor.

AK Parti döneminde başlatılan ve yatırım programına alınan atıksu hatlarının tamamlanıp ilgili arıtma tesisine bağlanması için İBB ve İSKİ’den 3,5 yıldır bir adım atılması bekleniyor.

RİVA’NIN KİRLİLİĞİ MAHALLELİYİ BIKTIRDI

Mahalle yakınlarına yaşayan vatandaşlar ise bir an önce önlem alınmasını ve derenin temizlenmesini istiyor. Kirlilik, bölgede geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan vatandaşları olumsuz etkiliyor.

İBB Beykoz projelerini rafa kaldırdı!
Bizi Takip Edin